Pazar, Mayıs 5

Çanakkale Deniz Müzesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Deniz Müzesi, Çanakkale ilinin çimenlik kalesinde yer almaktadır. Bir Çanakkale mücadelesinin izlerini taşıyan bu müze, dönemin kutsal mirasından izler taşımaktadır. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı olan bu müze, bu nedenle askeri olarak bilinir. Şehri tam olarak tanımak isteyen kişilerin mutlaka yönelmesi gereken alanlardan biridir. Özellikle şehrin tarihi dokusunu daha yakından görmek isteyen kişilerin gezileri sırasında mutlaka buraya da kısa bir süre ayırmaları tavsiye ediliyor.

1982 yılında inşası biten müze, oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Özellikle Çanakkale’nin en zorlu dönemlerinin anlatıldığı savaşa dair pek çok resim ve belge buradan incelenebilir. O dönemlerde kullanılmış elbiseler, silahlar, eşyalar burada uzun zamandan beri sergilenmeye devam etmektedir. Bunun yanında kütüphane de burada bulunurken, şehre dair hiç bilmediğiniz bilgilere de yine buradan ulaşabilirsiniz.

canakkale-deniz-muzesi

Müzeye gitmek isteyen kişilerin Pazartesi ve Perşembe günlerinde buranın kapalı olduğunu bilmesi gerekir. Bunun dışında istediğiniz her gün müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca saat 9’da başlayan ziyaretler, saat 17’e kadar devam etmektedir. Müzeler haftasında yapacağınız ziyaretler ücretsiz olacaktır. Aynı zamanda Çanakkale için önemli günlerden olan 18 Mart zamanında da buranın ücretsiz olduğunu belirtmek gerekir.

Pek çok bölümden meydana gelen müzede hediyelik eşyaların satıldığı bir kısmı da bulabilirsiniz. Tabi müze ziyaretinizin en sonunda buraya uğramanızda fayda vardır. Ziyaret sonrası Çanakkale’den hatıra olarak kalmasını istediğiniz hediyeleri seçerek bu şekilde ziyareti noktalamanız daha iyi olur. Burada tabloları ve şehri yansıtan pek çok eşya çeşidini bulabilme imkanınız da vardır.canakkale-deniz-muzesi

Nasıl Gidilir?

Fevzipaşa’da bulunan bu müzeye istediğiniz ulaşım yolunu seçerek basit bir şekilde ulaşabilirsiniz. Buraya gidişlerde kendi aracınızı tercih edecekseniz, o zaman feribot iskelesinden sonra, yalı caddesine sapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Burada 20 dakikalık bir yolculuğun ardından, Deniz Müzesine ulaşmanız mümkün olacaktır. Eğer kendinize ait bir aracınız yoksa, buraya ziyaret için toplu ulaşım araçlarını tercih edecekseniz, bunun için feribot iskelesinin hemen yanında kalkan otobüsleri tercih etmeniz gerekir. Hangi otobüse binerseniz binin, rahat bir şekilde müzenin tam önünde inebilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Kampa Giderken Götürmeniz Gereken 12 Şey!
Paylaş

Yorum yapın