Salı, Mayıs 7

Çaykara Uzungöl ve Gezilecek Yerleri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Çaykara Uzungöl ve Gezilecek Yerleri

Karadeniz yaylaların son zamanlarda yabancı turistler de dahil olmakla beraber pek çok gezginin tatil planlarının arasına girmiştir. Sadece deniz ve güneşten ibaret olarak tatil anlayışını serin, bol oksijenli ve sessiz sakin yaylayı tercih eden kişiler bulunuyor. Yaylalar, büyük şehirlerden kaçmak modern hayatın getirdiği stres ve gürültüden uzaklaşarak doğaya dönmek isteyen kişiler için bire bir olması Uzungöl’ü son zamanlarda da öne çıkma şansı verildi.
Zengin bitki örtüsüne sahip olan ve geniş yaban hayatı çeşitliliğine sahip bölgede 1625 hektarlık bölüm kısmı Tabiat Parkı olarak ayrılmıştır. Sarp kayalıkların da akan mimi şelalelerin, ilkbaharda erimiş olan karların suları ile yağmurlarla çoşan akarsular, yemyeşil doğanın ortasında yer alan Milli Park, Uzungöl doğa ile iç içe bir tatil geçirebilmek için ideal bir yerdir.

Uzungöl Tarihten Bu yana Sevilen Bir Yer

1989 senesinde Tabiat Parkı, 2004 senesinde Özel Çevre olarak ilan edilen Uzungöl, Doğu Karadeniz Turizminde en çok ziyaretçisi olan merkezlerin başında gelmektedir. Doğu Karadeniz turları zamanında mutlaka geçen Uzungöl, Haldizen Deresi’nin vadilerinde oluşan heyelan sonucu dere yatağının kayalar ile kapanmasından oluşmuştur.
Uzungöl’de tipik Karadeniz iklimi görülmektedir. Bölge her mevsimde bol yağış almaktadır. Yağışlar kışları kar, yazları ise yağmur halindedir. Bu iklim özelliğinde bölge her mevsim yeşil kalmaktadır. Dünyanın ılıman olan bölgelerinde bulunan en yaşlı ormanlarını burada görebilirsiniz.

Uzungöl’e Ne zaman Gitmeli ?

Nisan ve mayıs zamanında turizm sezonu açılan Uzungöl, yaklaşık olarak 7 ay süren sezon boyunca Dünya’nın her tarafından ziyaretçilerine doğanın kendilerine verdiği zenginlikleriyle cömert bir şekilde gelen kişilere kendini sunmaktadır. Nisan ve Ekim aylarında arasındaki yaz sezonunda Uzungöl’ün en çok rağbet görüldüğü dönemdir. Temiz sularıyla, oksijeni bol havasıyla, tesislerde yer alan havuzlar ile yetiştirilen alabalığı, yöresel kahvaltılarıyla ve insanın içerisini huzurla dolduran yemyeşil doğasıyla Uzungöl’ü Doğu Karadeniz’in turizm merkezleri haline gelmesiyle daha önemli bir hale gelmiştir.
1000 metre boyunda olan ve 500 metre genişliğinde gölün derinliği yaklaşık olarak 15 metredir. Yaz tatillerini denizde geçirmek istemeyen kişiler için serin alternatif olarak Uzungöl sizleri ağırlamak için sabırsızlanıyor.

BUNA DA BAKIN...  Bursa Ulu Cami
Paylaş

Yorum yapın