Cuma, Mart 29

Akdenizin Antik Bir Kenti Aspendos Antalya

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Akdenizin Antik Bir Kenti Aspendos Antalya; Ne kadar farklı bir ismi var değil mi ? Belki çevre halkına  ve sürekli gidenlere alışılmış bir isim olarak gelebilir.  Aspendosun harika bir hikayesi var. Dinlemeye hazır olun. Aspendos kralının bir vakitler her bireyin evlenmek istediği çok güzel bir kızı vardır. Ancak kralın güzeller güzeli kızını kızını kime vereceğini bilememiş. Kime vereceğini test etmek amacıyla bir duyuru yapmış. Bu duyuruda yaşadıkları şehre en faydalı işi kim yaparsa kızını ona vereceğini halka duyurmuş. Halk içerisinde üstün becerikli ve zeki insanlar bulunmaktaymış. Bunun üzerine iki tane ikiz kardeş kente iki büyük yapı yaparlar.

Biri kente çok uzaklardan, komplike yolları çoğu zorluğu geçerek, su getiren su kemerlerini yapmış. Günümüzde bile su ihtiyacı çok fazlayken o dönme su kemerlerinin yapılması çevreye çok büyük katkı sağlamış. Diğeri ise ortasında yere metal para atıldığında üst sıralardan bile sesinin duyulduğu dünyanın akustik olarak en iyi tiyatrosunu yapmış. Kral su kemerlerini gördükten sonra kızını su kemerlerini yapana vermek istemiş ancak tiyatronun mimarı Zenon isimli kişi krala bir oyun oynamış. Bu oyunda Kral tiyatronun üst sıralarında gezerken bir fısıltı duymuş. Kral kızını bana vermeli diye bir ses. Bu güzel müzik sesine hayran kalan kral kızını büyük bir kılıçla ikiye ayırır ve kardeşlere vermiş. yani kimseye yar olmamış 🙂 Hikaye budur. Ancak gerçek olup olmadığını bilemiyoruz.

Akdenizin Antik Bir Kenti Aspendos Antalya
Akdenizin Antik Bir Kenti Aspendos Antalya

Akdenizin Antik Bir Kenti Aspendos Antalya

ASPENDOS’U GEZELİM

Akdeniz’in güzel şehirlerinden olan Antalya iline yolu düşüpte Aspendos Tiyatrosuna gitmemek olmazdı herhalde. İş yaşamının getirdiği sıkıntıları bir kenara bırakıp birazda tarih kokusu almaya ne dersiniz.  Peki bu antik kente nasıl gidilir ? Nereden gidilir ? Aspendos ya da Belkıs Serik ilçesine 8km Antalya iline ise 50 km mesafede bulunur. Romalılarca inşaa edilmiş harika bir anfi tiyatro ve halen bugünümüzde ayakta dimdik olarak durmakta senenin belli zamanlarında konserlere ev sahipliği yapmaktadır.Tiyatro gerektiğince büyük olmasına karşın sahnedeki sesler en üst basamaklarda oturan izleyicilerce net şekilde algılanabilmektedir. Mitolojik değeri ve mevcut somut tarihi mirası ile dünyanın eskiye ışık tutan önde gelen eserlerinden birisi olarak kabul edilmektedir.Eskiye oranla yolu ve çevre düzenlemesi daha elverişli hale getirilmiştir. Geçmişin kültürel yapısına en güzel örnektir. İnsan sadece yaşama, barınma gibi özellikleri dışında tiyatro ve müziğe geçmişten günümüze hep yakın olmuştur.

BUNA DA BAKIN...  Antalya Demre Sahili , Gezilecek Yerleri ve Tarihi

 

 

Paylaş

Yorum yapın