Cumartesi, Mayıs 4

Afyonkarahisar İlinde Bulunan Tarihi Karahisar Kalesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 

Afyonkarahisar İlinde Bulunan Tarihi Karahisar Kalesi

 

Afyonkarahisar ilinde yer alan ve yıllara meydan okumuş, aynı zamanda şarkılara konu olmuş Karahisar kalesi   volkanik bir kaya kütlesine sahiptir. Milattan önce Hitit İmparatorluğu zamanında kullanılmış ve o dönem Hapanuva adını almıştır. Yıllar geçtikten sonra Bizans ve Selçuklular zamanında önemli savaşlara tanık olmuştur. Kale ve çevresi incelendiğinde daha önce Anadoluda yaşamış olan Frigler dönemine ait izlere rastlamak mümkündür. En son Osmanlı Sultanlarından II.Selim’in talimatı ile kulenin onarımı yapılmıştır.

KARAHİSAR KALESİ VE TARİHİ DOKUSU

 

Tarihi karahisar kalesi tarihten bu yana Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Yapılan araştırmaya göre tarihi kale ismini Selçuklular döneminden almıştır.  Yolunuz Afyonkarahisar iline düştüyse Karahisar kalesini ziyaret edin. Kaleye gitmek isteyenlerin bilmesi gereken bir özelliği ise 625 merdiven olmasıdır. 625 basamaklı merdiven çıkmaya hazır olun. Kalenin içerisinde Selçuklu döneminde yapıldığı bilinen cami, su sarnıçları, mahsen gibi kalıntılar mevcuttur. Belli dönemlerde yaşamış Hz. Ali, Battal Gazi ve arkadaşı Ahmet Tarhanın mezarları kalenin eteklerinde yer alan Ulu Caminin karşısında bulunmaktadır. Yine kalenin eteklerinde bir mahalleye ismi verilen Çavuş Dede komutan yaşadığı dönemde nam salmıştır. Taş Ana efsanesini biliyor musunuz ? Taş ana efsanesini biliyorsanız buna ilişkin kale eteklerinde bulunan yan yana üç taş vardır. Bunlar kadın, kızı ve köpeğe benzetilir. Bu yüzden taş ana efsanesi olarak bilinmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karahisar Kalesi çevresinde yaşayanlar bilir. Evlenemeyen kişilerin kale tepesine çıkarak “bahtım bahtım evlenecek vaktım “diye bağırdıklarında evleneceklerine ve taliplerinin çıkacaklarına inanırlarmış. Ayrıca sadece evlenmeyenler değil çocuğu olmayan insanlarda buradan bu şekilde bağırırlarmış. İnanış ne derece gerçek ve ne derecede gerçek oluyor bunu bilemiyoruz ancak devam ettiği halen bilinmektedir. Hani denir ya anlatılmaz yaşanır diye. İşte öyle bir yer bu kale. Kaleyi incelerseniz geçmişte yaşanan olaylara biraz tanıklık etmiş olursunuz. Eğer gitmeye kararlıysanız 325 merdiven çıkmaya hazır olun. Normal bir insanın yarım saatte çıktığı merdivenleri yaşı küçük yada büyük olan vatandaşlarımız daha uzun sürede çıkabilmektedir. Doğasıyla ve yapısıyla Karahisar Kalesi mutlaka görülmeye değer bir yerdir.

BUNA DA BAKIN...  Anadolu Medeniyetler Müzesi Ankara

 

Paylaş

Yorum yapın