Pazar, Mayıs 5

Gaziantep İlinde Bulunan Dünyanın En Büyük 3. Hayvanat Bahçesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
GAZİANTEP İLİNDE BULUNAN HAYVANAT BAHÇESİ HAKKINDA

Gaziantep Hayvanat Bahçesi, bin (1.000) dönümlük alana kurulmuş Türkiye ve Ortadoğu’da birinci, Avrupa’da ikinci, Dünya’da ise üçüncü en büyük hayvanat bahçesi olarak bilinmektedir. Öncelikle Antep’te yaşayanların mutlaka gidip görmesini isteriz.  Gitmeden evvel dikkat edilecek bir husus hayvanat bahçesinin son derece geniş bir alana yayılmış olduğu, bu nedenle gezerek zamanımızı alacağı, dolayısıyla vaktinde gidilmesi gerektiği bilinmelidir.
Gaziantep Hayvanat Bahçesinde ortalama 280 küsur hayvan bulunmaktadır. Başkaca kısımlarda bir kısım hayvanların yaşadığı bölgeler iyi sayılır. Ancak seyir amacıyla pek de iyi düşünülmemiş yerler de var. Örneğin yırtıcı olarak betimlediğimiz aslan, kaplan ve ayı gibi merak uyandıran seyri yukarıdan ve uzaktan oluyor. Halbuki en bu canlıları diğerlerinden farklı kılanlardan birisi de belkide sadece tv’de gördüğümüz, camın arkasından dahi bakmaya cesaret edemediğimiz hayatı yaşamalarıdır. Halbuki kararmış camlarla seyretmek daha güzel olabilirdi.
Dikkat çeken hayvanlar başlıca olarak, aslan, kaplan, puma, hipopotam ve Sırtlan gibi hayvanlardır.  Bahçede bulunan diğer bir tür olan sürüngenler ve kuşların yaşadığı alandaki alt yapı yetersizliğidir. Kafeslerin yapılışı itibariyle belkide hayvanlar normal yaşantılarına göre hareket edemiyor olabilir. Bu alt yapıların düzeltilmesi halinde burada bulunan canlılar daha esnek yaşayabilirler.

 

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Nerededir ve Hayvanat Bahçesine Nasıl Gidilir

Gaziantep Üniversitesine yakın bir yerde bulunan Hayvanat Bahçesi Gaziantep Kent Merkezine sadece 11 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İl Merkezinden Atatürk Bulvarı’na girip devam ederseniz Üniversite Bulvarı’na girmiş olursunuz. Yolun bitişinde ise hayvanat bahçesine varabilirsiniz.  Otobüs yada minübüs ile gelmek isterseniz de Balıklı’dan hareket eden ve Gaziantep Üniversitesine gelen hatları kullanabilirsiniz. Ancak aracınız varsa toplu taşıma araçlarıyla ilgilenmenize gerek yoktur. Yolu biliyorsanız aracınız size rahatlık kazandıracaktır. Yolu bilmiyorsanız telaş etmeyin google haritasından yada nagivasyon yöntemiyle de bölgeye hızla varabilirsiniz.  Hayvanat bahçesine giriş için fiyatlar ise yıllar arasında değişkenlik gösterebilir. Ancak her yıl giriş ücretlerine bakıldığında çok önemli miktarlar olmadığını göreceksiniz. En son bilinen fiyatı (değişmiş olabilir) büyükler için 5 öğrenciler için ise 3 tl olarak  bilinmektedir. Birçok hayvanı burada bu fiyatlara görebilmek gerçekten çok güzel…

BUNA DA BAKIN...  İstanbul İlindeki Darıca Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

 

Paylaş

Yorum yapın