Cumartesi, Mayıs 4

Sürdürülebilir Ürün Nedir?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dünya üzerindeki doğal kaynaklar son derece kısıtlı bir yapıdadır ve bu kaynaklar bilinçsizlik ve tüketim çılgınlığı sebebiyle günümüzde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Doğal kaynakların hayatımızda olmadığı bir gelecek düşünülemeyeceği için bu durum bir an önce çözüme kavuşturulması gereken önemli bir mesele haline gelmiştir. Geleceğimizi korumanın en önemli yolu, sürdürülebilir ürünlerin ve uygulamaların yaygınlaşmasıdır.

Kelime anlamı çeşitlilik ve üretkenliği devam ettirirken aynı zamanda daimi olma yeteneğini korumak olan sürdürülebilirlik, kolektif bir görev ya da sorumluluk olarak düşünülebilir. Sürdürülebilir ürün ise ekonomik, çevresel ve sosyal unsurlar dikkate alınarak yenilikçi anlayış ve yöntemlerle üretilen ürünlerdir. Sürdürülebilir ürün çeşitleri oldukça çeşitli olduğu gibi bir o kadar da niteliklidir. Misyonu ve vizyonu sürdürülebilirlik olan Green Petition, hem kaliteli ürünleri ile ihtiyaçlarınızı karşılar hem de doğaya hiçbir zarar vermez.

Sürdürülebilir Ürünler Nelerdir?

Bir farkındalık projesi olan sürdürülebilirlik, üretimin her aşamasında uygulanan kuşatıcı bir kavram olmasının yanı sıra inovatif süreçleri de içeren yeni bir üretim modelidir. Bu anlayış doğrultusunda doğaya zarar vermeyen ve minimum üretim faktörü ile maksimum üretimi amaçlayan oldukça fazla yöntem bulunur. Bir ürünün üretiminde kullanılan ham madde seçiminden ambalaja kadar sürdürülebilirlik uygulanabilir. Sürdürülebilir ürünler oldukça çeşitlidir; tekstil ürünlerinden kozmetik malzemelere ve hatta ev eşyalarına kadar günlük hayatta kullandığımız pek çok ürün, bu yaklaşımla üretilebilir.

Tekstil Sektöründe Sürdürülebilirlik Nasıl İlerler?

Üretimin hiç durmadan devam ettiği tekstil sektörü, çevreyi en çok kirleten üretim kollarından bir tanesidir. Hazır giyim sektörü, aynı zamanda su kaynaklarını da önemli derecede kirletir.

Bunun yanı sıra sürekli olarak değişen moda anlayışı ise kıyafet üretimini çeşitlendirdiği gibi aynı zamanda da maksimum düzeyde üretime ve tüketime teşvik eder. Bu seviye yüksek bir üretim hem kaynak kullanımını artırır hem de doğaya zarar verir. Dolayısıyla özellikle tekstil sektöründe sürdürülebilirlik anlayışı ile hareket edilmesi oldukça önemlidir. Bu doğrultuda sürdürülebilir tekstil ürünlerini tercih etmek ise bu aşırılığın önüne geçme konusunda katkı sağlayacaktır. Giyim markalarının kullandığı ham maddelerin doğa dostu olup olmadığına bakılmalıdır ve eğer doğa dostu ise bu aşamada sürdürülebilir ürün etiketlerinden faydalanılabilir.

BUNA DA BAKIN...  Kayseri Uçak Bileti İletişim

Peki, sürdürülebilir ürün etiketi nedir? Eko etiket olarak da bilinen bu etiketler, ürünün ekosisteme duyarlı bir şekilde üretildiğini ifade eder. Bir markanın çevre dostu olup olmadığını gösteren sertifikalar incelenmelidir. Bu sertifikalar, giyim ürünlerinin sürdürülebilir anlayış doğrultusunda ortaya konulduğunu tesciller niteliktedir.

Sürdürülebilir Ürünleri Kullanmak Tüketim Alışkanlıklarını Nasıl Değiştirir?

Sürdürülebilir ürünler kullanmak hem farkındalığınızı artırır hem de tüketim alışkanlıklarınızı da bu doğrultuda yeniden biçimlendirir. Ekosisteme duyarlı, nitelikli ve işlevsel ürünler sunan markalar, bu bağlamda öne çıkar. Green Petition da çevreci yaklaşımı ve ilkeleriyle sürdürülebilir anlayışı destekleyen bir markadır. Kullanıcılarına hem kaliteli hem de sürdürülebilir yaşam ürünleri sunar.

Green Petition plaj havlusu, geri dönüşüm özelliklidir ve aynı zamanda sade ve şık tasarımıyla beğenilerinize hitap eder. Green Petition; ürünlerini yeniden kullanılabilir çantalarla kullanıcılarına teslim eder ve atık üretmez.

Markanın müşterilerine sunduğu ürünler, herhangi bir boyama işleminden geçmez. Ürünlerin sahip olduğu renkleri elde edebilmek için önceden boyanmış olan birbiriyle aynı renk tekstil ürünleri bir araya getirilir ve parçalanır. Bu süreç sonunda ise söz konusu renge sahip iplikler meydana gelir ve ürünlerde de bu geri dönüştürülmüş iplikler kullanılır. Etiketler ve kargolamasında kullanılan karton kutular ise FSC (Forest Stewardship Council) sertifikalıdır. Green Petition, üretimin ve dağıtımının her aşamasında çevreye duyarlı bir marka olup sürdürülebilir yaklaşımla hareket eder.

Paylaş

Yorum yapın