Salı, Mayıs 7

MALDİVLER VAADHOO ADASI

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 

  MALDİVLER’DE VAADHOO ADASINI BİLİYOR MUSUNUZ ?

Maldivler’de Vadhoo Adasını hiç adasını hiç duydunuz mu ? Duymadıysanız harika bir görüntü şölenine hazır olun.

Dünyamıza baktığımız zaman birçok güzellikler barındırıyor. Bu güzellikler ülkemiz ve ülkemizin dışında yer almaktadır. İnsan var olduğu sürece hep keşfetmeyi, yeni yerler görmeyi ister. Şimdiye kadar gördüklerimizin çok dışında bir yer Vaadhoo adası. Belki de birçoğumuz bu güzelliği yeni görmektedir. Ülkemizde bildiğimiz kadarıyla böyle bir doğa olayına rastlanılmamaktadır. Biri çıkıp bize deniz gece yarısı maviler saçıyor ve ortalık aydınlıyor dese herhalde inanmazdık. Böyle bir yere gitmeyi kim istemez ki. Belkide sadece bu sahili seyretmek ruha huzur verir. Gözalıcı güzelliğiyle renk katabilir gecenize. İhtişamı öyle büyülü ki…  Şimdi Vaadhoo Adasıyla ilgili makalemizi yayınlayacağız. Birçok kanala haber olduğunu daha önce biliyoruz. İşte belkide hayatımız boyunca görmek nasip olmayacak. Bu güzelliğe biraz aşağıda paylaştığımız fotoğraflarla yakından görelim.

Gerçek olmayacak kadar güzel olan bu sahilde gece ışığa gerek yok. Çünkü suyun ışığı öylesine belli ki.  İnsanın inanası gerçekten gelmiyor. Aceba fotoğraf üzerine ışık mı eklendi soruları geliyor akla.  Ancak görüntüler tamamiyle gerçektir.

 

Maldivler’de yer alan adalar ortamında en özel olanı Vaadhoo adasıdır. Bu adayı görenlerin hayrete düşmesinin sebebi ise adada geceleri  gelgit vakası esnasında meydana çıkan mavi renkli ışıltılardır. Eksperler Maldivler’de yer alan Vaadhoo adasındaki bu görkemli vakanın kenara vuran dalgalardaki ışıklı planktonlardan kaynaklandığını söylüyorlar.

 

Işıklı planktonlar ne mi? Işıklı planktonlar tek hücreli canlılardır. Bulundukları ortamında biyolojik yönden elektrik üretebilecek derecede teknolojik bir yapı barındırır. Sahip oldukları teknoloji o kadar büyüktür ki şayet rahatsız edilirlerse bu ufak canlılar bütün sahili bile aydınlatabilir. Öylesine büyüleyici görüntüleri var ki hayretle bakabilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Antalya Ülkemizin Tatil Cenneti (Merkez)

Eksperler (uzmanlar) ayrıca dinoflagellaların su üstünde süzülerek çevrelerindeki suda hareketi oluşturduğunu ve canlıların içindeki proton dolu organellere elektrik sinyalleri gönderdiğini söylüyor. Bu elektrik sinyalleri yardımıyla voltaj değişikliğine karşı hassasiyeti olan proton kanalları açılmış oluyor ve çoğu kimyasal reaksiyon tetikleniyor. Böylece neon mavisi yapan lusiferaz proteini harekete işlemiş oluyor.

 

 

 

Paylaş

1 Yorum

  1. Denizin üzerindeki ışık gerçekten inanılmaz, çok güzel bir şekilde parlıyor. Tamamen doğal olması insanı ayrı bir şekilde etkiliyor, ben çok etkilendim açıkçası.

Yorum yapın