Pazartesi, Mayıs 6

Nemrut Dağı Milli Parkı Gezi Rehberi | Kahta /ADIYAMAN

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

ADIYAMAN İLİNDE BULUNAN NEMRUT DAĞI MİLLİ PARKI GEZİ REHBERİ

 

Adıyaman İli Kahta İlçesinde yer alan Nemrut Dağı, Ankar dağları diye bilinen dağların civarında bulunur.  Nemrut Dağının yüksekliği yapılan araştırmaya göre 2.150 metre civarı yüksekliğinde olduğu bilinmektedir. Adıyaman İl sınırları içerisinde yer almakla birlikte Toros Dağlarının silsilesinde bulunmaktadır.   Bilindiği üzere Nemrut Dağının üzerinde barındırdığı devasa büyüklükteki heykeller ve anıt mezarların haricinde güneşin doğuşu ve güneşin batışını izlemek için tercih edilen en güzel yerlerden birisidir. Her yıl ziyaretçi akını hiç bitmiyor.

Nemrut Dağı Adıyaman İl merkezine uzaktır. Nemrut Dağına uzaklıkta yer alması gözünüzü korkutmasın. Gittiğinize pişman olmayacaksınız. Devasa heykeller ve kalıntılar insanı gerçekten etkilemeye yetiyor. Nemrut Dağına çıkış ve inişler için servisler bulunmaktadır. ücreti ise 3 TL’den ibarettir.

 

 

NEMRUT DAĞINA NEREDEN NASIL GİDİLİR

Nemrut Dağına kendi aracınız ile gidebilirsiniz. Kahta İlçesinden Nemrut Dağı Tümüülüs tapınak bölgesine 2 yol gitmektedir.  Birinci yol Kahta’dan Narince– Karadut yolu ile Nemrut Dağı Milli Parkı giriş kısmına gidebilirsiniz. Daha sonra Tümülüsü’nün yamacına gidilebilir. Nemrut’a inip çıkmak yaklaşık 4 saat sürmektedir. Aracınıza ve kendinize güveniyorsanız bunu deneyebilirsiniz. Nemrut dağı soğuk mevsimlerde gittiğinizde rüzgar çok eserek insanı üşütebilmektedir. Bunun için kafeler bulunmaktadır. Eğer üşüdüyseniz yada güneşin doğuşunu ve batışını seyredecekseniz birşeyler içmek size iyi gelecektir.  Nemrut Dağının zirvesinde yer alan tarihi Kommagene kralı Antiokhos için yapılan devasa heykeller ile fotoğraf çekilebilirsiniz. Heykelleri incelediğimizde ne kadar büyük işçilik ve zaman gerektiren bir iş olduğunu anlayabiliyoruz. Ayrıca heykellerin arkasında bulunan tepede Kral Antiochos’un mezarı yer almaktadır.

Nemrut Dağında bulunan heykellerin bazı anlamları olduğu bilinmektedir. Buna göre Aslan Heykelinin güçlü ve kuvvetli olma manasına gelmektedir. Bu yüzden Anadolu, Hitit, Pers ve Yunan devletlerinin sembolü olma niteliğini taşır.  Yine dağda bulunan kartal heykeli ise herşeyi bilen, her yeren haberi olmayı simgelemektedir. Bu da Tarihi Roma İmparatorluğunu anlattığı düşünülmektedir.  Eğer gezmek için bir planınız yoksa ve bir seçenek arıyorsanız bugün ki size önerimiz Adıyaman İli Kahta İlçesinde bulunan Nemrut Dağı ve çevresinde bulunan kalıntılardır.

BUNA DA BAKIN...  Amasya Kral Kaya Mezarları Gezi Rehberi

 

Paylaş

Yorum yapın