Pazar, Mayıs 5

Paris’in En Güzel Gezi Noktaları

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Paris’in en güzel gezi noktaları… Âşıklar şehri olarak da bilinen Paris şehrinde sanattan tarihe birçok güzellik bulunmaktadır. Modern yapısına ek olarak tarihte birçok medeniyete de ev sahipliği yapmış olan bu şehirde yalnızca Disneyland’ı gezmek bile tüm gününüzü alacak bir aktivitedir. Peki, kısa zamanda gezmek zorunda olduğunuz bu şehirde nereleri görmeniz gerekiyor? Sizler için hazırladığımız listemizde Paris’in en önemli gezi noktalarını bulabilirsiniz…

Paris’in En Güzel Gezi Noktaları

  • Notre Dame Katedrali

Roma İmparatorluğu tarafından kutsal kabul edilen, 1334 senesinde inşa edilmiş olan Notre Dame, Fransa’daki en önemli tarihi binalar arasında yer almakta. 15 Nisan 2019 tarihinde sebebi bilinmeyen bir yangın sebebiyle oldukça ağır hasar alan bu bina için tüm ünlüler bağışta bulunarak yenileme çalışmaları başlatmıştır. Kısa bir süreliğine turizme kapalı olsa da birkaç yıl içinde kapılarını tekrar açması beklenen bu önemli yapıda Hz. İsa’nın dikenli tacı da yer almaktadır. Ayrıca Gülpencereler, Batı Cephesi, Uçan Payangalar ve Bakire Taçkapısı bu önemli binanın temel bölümleri arasında yer almaktadır.

  • Eiffel Kulesi

Elbette Fransa’nın sembolü olan Eiffel Kulesi’ni bilmeyen yoktur. Bu nedenle Paris gezisinin ilk noktalarından biri olması gereken ihtişamlı kule, özellikle âşıklar tarafından her yıl ziyaretçi akınına uğramakta. Gustave Eiffel tarafından 3 katlı olarak tasarlanmış bu kulenin yapım yılı 1889’dur. Normal şartlarda Expo 1889 için geçici olarak tasarlanan Eiffel Kulesi beklenmedik bir ilgiyle karşılaşınca çelik maddeler ile tekrar restore edilmiş ve kalıcı bir sembol halini almıştır.

İlk kez Paris ziyaretinde bulunan turistlerin mutlaka etraftaki teraslara çıkarak Eiffel Kulesi’nin ihtişamını görmeleri, gün batımında bu romantik manzara eşliğinde yemeklerini yemeleri önerilir. Eiffel Kulesi’ni daha yakından görmek isteyenler için tepesine çıkmak mümkün olsa da çok uzun süren bilet kuyrukları çoğu zaman turistleri yıldırabilmektedir.

  • Louvre Müzesi
BUNA DA BAKIN...  Topkapı Sarayının Eşsiz Benzersiz Güzellikleri

Dünya çapında bir üne sahip olan Louvre Müzesi, Fransız İhtilali’nden sonra ilk kez kapılarını açan müze unvanını taşımaktadır. 1204 senesinde savunma amaçlı Cam Piramit olarak inşa edilen bu yapı 14. Yüzyılda kraliyet ailesine ev sahipliği yaparken 1934 yılında da bugünkü halini almıştır. Tüm eserlerin gezilebilmesi için günlere hatta haftalara ihtiyaç duyulan bu devasa müzede Milo Venüsü ve Mona Lisa gibi önemli eserlerde yer almakta. İnternet bilet alarak kuyruk beklemekten kurtulabileceğiniz bu müze için gitmeden araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

  • Versay Sarayı ve Bahçeleri

Şehir merkezinden 20 kilometre uzaklıkta bulunan Versay Sarayı, yapıldığı ilk dönemde av köşkü olarak kullanılmıştır. Sonrasında eklemeler ile birlikte bugünkü halini almış olan saray, 2300 adet odaya sahip olmasıyla birlikte zenginlik simgesi halini almıştır. Fransız mimarisinde Barok Klasik sanatın izlerini taşıyan binada Salon de Venus, Aynalı Salon ve d’Apollon gibi bölümler bulunmakta.

Paylaş

Yorum yapın