Pazar, Mayıs 5

Antalya İli Fenike İlçesi Arif Köyünde Bulunan Arykanda Ören Yeri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Arykanda Ören Yeri

Antalya ilinin Fenike ilçesinin Arif Köyü’nde yer almakta olan bu Arykanda, buram buram kokan tarihi esintisi ve görülmeye değer doğaüstü güzellikleriyle insanları kendine hayran bırakmaktadır. En eski şehir yerlerinden biri olan Arykanda Ören Yeri anlamını, adıyla da fazlasıyla belli etmekte. Kademe kademe yükselmekte olan Arykanda sık yerleşen çam ağaçları ile farklı bir görüntüye imza atmaktadır. Bu Antik kentte olan yerleşimin M.Ö 2000’li yıla dayandığı savunulmaktadır. Birçok arkeoloğunda hala çalışmaları devamını sürdürmektedir. Bu yer genel olarak yabancı turistler tarafından da oldukça merak edilen yerdir. Gerek yapısı bakımdan gerekse de hakkında bilinen konulara bakacak olursak Ayrkanda Ören Yeri, Antalya için inanılmaz bir değerdir. Güzelliğini anlatmak adına kelimeler yetersiz kalmaktadır. Bu yer her sene oldukça büyük sayılarda misafirleri ağırlamakta. Antalya’da görev yapmakta olan yetkililer de, buranın ününü bilmeleri nedeniyle, yerli ve yabancı olan birçok kurum ve kuruluş çalışanlarını buraya davet etmektedir.

ARKYANDA TARİHÇESİ

Halen eski döneme ait sikke, çömlek ve çanak parçaları burada bulunmaktadır. Arykanda Ören Yeri’nin genel olarak devlet destekli bir araştırma ile yapısı hiçbir şekilde bozulmaksızın gizemi çözülmeye çalışılmaktadır. Sayısız depremlere maruz kaldığı belirtilen Arykanda, tarihte Hristiyanlık dininin etkisi altına da girmiştir. Fakat 5.yy da yaşanmış olan deprem, bölgede yaşamakta olan tüm insanların göç etmelerine sebep olmuştur.

Antalya, sadece olarak eğlence mekanları, hareketli gece hayatı, kumu, güneşi ve ünlüleriyle değil Arykanda gibi tarih kokmakta olan bir eserle de göz alıcı olmaktadır. Sadece günümüz için değil geçmişe dayalı da, hitap ettiğini bildirmek isterim. Arykanda Ören Yeri, ziyaretçileri tarafından sık bir şekilde takip edilmektedir. Sürekli olarak turistler tarafından talep görmektedir. Buraya gelmekte olan turistler, kent boyunca yürüme imkanı bulmaktadırlar. Ayrıca keyifli bir zaman geçirmenin de keyfini yaşamaktadır. Birçok antik kentten farklı olarak önemli tarihi eserlerin ev sahibi olması da ayrı bir hayranlık sebebi olmaktadır. Bu sebeple kent hiçbir zaman boş kalmamakta ve sürekli olarak misafirlerini ağırlamaktadır. Sizlerinde yolu Antalya İline düştüyse mutlaka görmenizi tavsiye edeceğimiz tarihi dokulardan bir tanesidir.

BUNA DA BAKIN...  Düden Şelalesi | Düden Waterfalls Antalya

Paylaş

Yorum yapın