Pazar, Mayıs 5

Artvin Atatepe

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Atatepe şehir merkezine 3 kilometre uzaklıkta şehre oldukça hakim bir yerden bakan tepe yaklaşık 3 yıl önce Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yapılmıştır. Günümüzde ziyaretçilerin uğrak noktalarından bir tanesi olan Atatepe Artvin’in simge mekanlarından birisi halini almıştır.

Yaklaşık 7 dönümlük bir arazi üzerine inşa edilen yapıda atış poligonu ve heykel gibi yapılar bulunmaktadır. Dünya’nın en büyük Atatürk heykelinin bulunduğu Atatepe’de ki heykel yaklaşık 500 metrekare alanda 22 metre uzunluğunda inşa edilmiştir. Heykelin alt kısmında kafeterya ve restoran bulunmaktadır. Ziyaretçiler buraya gelerek manzaraya karşı ziyafet çekebilmektedirler. Ayrıca yapının üst katında panoramik bir bina bulunmaktadır. Bu yapısı ile müthiş bir manzara görünürlüğüne sahip olan bina ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir.

artvin-atatepe

Uluslararası Atış Poligonu

Ayrıca Atatepe’de uluslararası atış poligonu bulunmaktadır. Gençlik ve Spor müdürlüğüne bağlı olarak yapılan poligonda uluslararası müsabakaların yapılması düşünülürken halka açık olarak hizmette verilmektedir. Ülkemizin en büyük atış poligonlarından bir tanesi olan poligonda atışlar yaparak spor yapabilmeniz mümkün.

Atatepe’ye Nasıl Gidilir?

Artvin şehir merkezinden Yurttaş Saraç ve Yusufeli Caddelerini takip ederek araçlarınızla ulaşabilmeniz mümkündür. Atatepe’de araçlara özel parklar ve doğal parklar bulunmaktadır. Atatepe’ye düzenli olarak giden otobüs ve dolmuş bulunmamaktadır. Ziyaretçilerin özel araçları ile gitmesi gerekmektedir.

artvin-atatepe

Artvin barındırdığı güzellikler bakımından oldukça zengin illerimizden bir tanesidir. Atatepe son yıllarda yapılan ve manzarası ile ziyaretçilerini büyüleyen oldukça doğal bir güzelliğe sahip bir parktır. Park dünyanın en büyük Atatürk heykeline de ev sahipliği yapmaktadır.

Doğal park içerdiği restoran ve kafeler ile gelen ziyaretçilerine ikramlarda bulunurken restoranların sahip olduğu eşsiz manzara ziyaretçileri büyülemektedir. Bulunduğu konum itibari ile oldukça yüksek bir noktada konuşlanan park sahip olduğu temiz hava ve yeşil bitki örtüsü ile eşsiz bir yer olarak dikkat çekmektedir. Yılın kış dönemlerinde oldukça soğuk olması ve ulaşımın imkansız olması nedeniyle ziyaretçilerin bu parkı bahar ve yaz aylarında ziyaret etmesini tavsiye ederiz. Özellikle sahip olduğu yüksek rakımı sebebiyle oldukça soğuk bir yerdir. Ayrıca Artvin’in Karadeniz bölgesinde olduğunu düşünecek olursak ani hava değişimleri sıkça görülmektedir. Bu sebeple yağmur, sis ve ani hava soğukluklarına hazırlıklı gitmenizde fayda var.

BUNA DA BAKIN...  Balıkesir Manyas Kuş Cenneti
Paylaş

Yorum yapın