Cumartesi, Mayıs 4

Denizli Pamukkale

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Denizli ilçesinde yer alan Pamukkale, kendiliğinden meydana gelmiş doğal bir alandır. Kaplıca ve akan suların karbonat minerallerinden oluşmuştur. Menderes Vadisinde yer almaktadır. Bölgenin en çok turist çeken yerlerinden biri olarak kabul edilir. Özellikle bu bölgenin doğal yapısını görmek isteyen herkesin uğramadan şehirden ayrılmadığı yerlerden biri olmuştur. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine dahil edilen bu bölge, sağlamış olduğu görsel zenginlikle hayranlık uyandırıcı yerlerden biridir. Görselliğinin yanında ayrıca önemli hastalıklara karşı da bir şifa sağlayıcısı olarak bilinir. Romatizma, sindirim problemleri, deri hastalıkları gibi pek çok konuya çözüm bulmak isteyen kişilerin burayı ziyaret etmektedir.

Burada bulunan travertenler bazı nedenlere bağlı olarak kaya görünümüne ulaşmıştır. Çeşitli kimyasal reaksiyonlardan sonra bu tarz bir görüntü alan yapıda sıcaklıklar değişim gösterir. 35 dereceden başlayan sıcaklıklar bazı bölgelere göre 100 dereceye kadar çıkabilmektedir. Buradaki termal kaynak önemli ünitelerden biridir. Bunun kullanımı çok eski zamanlardan beri devam eder. Bu kaynaktan çıkan 35 derecelik suyun içinde yüksek oranda kalsiyum bulunmaktadır. Oksijenle olan temasından sonra ise traverten olarak bilinen yapıların oluşumu sağlanır. İlk bölümde jel kıvamında olan çökelti, kimyasal değişimlerden sonra kalsiyum karbonat haline gelerek bu görüntüye kavuşmaktadır.

Pamukkale

Bir zaman geçtikten sonra bu travertenlerin sertleşmesi mümkün olabilir. Tabi burayı ziyaret eden kişiler Pamukkale’de fotoğraf çektirmek adına bu katlarda gezinmesinden dolayı bunların yapısında genel olarak bozulmalar görülür. Bu nedenle bunların kontrolü düzenli bir şekilde yapılırken, korunması bu şekilde sağlanmaktadır. Denizli’nin en ünlü yerleri arasında bulunan Pamukkale’ye uğramadan bir tatilin sona ermesi büyük bir kayıp olur.

Nasıl Gidilir?

Pamukkale’nin yer aldığı Menderes Vadisi, şehir merkezine 20 kilometre uzaklığına sahiptir. Denizli il merkezinden buraya gelebilmek son derece kolay bir şekilde olurken, zaten yoğun ziyaretçi olan bir yer olduğu için buraya ulaşım sağlayan pek çok araç görebilirsiniz. Buraya girişlerin ücretli olduğunu belirtmek gerekiyor. Müze kartının geçerli olduğu yere, yılda iki kez boyunca bu kart sayesinde ücretsiz olarak girebilirsiniz. Ziyaretlerinizi yaz aylarında akşam 21’e kadar, kış aylarında ise 17’e kadar yapmak zorundasınız.

BUNA DA BAKIN...  Yalova İlinde Bulunan Termal Kaplıcalar ve Faydaları
Paylaş

Yorum yapın