Çarşamba, Nisan 3

Çanakkale Plajları – Çanakkale’de Denize Girilecek 10 Yer

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hem tarihi, hem kültürel hem de doğal güzelliklere ev sahipliği yapan şehrimiz Çanakkale yazın tatilcilerin de uğrak noktalarındandır. Birbirinden güzel Çanakkale Plajları ve koylarıyla denize girilecek birçok güzel noktası vardır.

Çanakkale gezilecek yerleri dışında güzel plajları ve koylarıyla da yazın tercih edilen yerlerdendir. Çanakkale plajlarını, Çanakkale’ye bağlı Bozcaada ve Gökçeada plajlarını sizler için bu yazımızda derledik.

Çanakkale Plajları ve Koyları

Her sene yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından olan Çanakkale, gezilecek yerleri ve denize girilecek yerleri bakımından zengin bir şehrimizdir. Birçok doğal güzelliği bulunan Çanakkale’de denizin keyfini çıkarmak ayrı bir güzeldir.
Bozcaada’sından Gökçeada’sına hatta Merkez koylarına hepsi birbirinden güzel koy ve plajlara sahip Çanakkale, Marmara bölgesinde denize girilecek en güzel yerlerden biridir.

  1. Ayazma Plajı

Çanakkale’nin hatta güzel ülkemizin gözde plajlarından Bozcaada sadece güzellikleriyle değil plajlarıyla da adından söz ettiren yerlerdendir. Çanakkale plajları arasında Bozcaada plajları ayrı bir yer tutmaktadır.

Ayazma Plajı, Bozcaada‘nın en bilinen plajıdır. Hem deniziyle hem su sporlarıyla ziyaretçilere keyifli zamanlar sunmaktadır.

Çanakkale’nin güzel adası Bozcaada’nın en gözde plajlarından Ayazma Plajı, geniş bembeyaz kumsalı ve masmavi deniziyle Çanakkale plajları arasında en güzel plajlardan biri.

Bozcaada’ya Çanakkale’nin Geyikli sahilinden feribotlar ile günübirlik bile ulaşım sağlanabilir. Bozcaada’dan Ayazma Plajı’na ise minibüs, taksi veya özel araçla ulaşım kolayca sağlanabilir.

  1. Habbele Plajı

Bozcaada’nın tercih edilen bir diğer plajı da Habbele Plajı’dır, Ayazma Plajı kadar bilinirdir fakat Ayazma’ya göre daha sakindir. Çanakkale’nin incecik altın kumsallı ve masmavi denizi olan plajlarından biridir. Şezlong ve şemsiye kiralama gibi imkanlar mevcuttur.

Habbele Plajına Bozcaada merkezden kalkan minibüslerle ulaşım mümkündür.

  1. Akvaryum Koyu

 Mermer Burnu olarak da bilinen Akvaryum Koyu, Bozcaada koyları arasında canlı çeşitliliğiyle bilinen bir koydur. Adını da bu özelliğinden alınır. Zengin balık çeşitliliğine ve deniz canlılarına sahip bu koyda profesyonel dalış sporları da yapılmaktadır.

BUNA DA BAKIN...  Bilecik Ertuğrul Gazi Türbesi

Akvaryum Koyu, Çanakkale Plajları arasında Bozcaada’nın küçük plajlarından biridir. Diğer plajlar kadar geniş bir kumsalı olmadığı için plaj kalabalık olmaktadır fakat güzelliğiyle görmeye değer Çanakkale Plajları arasındadır.

Plajda şezlong ve şemsiye gibi imkanlar mevcut değildir, gitmeden önce ona göre hazırlıklar yapabilirsiniz.

  1. Kuzulimanı Plajı

Çanakkale’nin bir diğer güzel adası Gökçeada Plajlarından Kuzulimanı Plajı, feribotun Gökçeada’ya yanaştığı plajdır. 2-3 kilometre uzunluğunda Kuzulimanı Plajı oldukça geniş bir alana sahiptir. Plajda yeme-içme, şezlong ve şemsiye gibi ihtiyaçları karşılayabileceğiniz tesisler mevcuttur.

Oldukça sakin ve sığ bir denize sahip Kuzulimanı Plajı geniş kumsalıyla da Çanakkale Plajları arasında tercih edilebilecek güzelliklerden biridir.

  1. Dardanos Plajı

Dardanos Plajı, Çanakkale Merkez’e 3,5 kilometre mesafede yer almaktadır. Merkeze yakın olmasıyla Çanakkale Plajları arasında kolay ulaşım sağlanabilecek plajlardandır.

Tertemiz ve geniş sahiliyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak plajlarındandır. Aynı zamanda rüzgarlı olmasıyla da rüzgar sörfü yapmak isteyenler için doğru adreslerdendir.

  1. Güzelyalı Plajı

Güzelyalı Plajı, Çanakkale’nin merkezi bir plajıdır. Şehir merkezine yakınlığıyla en çok tercih edilen plajlardandır. Plaj, Çanakkale şehir merkezine 12 kilometre gibi çok yakın bir mesafededir.

Deniz ve kumsal keyfinin yanı sıra Çanakkale Boğazı manzarasının da tadını çıkarabileceğiniz bu plaj güzel manzaralara tanıklık edeceğiniz plajlardandır.

  1. Assos Plajları

Kadırga, İskele, Sokakağzı gibi plajlara sahip Assos Çanakkale’nin güzel plajlarından biridir. Aynı zamanda kamp severlerin de tercih ettiği kamp bölgelerindendir.

İskele bölgesi genelde gemilerin kullandığı bir sahildir, kumsalı yoktur. Manzara eşliğinde yemek yiyebileceğiniz Çanakkale Plajlarındandır.

Kadırga Koyu, Assos’un sakin ve doğal yerlerinden biridir. Denize girmek için sessiz sakin bir yer olan Kadırga Koyu geniş plajıyla da Çanakkale’de denize girilebilecek cazip yerlerdendir.

Koyunevi Köyü sınırları içerisindeki Sokakağzı Plajı dar ve küçük bir kumsala sahip olsa da denizinin temizliğiyle keyif veren Çanakkale Plajlarındandır.

  1. Geyikli Plajı

Bozcaada’ya giden feribotların kalktığı sahildir. Geyikli Plajı geniş kumsalı ve masmavi temiz deniziyle Çanakkale’de denize girilebilecek yerler arasındadır.

BUNA DA BAKIN...  Heybeliada'da Bir Gün... Cem Altundal Yazdı

Rüzgarlı ve suyu soğuktur, feribot sırası nedeniyle kalabalık olsa da sıcak yaz günlerinde Çanakkale Plajları arasında tercih edilen yerlerdendir.

  1. Karabiga Kocakum Koyu

Karabiga’ya 1 kilometre gibi az bir mesafedeki Kocakum Koyu, Çanakkale denize girilecek yerler arasında en doğal ve sakin plajlardandır. Bu doğal güzellik tepeler arasında kalmış küçük bir koydur. Masmavi rengi ve beyaz tertermiz kumsalıyla Çanakkale plajları arasında tercih edilebilecek doğal alanlardan biridir.

  1. Aydıncık Plajı (Kefaloz)

Aydıncık Plajı diğer bir adıyla Kefaloz, Çanakkale Plajları arasında rüzgarlı bir plaj olduğu için genellikle sörf severler tarafından büyük ilgi gören bir plajdır.

Faydalanılan Kaynaklar: https://gezideler.com/canakkale-gezilecek-yerler-listesi/https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87anakkale

 

Paylaş

Yorum yapın