Salı, Mayıs 7

Çankırı Tuz Mağarası

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tuz Mağarası, Çankırı İlinin Balıbağı Köyünün sınırları içinde yer almaktadır. Buradaki kaya tuzunun çıkarılmasından sonra oluşmuş olan bir mağaradır. Burada bulunan tuz yataklarının daha Hititler zamanından beridir işletildiği tahmin ediliyor. Buranın diğer bir özelliği ise Türkiye’nin en geniş tuz rezervi olmasıdır. Sadece bir firmanın işlettiği bu mağaradan yıllık olarak 1,5 milyon tondan daha fazla tuz çıkarılır.

Buraya yolu düşen kişilerin dikkatini çeken bu mağara, özellikle görsel açıdan kişilerin beğenisini kazanan sayılı yerlerden biri olmuştur. Mağaranın içinde bulunan sarkıt ve dikitler mağaranın daha etkileyici bir şekilde gözükmesine neden olan ayrıntılar arasındadır. Yüksekliği en fazla 8 metre olan bu yapının uzunluğu ise 8 km olmaktadır.

Çankırı Tuz Mağarası

Uzun zamandan beri kullanılan mağarada eskiden tuz çıkarma işlemleri farklı şekilde yapılıyordu. At ve eşek arabaları kullanılarak yapılan bu işlemlerden sonra tuzun çıkarılması sağlanırdı. Günümüzde bu kalıntılara rastlanması da mağarayı ilginç yapan diğer şeyler arasındadır. 200 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen bir eşek arabası bu zamana kadar bozulmadan halen burada görülebilir. Tuzlu ortam anti bakteriyel bir yapıya sahip olduğu için, kalıntıların bir çürüme göstermesi mümkün değildir. Bu nedenle uzun zaman boyunca şekli hiçbir şekilde bozulmadan korunabilir. Bunun yanında galerilerin içinde tuzdan meydana getirilmiş bazı heykellerin bulunduğunu belirtmek gerekir. Buraya yolunuz düştüğünde bunları yakından inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Turizme kazandırılmaya çalışılan bu mağara, içindeki tuz heykelleri sayesinde her geçen gün biraz daha değer kazanmaktadır. Aynı zamanda mağaranın sağlamış olduğu sağlıklı yapıda ziyaretçiler tarafından sıklıkla dile getirilir. Tuz mağarası olduğundan dolayı astım ve bronşit  gibi önemli hastalıklar için son derece faydalı özelliklere sahiptir. Bunun yanında yorgunluk ve nefes darlığı sıkıntısı çeken kişilerin durumlarında düzelmelerin olmasına neden olacaktır.

BUNA DA BAKIN...  Nimara Mağarası M.Ö.20.-10.bin Marmaris

Çankırı Tuz Mağarası

Nasıl Gidilir?

Mağaranın Çankırı iline sadece 20 km uzaklıkta olduğu bilinir. Buradaki Balı bağ köyünün içinde yer almaktadır. Çankırı iline varmadan hemen önceki tabelaları takip ederek 25 kilometre kadar gittikten sonra, bu mağaranın karşınıza çıkması söz konusu olacaktır.

Paylaş

1 Yorum

  1. fırat keskin on

    Mağaralara karşı normalden fazla bir ilgim var yapabildiğim kadar mağaraları geziyorum, gezdiğim mağaralar içinde en hayran kaldıklarımdan biriside çankırı tuz mağarası.

Yorum yapın