Salı, Mayıs 7

Burdur Salda Gölü

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinde yer alan bir göldür. Yeşilova ilçesine 5 kilometre uzaklığında bulunurken, Denizli’ye olan uzaklığı ise 96 kilometredir. Ülkenin en derin gölü olma özelliği taşıyan Salda, oldukça temiz bir yapıya sahiptir. 3 büyük şehir olan Burdur, Denizli ve Antalya’nın tam ortasında bulunduğu için, ulaşım imkanı için çok fazla seçenek vardır. Buraya özel araçlarla veya diğer yollarla gelen kişiler, müthiş bir manzaraya karşı seyahat etme şansını yakalayabilirler.

salda-golu-yesilova-burdur

Türkiye’nin Maldivleri olarak tanımlanan bu göl, temiz ve ferah yapısı nedeniyle bu tarz bir isimle anılmıştır. Şimdilerde pek fazla insanın uğramadığı bu bölgenin, ilerleyen dönemlerde yoğun şekilde turist akınına ulaşacağı tahmin ediliyor. Şimdilerde yeni yeni adından bahsettiren Salda Gölü, saklı cennet gibi gözüktüğü için buraya olan ziyaretler her geçen gün biraz daha artmaya devam ediyor. Gölün hemen çevresinde Kayadibi kıyısı ve Doğanbaba dağları da yer alıyor. Büyük bir havzanın içinde bulunan bu alan, bol oksijenli ve ferah bir yapıya sahiptir. Soğuk suyu bulunan gölün çevresinde sınırlı şekilde bitki örtüleri yer alır. Tabi hayvan çeşitliliği açısından buranın epey zengin olduğunu belirtmekte yarar var. Yosunbalığı, otbalığı, sürüngenler, kelebekler, kuş çeşitleri gibi pek çok türü buradan görebilmek mümkündür. Aynı zamanda burayı diğerlerinden ayıran başka özellikte sahip olduğu farklı bir özelliktir. Yapılan araştırmalar sonucunda Mars’ın yüzey özelliklere tıpatıp benzerlik gösteren bir yer olduğu ortaya çıkmıştır. Kıyısında yer alan beyaz taşlarda bu durumun ortaya çıkışının ispatı gibidir. Turkuaz renk olan suyu, oldukça temiz bir yapıya sahip olurken ölmeden önce görülmesi gereken yerler arasındadır.

Nasıl Gidilir?

salda-golu

Salda Gölü, Burdur iline 76 km uzaklıkta olurken, Isparta’ya 107, Denizli’ye ise 96 kilometre uzaklığındadır. Hava yolunu tercih ettiğinizde Denizli üzerinden daha rahat bir şekilde Salda Gölü’ne ulaşımı sağlayabilirsiniz. Bunun yanında hava yolundan kiralayacağınız araç ile, ulaşımı biraz daha hızlı bir şekilde tamamlamanız mümkün olacak. Bu sayede kendinizi yalnızca bir saat içinde Salda Gölünün kıyısında bulabilirsiniz. Bunun yanında diğer şekilde yapılacak olan ulaşımların biraz zahmetli olacağını belirtmek gerekir.

BUNA DA BAKIN...  Burdur Arkeoloji Müzesi
Paylaş

Yorum yapın