Cumartesi, Mayıs 4

Patara Antik Kenti Gezi Rehberi ANTALYA

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Patara Antik Kenti

Kalkana 16 km uzaklıkta olup, Kaşa ise 42,5 km uzaklıkta olan Patara Antik Kenti, Kaş-Fethiye yolunun 10. Km’sinde Ova Beldesi girişinde bulunan göbekten sahile doğru Patara yönüne dönülerek ulaşılmaktadır. Karayolu üstünde bulunan göbekte, yönlendirici tabelalar da, bulunmaktadır.
Gelemiş Köyünü hemen geçince gişelerden giriş yapılabiliyor ve antik kent hemen başlıyor. Patara Antik Kenti oldukça geniş bir alana sahiptir. Gezi planını yaparken burası için uzun bir zaman ayırmakta ve yaya olarak gezmeye hazırlıklı olmanız gerekir. Antik kentin hemen devamında, dillere destan olan Patara Plajının halka açık olan kısmına ulaşabilirsiniz.
Patara Antik Kenti, arkeolojik, tarihsel değerlerinin yanı sıra, Akdeniz kaplumbağaları olan Carettaların milyon senedir yumurtalarını bırakarak yavrulamış oldukları nadir sahillerden biri olarak da ayrı bir öneme sahiptir.
Kent, genel olarak, Doğucasarı Akropol suru ve Alakür Tepesi’nde bulunan Batı Suru arasında yer alır. Güney kısımda Limanağzı’nda yükselmekte olan Kurşunlutepe ile kuzey kısımda kente giriş konumunda olan Kısık Geçidi arasında bulunan 10 km karelik bir yeri doldurmaktadır. Xanthos vadisinde denize açılabilecek olan tek alan olması sebebiyle tarih boyunca önemli bir kent olma özelliğini her zaman devam ettirmiş olmaktadır.

Dünyanın en eski deniz feneri

Deniz Feneri’nin üzerinde yapılan araştırmalar sonucu bulunan yazıt, Fener’in, Nero tarafından M.S 64-65 yılında yaptırmış olduğu görünmektedir. Dünyanın şimdiye kadarki en eski deniz feneri olarak, Mısır’daki İskenderiye bilinmekte. Fakat, fenerden geriye kalan tek bir yapı taşı dahi yok. Ayakta kalabilen en tarihi ve eski deniz feneri, İspanya ülkesinin Lacarunya kentinde bulunmuştu. Fakat bulunan bu fener de, 19. yüzyılda tekrar inşa edildiğinden orijinal değildir. Hem de, Patara Deniz Feneri, Lacarunya’a göre, 60 yıl daha eskidir. Patara Deniz Feneri’nin yapım taşlarının da halen tamamı duruyor.

BUNA DA BAKIN...  Antalya Kaş Mini Gezi Rehberi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Roma İmparatoru olan Neron yaklaşık olarak 2 bin yıl bundan önce, Patara’ya iki deniz feneri yaptırmıştır. Asırlarca denizci olan kişilere yol göstermekte olan fenerler, büyük bir tsunami sonucunda yıkılmıştır. Tsunaminin izleri halen fenerin üzerinde durmaktadır. Akdenizin eşsiz sahilleri ve yeşillikleri arasında bulunan tarihi antik kenti ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Paylaş

2 yorum

  1. Bu yaz ki planımızda antalya var, arkadaşlarım sürekli tavsiye ediyordu zaten antalyayı bu seneye kısmetmiş gidip görmek bakalım fazlasıyla merak ediyorum göreceğim yerleri.

  2. Antalya da çok güzel antik kentler var, ben bayılıyorum ya pataraya gittik bu yaz aşırı bir şekilde beğendim seneye tekrar gitmek istediğim yer yine patara.

Yorum yapın