Cumartesi, Mayıs 4

Çorum Hattuşaş Antik Kenti

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hattuşaş Antik Kenti, Çorum ilinin Boğazkale ilçesinde yer almaktadır. Burada Hiti Uygarlığının başkenti olarak bilinir. Çorum’un görülmesi gereken yerleri arasında olan bu bölge, resmen tarihi ve doğal güzelliklerin iç içe olduğu alanlardan biridir. Hitit İmparatorluğuna başkentlik yapmış olan bu kent, takvimler 1986 yılını gösterdiğinde UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine alınan tarihi yerlerden biri haline gelmiştir. Tarihin en önemli kentlerinden biri olarak kabul edilen bu kent, mimarlık ve sanatın en çok gelişme yaşadığı yerlerden biri olmuştur. Burada yapılan kazıların sonrasında çok farklı kültürlere ev sahipliği yaptığı anlaşıldı. Hitit, Frig, Hatti ve Asur gibi çoğu döneme ait pek çok kalıntıya da bu kazılardan sonra ulaşılmıştır.

Hattuşaş Antik Kenti

Buranın Aşağı Şehir olarak isim verilen kısmı, Hattuşaş bölgesinin kuzeyinde yer alır. Burada Milattan önce 19. Ve 18 yüzyıllara ait olan pek çok yerleşimin izi görülebilir. Kentin adına bu çağda yazılmış olan belgelerle birlikte rastlanmıştır. Bu belgelerden dolayı milattan önce 18. Yüzyılda Kuşşara kralı tarafından bölgenin tahrip edildiği görülmüştür. Bu zamandan itibaren tekrardan kullanıma açılan bu yer daha sonra Hititin başkenti olarak kullanılmıştır. Kurucusu ise Hattuşili’dir.

Kentin diğer kısmı ise yukarı şehir olarak adlandırılır. Buranın arazi eğimli bir yapıya sahiptir. Kutsal alanlarında yer aldığı bu bölge, tapınakları da içerir. Ayrıca kral kalesi olarak adlandırılan saraya da ev sahipliği yapan bu bölgede, çeşitli yapılar yakından görülebilir. Yaklaşık olarak 200 metrelik bir tepenin üzerine inşa edilmiş bu kent, görsel olarak oldukça etkileyici özelliklere sahiptir.

Hattuşaş Antik Kenti

Hattuşaş Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Bu kentin Çorum şehir merkezine olan uzaklığı 82 kilometredir. Boğazkale ilçesinde yer alan bu kenti Sungurlu yolu üzerinden bulabilirsiniz. Ankara-Samsun karayolu üzerinden buraya çıkmanız mümkün olurken, bu yolu 30 kilometre boyunca takip ederek Boğazkale’ye ulaşmanız mümkün olur. Buradan da ilgili tabelaları takip ederek kenti bulmanız söz konusu olacaktır. Bunun yanında kentin Ankara havaalanına  olan uzaklığının 242 km olduğunu belirtmek gerekir. Çarşamba Hava alanına olan uzaklığı ise 176 km olmaktadır.

BUNA DA BAKIN...  Telmessos, Fethiye Kral Mezarları (Muğla)
Paylaş

Yorum yapın