Pazar, Ağustos 18

Keşfedilmeyi Bekleyen İstanbul Kuzguncuk

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Keşfedilmeyi bekleyen İstanbul KUZGUNCUK

Kuzguncuk İstanbulun karmasasi arasinda rengarenk ciceklerin asirlik cinarlarin olduğu Boğazin Anadolu yakasinda yer alan şirin bi o kadar da gizemli bir semt. Kuzguncukta yeşille mavinin binbir renk tonunu bulabilirsiniz.Üsküdar sahilini takip ederekte, nakkaş tepeden aşağı inerekte ulaşabilirsiniz. Kuzguncuk Evliya Çelebiye göre bu yöreye yerleşen ve uzun yıllar yaşayan Kuzgun Baba isminde bi veliden gelmektedir. Kuzguncukta Ermeni ve Rum kilisesi Camiler ve Sinagoglar yan yana bulunmaktadir. Dinlerin kardeşliğinin en güzel yaşandıgi kuzguncuk bu yönüyle dünyada sayılı mekanlardan biridir. Rivayet odur ki cami yapılmasi için yer bulunamadıgı zaman kilisenin bahcesinde cami icin yer açilmis ve müslüman larla hristiyanlar yan yana ibadetlerini yapabilmislerdir.

kuzguncuk

Kuzguncuk doğal güzellikleri ve eski Osmanlı’dan günümüze kadar ulaşan evleri sayesinde doğal bir dizi -film sütüdyosudur. Ekmek teknesi ve Perihan abla basta olmak üzere bir çok dizinin çekimine ev sahipliği yapmıştır. Evler şimdilerde aslına bağlı kalınarak restore edilmiş ve sokak aralarına güler yüzlü samimi insanların çalıştığı kafeler açılmıştır. Büyük avmler bulamazsınız kuzguncukta. Alısveris yapmak isteyenler hos sohbet bakkalların yolunu tutmak zorundadır.

Bozulmamıs doğası ve kendine has mahalle kültürü sayesinde birçok ünlüye ev sahipliği yapmıstır. Ulu önder Atatürk harbiyedeyken 7 yıl boyunca bu semtte Ali Fuat Cebesoyun evinde kalmıstir. Sevim Burak,Can Yücel Rifat Ilgaz Hulya Kocyigit te bu semtte yasamis sanatcilardir. Kuzguncuğa gitme fırsati olmayanlar Buket Uzunerin Kumral Ada& Mavi Tuna isimli romanını okuyabilirler. Bu roman kuzguncuk hakkinda detayli bilgilere ulasabileceğiniz bu semti en güzel anlatan kitaplardan biridir. Nedret Ebcimin Üc Dinin ve Ünlülerin bulustugu Kuzguncuk kitabinda ise burada yasayanlarla yapilan röportajlara ulasabilirsiniz. İradiye Caddesinin sonundan sahile indiginizde karsimiza minik bir meydan cikar pastahane ve ekmek firinlarinin oldugu meydanda sicak bir bardak cay icerek denizi izleyebilir veya serinlemek icin dondurma yiyebilirsiniz. Gezinizi sonlandırmadan önce Dolmabahçe ve Çirağan Saraylarini seyredip martilara selam vermeyi unutmayin.

 

Paylaş

Yorum yapın

Sosyal medyada bizi takip edin...