Salı, Mayıs 7

Mersin Anamur (Anemourion) Antik Kenti

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mersin Anamur Akdeniz’deki Antik Kentler

Mersin Anamur,  Anamur nerede, Mersin Anamur tarihi nedir? Mersin Anamur antik kenti, ülkemizdeki antik kentler, Mersin antik şehir, Anemourion nerde?

Anamur, Akdeniz bölgesinin doğusunda Mersin ili sınırları içerisindedir. Kesin bir bilgi olmasa da; şehir milattan önce 4. yy civarına dayanmaktadır.

Adı Yunanca’da Ανεμούριον = Anemourion (yel değirmeni) sözcüğünden gelmiş, rüzgarlı burun manasını taşımaktadır. Antik Anemurium kenti, Anamur burnuna çok yakın ve sürekli rüzgar alan bir bölgede inşaa edilmiştir.

Anamur’un geçmişi ve tarihi, antik döneme uzanan ve sırasıyla Kizuvatlalılar, Hititler, Asurlular ve Persler‘in hükmü altına giren Anamur, MÖ 333’te Büyük İskender’in doğu seferi sırasında Makedonya Krallığı’na bağlanmış, bu dönemden sonra kentin adı “Anemurium” olarak anılmaya başlanılmıştır. Anemurium, antik belgelere göre “Rüzgarlı Burun” anlamına gelmektedir. MÖ 1. yüzyıl’da Roma, sonra Bizans‘ın eline geçen Anamur, Bizanslılar döneminde tekrardan inşaa edilmiştir. Daha sonra sırasıyla Arapların, Bizanslar’ın, Anadolu Selçukluların, yeniden Bizans’ın ve Kilikya Ermeni Krallığı’nın eline geçen Anamur, Selçuklu hükümdarı Alaaddin Keykubat’ın, Ertokuş Bey’i kıyı şehirlerinin alınmasıyla görevlendirmesi sonucu, 1228’de Selçuklular’ın, 1243’te yeniden Kilikya Ermeni Krallığı’nın, daha sonra 1275’te Karamanoğlu Beyliği’nin ve 1471’de Büyük Osmanlı İmparatorluğu hükmüne geçmiştir. Guzelyerler.net yorumlarınızı bekliyor.

Anamur-Anemurium-guzelyerler

 

 

 

 
anemur-antik-tiyatro

 

 

 

 

 

Anemurium-Antik-kent

 

 

 

 

 

 

 

anamurumrenmersin

BUNA DA BAKIN...  Antalya'da Gezilecek Yerler, Tavsiye Yerler
Paylaş

Yorum yapın