Cumartesi, Mayıs 4

Almanya Mavi Kart Nasıl Alınır?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Almanya’da bulunmak ve orada çalışmak birçok kişinin hayalidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya da çalışabilmek için Almanya çalışma vizesi veya Almanya Mavi Kart sahibi olmaları gerekmektedir. Almanya mavi kart (blue card) alabilmek için belirli şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Nitelikli ve belirli meslek sahibi kişiler için yılda asgari olarak 56 bin 800 Euro kazanç şartı bulunmaktadır. Almanya için bu şartı sağlayabilecek kişilerin Almanya Mavi Kart Başvurusu yapma hakkı bulunmaktadır.

Almanya Mavi Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya mavi kart yani blue card başvurusu yapacak kişiler için kazanç şartı mesleğe göre değişkenlik göstermektedir. Misal olarak, doktor, fen bilimi veya bilişim alanında çalışacak kişiler için yıllık 44 bin 304 Euro kazanç yeterli gelmektedir. Bir diğer önemli unsur ise iş sözleşmesine sahip olunup, yukarıda belirtilen tutarın iş sözleşmesinde geçiyor olması gereklidir.

Mavi kart başvurusu sadece konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlara yapılabilmektedir. Gerekli şartları karşılayıp evrakları tamamladığınız takdirde başvuru yapmanız engel bir durum yoktur.

Almanya Mavi Kart Şartları Nelerdir?

Almanya mavi kart için belirlenen en önemli şart yıllık kazanç tutarını karşılayabilmektedir. Bu şartı sağladığınız sürece Almanya mavi kart başvurusu yapabilirsiniz.

 • Aranan meslek sahibi veya diploma denkliğinizin olması gerekir.
 • Almanya da bir iş bulmanız gerekmektedir.
 • Genel olarak en az B1 Almanca biliyor olmanız gerekir.

Almanya Mavi Kart Aile Birleşimi Nasıl Olur?

Mavi kart sahibi kişiler, Almanya’ya giderken yanlarında eşlerini ve çocuklarını getirebilirler. Almanya’ya mavi kart sahibi eşinin yanına gidecek kişilerinde Almanca dil bilme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Mavi Kart Süresi Ne Kadardır?

Mavi kart en fazla 4 yıllık verilmektedir. Bu süreçte B1 seviyesinde Almanca dil bilgisi edindiyseniz, 21. Ayda kalıcı oturum izni için başvurabilirsiniz. Fakat dil bilginiz B1 karşılamıyor ise 33. Ayda kalıcı oturum izni yapabilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Kardeş Eli ile Kurban ve Su Kuyusu

Mavi Kartın Avantajları Nelerdir?

 • Aydan sonra süresiz oturum izni verilmektedir. (B1 seviye Almanca dili olanlar için 21.Ay)
 • Mavi kart sahibi eşiniz var ise dil sertifikası almanıza gerek yoktur.
 • 18 Ay Almanya da çalıştıktan sonra başka bir Avrupa ülkesine çalışabilirsiniz.

Almanya da İhtiyaç Duyulan Meslek Türleri

 • Bilişim Sektörü
 • Mühendislik
 • Sağlık Alanları
 • Üst Düzey Yöneticiler
 • Kalifiye Eleman

Almanya Mavi Kart Danışmanlığı

Almanya Göç Ajansı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve diğer ülke vatandaşlarına Almanya Blue Card için danışmanlık hizmetleri vermektedir. Bu süreçte en başından en sonuna kadar tüm süreçte yanınızda olan Almanya Göç Ajansı kafanızda oluşan bütün sorulara yanıt verir ve en kolay bir biçimde bu süreci atlatmanızı sağlar.

 

Paylaş

Yorum yapın