Pazartesi, Mayıs 6

Adalar Ükesi Endonezya…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Etkileyici doğasıyla en büyük 2. Biyo çeşitliliğe sahip olan Endonezya, yemekleri zengin kültürü, muhteşem sahilleriyle ilgi çekiyor…

Muhteşem doğası, zengin tatlar içeren Endonezya yemekleri ile Endonezya, gezginler için listeye girmesi gereken bir ülke.  En sıcak ve nemli olan ülkelerden biri olan Endonezya tam tamına 7 bin 508 adadan oluşuyor. Çin, Hindistan ve ABD’den sonra nüfus yoğunluğu sırasında 4. olarak yer alır. Dünyanın en büyük takımada devletidir. Doğal felaketlerin (tsunami, deprem ve yanardağların patlaması) sıklıkla yaşandığı bir ülkedir. Diğer ülkelere göre doğal bir bitki örtüsüne sahiptir.

Ülkenin büyük adalarında akarsular bulunuyor. El değmemiş bir doğaya sahip olan Endonezya etkileyici doğasıyla en büyük 2. Biyo çeşitliliğe sahiptir. Üç farklı zaman dilimi vardır. Bu nedenle gittiğiniz yerlerde saat farkı kontrol edilmelidir. Bali Türkiye’den 5 saat, Jakarta 4 saat, Jayapura ise 6 saat ileridedir.

Ülkede en turistik yerlerin başında Bali geliyor. Bali, küçük Sunda Adalarının en batısında yer alan Endonezya’ya bağlı bir adadır. Batıda Cava, doğuda ise Lombok adasının arasında kalır.

Endonezya Yemekleri

Endonezya mutfağının temelinde pirinç vardır. Her restoranda yemeklerin yanında pilav bulabilirsiniz. Farklı kültürlerin çeşitliliğinden meydana gelen Endonezya mutfağında pişirme tarzı ve lezzeti bölgeden bölgeye farklılaşabilir. Doğal baharatlardan olan karanfil ve Hint cevizi Endonezya’da yaygındır.

Endonezya yemekleri arasında en bilinenleri gado-gado, sato ve nasi gorengdir. Ülkede tropik ve bölgeye özgü meyveler vardır. Bunlardan bazıları rambutan, durian, jackfruit ve mangostan’dır. Yanı sıra burada meyve suları da fazlaca tüketilir. Ayrıca ülkede kahve ve çay oldukça yaygındır. Ülke, en büyük kahve, şeker ve çay üreticilerindendir.

Endonezya’da Dini İnanç

Müslüman ülkesi olan Endonezya farklı dinlere de ev sahipliği yapmıştır. Müslümanların oluşturduğu kısım %87.18’ini kapsarken Endonezya halkı Hristiyanlık, Budizm, konfüçyanizm ve Hinduizm gibi inançlara sahiptir. Hristiyanların çoğu protestant, geri kalanı ise Katolik’tir. Müslümanlar ise Sünni Hanefi’dir.

BUNA DA BAKIN...  Mardin Midyat | Güneydoğunun prensi

Endonezya Kültürü

Turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği Bali adası gece hayatı, tarihi merkezleri, alışveriş mağazaları ve doğa harikaları ile ideal bir turistlik mekandır. Endonezya’da ise 7/24 açık bir market bulabilirsiniz. İslam’a göre duş almadan güne başlanmaz ve sabah 06:00’da kalkılır. Ayrıca sokaklarda çoğunlukla seyyar satıcıları görebilirsiniz.

Paylaş

1 Yorum

  1. Adalar denilidği zaman zaten başta gelen ülkelerden biri endonezya, benimde adalara karşı biraz fazla ilgim olduğu için elime her geçen fırsatta endonezyaya gitmeye çalışıyorum.

Yorum yapın