Perşembe, Nisan 4

Artvin Karagöl

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ülkemiz seyahat açısından oldukça zengin yerlere sahip bir cennet adeta, özellikle Karadeniz bölgesi bu tür yer zenginliği ile en dikkat çeken bölgelerimizden bir tanesidir. Artvin’de yer alan Karagöl bu nadide yerlerden bir tanesidir. Sahip olduğu doğallık ve muazzam manzarası ile birçok insanın dikkatini çekmektedir. Şehirden oldukça uzak bir noktada bulunan Karagöl adeta dağların arasında saklanmış bir cennet misali!

Karagöl’e Nasıl Gidilir?

Karagöl Artvin’in Hopa ilçesinde bulunmaktadır. Erzurum Artvin yolunun üzerinde bulunan Can Kurtaran Geçidini geçtikten sonra Borçka’ya uğruyorsunuz. Bu noktada yolumuz ikiye ayrılmaktadır. Artvin ve Camilli olarak ikiye ayrılan yollardan Camilli yolundan 25 km dağa tırmanarak sağ tarafımızda bulunan Karagöl Tabiat parkına kadar geliyoruz. Bu parktan sonra yaklaşık olarak 4 km daha ilerleyerek taşlık yolun ardından ziyaretçiler için özel olarak yapılmış otoparka aracınızı park ederek yola yaya olarak devam ediyorsunuz. Yaklaşık 150 metre boyunca ağaçlı yollardan Karagöl’e ulaşıyorsunuz.

artvin-karagol

Karagöl

Karagöl’ün Oluşumu

Çok eski tarihlerde heyelan sonucu göl haline gelen göl günümüzdeki halini almıştır. 2002 tarihinden bu yana çevre düzenlemesi ile Tabiat Parkı olarak korunmakta ve ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Artvin Karagöl

artvin-karagol

Karagöl çevresi yaklaşık 40 dakikada kat edilmektedir. Gölün kenarında bir restoran işletmesi bulunmaktadır. Daha çok restorana göre çay ocağı havası veren bir yer gibi durmaktadır. Eğer buraya sadece günü birlik gelmediyseniz, çadır kurabilmeniz için alanlar bulunabilmektedir. Çadırlarınızı yanınıza almayı unutmayın! Burada bir gece kamp geçirmek için her şeyinizi verebilirsiniz. Kamp kurmak istemeyen fakat birkaç gün daha geçirmek isteyenler için tabiat parkına yakın 10 – 15 km mesafede çeşitli pansiyonlar bulunmaktadır. Karagöl’e ulaşmadan önce piknik alışverişinizi Hopa’da yapmanız tavsiye edilir. Gölün etrafında piknik masaları bulunmaktadır. Piknik masalarında aldığınız yiyecekleri afiyetle yiyebilir unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Doğayla İç İçe Doğa Tatil Fikirler

Kısaca Karagöl’ü anlatacak olursak oldukça yeşil bir alanda, şehir gürültüsünden ve kalabalığından uzak yeşil çam ağaçlarının arasında muhteşem bir güzellik olarak tanımlayabiliriz. Her tonda yeşil ve doğal kurbağa sesleri ile kendinize çok iyi zaman ayırabilirsiniz. Son derece kolay ulaşımı ve son derece titiz tabiat parkı ile sizleri bekliyor.

Paylaş

Yorum yapın