Salı, Mayıs 7

Karain Mağarası Akdenizdeki Mağaralar (Antalya)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Türkiye’nin En Büyük Mağarası Antalyada’ki Karain Mağarası

Karain Mağarası Batı Akdeniz’in muhteşem ili olan Antalya sınırları içerisindedir. Karain Mağarası her yıl binlerce turist çekerek Antalya ekonomisine etkisi büyüktür.

Antalya’daki Karain Mağarası, resimlerde göreceğiniz gibi dev bir mağara olmakla birlikte, içerisinde milyonlarca yıllardır oluşan sarkıklar ile muhteşem bir görüntüye sahiptir. Her yıl yerli ve yabancı milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Antalya’da görülmesi gereken tarihi mekanlar arasında başta gelmektedir. Antalya-Burdur otoyoluna 7 km uzaklıkta olup Antalya’ya 27 km uzaklıkta Yağca köyünde bulunmaktadır.

Ülkemiz; başta Antalya olmak üzere Avrupa veya dünyadaki diğer bölgelere fırsat vermeyecek kadar zengin bir kültürel, tarihi ve tabiat harikalarına sahiptir. Türkiye’nin en büyük mağarası hangisi olduğunu merak ediyorsanız doğru yazıyı okuyorsunuz.

Karain Mağrası, diğer mağaraların aksine bir kaç dönem kalıntıları taşımaktadır. Anadolu ve yakın doğu yanı sıra Roma dönemine ait kalıntılar halen mevcuttur. Anadoluda ilk yaşam belirtileri ve Orta Doğudan batıya göçün izleride mevcuttur. Mağara paleolitik, neololitik, kalkolitik, eski tunç gibi protohistorik çağlarda ve klasik çağda insanlar tarafından uzun yıllar boyu iskan edilmiştir. Antalya Nimara Mağarasına giriş ücretlidir. guzelyerler.net

[Best_Wordpress_Gallery id=”8″ gal_title=”karain”]

 

BUNA DA BAKIN...  Antalya Side Hakkında, Antalya Manavgat
Paylaş

2 yorum

Yorum yapın