Perşembe, Mart 28

Amasya Kral Kaya Mezarları Gezi Rehberi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Amasya Kral Kaya Mezarları Gezi Rehberi

 

Amasya Kentinde bulunan Kral Kaya Mezarları, Hellenistik isimli Dönem içerisinde Harşena isimli Dağ’ın güney eteklerinde kalker kayalarının oyulması suretiyle yapılan anıt mezarlardır. Bu mezarlar Milattan öncesine dayanmaktadır. Yörenin taş özelliği dikkate alındığında kolay işlenebilen yapısı nedeniyle bu mezarlar  yapılmıştır.

Kral mezarları yapıldığı dönemden çok sonra farklı medeniyetlerin yaşayışlarına şahit olmuştur. Bu mezarlar farklı medeniyetler tarafından başka amaçlar içinde kullanılmıştır. Örneğin bazı medeniyetler buraları cezaevi gibi kullandığı bilinmektedir.  Mezarların dikkat çekici özelliklerinden birisi de 2-3 metre olmaları ve mezarlarda kapağın olmamasıdır. Tarihten bu yana alışılagelen bir özelliktir mezarların kapağının bulunması. Hangi medeniyetin neden bu şekilde mezar yaptıkları insanı düşündürmektedir.

 

 

 

KRAL KAYA MEZARLARINI GEZMEK İSTEYENLER

 

Amasya İlinde bulunan kral kaya mezarlarını gezmek isteyenler için en azından gitmeden kafalarında bir portre oluşturması açısından bu yazımızı oluşturdu.  Memleketimizin farklı bölgelerinde  tarihleri değişken olmak üzere birçok çeşitliliği de barındıran mezarlar bulunmaktadır. Tarihten bu yana bu mezarlar define avcıları tarafından tahribata uğramış ve birçoğu orjinalliğini kaybetmiştir.

Kral kaya mezarlarına nasıl giderim diye düşünmeyin. Eğer Amasya’ya yolunuz düştüyse İl Merkezinden kolaylıkla bulabileceğiniz mesafede yer almaktadır. Bir nevi açık hava müzesi niteliğinde olan kaya mezarlarına dik bir merdivenden çıkmaya şimdiden hazır olun. Kaya mezarlarına ulaştığınızda Amasya İlinin genelini buradan seyretmeniz mümkündür. Çıkmak biraz badireli olacak ancak çıktığınıza mutlaka değecektir.  Tepeye çıktığınız vakit ücret ödüyorsunuz.

Merdivenle yukarıya çıktığınız vakit yol ikiye ayrılmaktadır. Dilerseniz önce soldaki mezarları gezebilirsiniz. Yukarı çıkarken ve mezarları gezerken yorulduysanız orada birşeyler içebileceğiniz mekan bulunmaktadır. Eğer Amasya İli ve Kral Kaya Mezarlarını gezmeye karar verdiyseniz mutlaka rahat ayakkabı ve buna benzer kıyafetler gitmenizi öneririz. Ayrıca sıcak havalardan ziyade akşam serinliğine doğru ya da serin mevsimlerde gitmeniz geziniz açısından faydalı olacaktır. Diğer türlü sıcak havalarda gitmeniz sizleri boğacak ve mezarlara götüren merdivenleri çıkmak ağır gelecektir.

BUNA DA BAKIN...  Rentalia İle Bodrum ve Dalaman Havalimanı Araç Kiralama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ortamın eksik yanlarından birisi tabela ve bilgilendirmenin yetersiz oluşu diyebiliriz. kaya mezarlarının tarihi yada kimlere ait olduğunu açıklayan tabelalar olması ziyaretçilerini daha çok bilgilendirebilirdi.  Doğasıyla, tarihiyle kral mezarları görülmeye değer bir yerdir. Hoşcakalın. Gezgin ruhunuz hiç solmasınn.

 

Paylaş

Yorum yapın