Salı, Mayıs 7

Yolculuğa Çıkacaklar İçin 10 Öneri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Seyahate çıkarken mutlaka unutmamanız gereken 10 bilgi paylaşıyorum sizlerle.

1. Sıradışı Rotalar Seçin

Daimi resimlerini gördüğünüz, yazılarını okuduğunuz bir hayli güzel yer var. Hepsini gidip görmek, gezmek istiyorsunuz. Ancak daha az görülmüş, gidildiğinde harbiden bulguya çıkabileceğiniz birbirinden güzel yerlerin de olduğunu unutmayın. Ayrı olarak bu yerleri çok araştırmak da gerekmiyor. Yapılacak en kolay şey, elinizdeki gezi kılavuzlarında yazan yerler haricinde bir rota seçmek. Döndüğünüzde birbirinden özgün resimlerinizin beğenilmesinden kuşkunuz olmasın.

2. Tasarı yapmayın

 

Bilmediğimiz bir yere giderken kendimizi güvende hissetmemiz oldukça ehemmiyetli. Yapılacak her şeyi bir liste haline getirmek hem de bazen mübalağa edip saatlere ayırmak güven verse de kabul edelim, o kadar da keyifli değil. Tasarı yapmadan, o anki keyfimize ve önümüze çıkacak seçeneklere göre hareket etmek oldukça değişik tecrübeler yaşatıyor. Bol keyifli ve eğlenceli anılar için rahat olun ve tasarılardan kaçının.

3. Yanınıza az eşya alın

Gidilen yer ne olursa olsun asıl hedef sadece bir el bagajıyla yolcuya çıkmak olmalı. Çok sayıda değişik ayakkabı, binbir çeşit kıyafet, saç düzleştiricilier ve ütü almaya ne gerek var? Doğru kıyafet ve eşya seçimiyle hazırlanacak bir el bagajı yanında çok sayıda avantaj getiriyor. Tek bir çantayla daha az yüke sahip olmak, bagaj verme ve bekleme derdinden kurtulmak, eşyaları tekrar toplama ve bir şey unuttum mu kaygısını taşımamak bunların başında geliyor. Ayrı olarak az eşyayla gidildiğinde kilo meselenini düşünmeden çok sayıda anıyı da hanenize götürebilirsiniz.

4. Kılavuzlar hanede kalsın

yolculuk-kitapları
Seyahat kitpları hem ağırdır, hem de aktüel olmayabilir

Kalın ve çok sayfalı seyahat kılavuzları incelemek için çok cezbedici olsa da bir gezide onu taşımak zor olabiliyor. Taşımada mesele yaşanmasa dahi o an aranılan yerlerin bulunması gezgine sıkıntılı dakikalar yaşatabiliyor. Bu yüzden o büyük kılavuzun tamamını taşımak yerine, ihtiyaç duyulan sayfalardan alınan bir fotokopi gezi esnasında daha keyifli keşfiler sunarak hızlı hareket etmeye de imkan sağlıyor. Ayrı olarak işiniz bittikçe sayfaları geri dönüşümlü çöplere atarak bir yükten daha kurtulma talihiniz bulunuyor.

BUNA DA BAKIN...  Türkiye’nin En Ucuz Online Uçak Bileti Satış Siteleri

5. Fazla Nakit Taşımayın

Cüzdanda yüklü para taşımak her vakit rizikolu bir vaziyet. Düşürme veyahut çaldırmanın yanı sıra daimi aklınızı meşgul eden bir tedirginliğe de kapı aralıyor. Bu yüzden gidilen hemen hemen her yerde ATM olduğunu unutmamak gerekiyor. Birçok yerde kart kullanabilme talihi da bulunuyor üstelik. İhtiyaç hatıranda ufak miktarda para çekerek de rahat rahat bir geziyi bitirebilirsiniz.

6. Para Bozdururken Dikkat

para-bozdurma-guzelyerler
Para bozdururken dikkatli olun

Gidilen her yerin para birimine sahip olamadığımız zamanlar oluyor tabii ki. Ancak kaldığını otelde para bozdurmak pek akilane bir seçenek değil. Burada yapacağınız işleler pahalı olacağı için yakın etrafta bulacağınız bir döviz bürosunu terci etmek daha mantıklı bir seçenek. Bunun haricinde, yurtdışında kullanılabilen bir banka kartı veyahut kredi kartı edinerek komisyonsuz bir şekilde harcama yapabilirsiniz.

7. Küçük Şeyleri Dert Etmeyin

Hayalinizdeki tatilde bazen beklenmedik ufak meseleler çıkabileceğini unutmayın. Bunlar her ne kadar can sıkıcı da olsa bu meselelere başka bir açıdan bakarak keyfinizi kaçırmasına müsaade etmeyin. Pozitif düşünerek değerlendirdiğiniz meselelerin çok alan ivedi bir şekilde çözülmesi de daha olası.

8. Uçak Bileti İndirimleri İçin Aza Olun

Ucak-Bileti-Fiyatlari-Turna-guzelyerler
Her zaman bilet alıyoruz, o zaman puan neden biriktirmeyelim!

Uçuşlarda sınıf değiştirmenin en iyi yolu bir havayoluna bağlı kalmaktan geçiyor. Uçuşlarda tercih etiğiniz havayolunun kredi kartını kullanmak, bir müddet sonra çok sayıda avantaj sağlayabiliyor. İlk kullanımlarda bile armağanlar kazanma ihtimalinizin yüksek olduğu bu tercih, uçuşlarda sınıf yükseltmede oldukça tesirli. Ayrı olarak turna.com gibi uygun ücrete uçak bileti satan siteler aza olduğunuz mil programına ek olarak ekstra puanlar sağlıyor. Çifte indirim demek.

9. Kontrol sırasına dikkat

Kontrol sıralarında vakit bazen geçmek bilmez. Atılan bir adım dahi mutluluk sebebi haline geliyor. Biraz vakit geçtikten sonra bunun nedeninin çocuklu ailelerden kaynaklandığı fark edebilirsiniz. Kontrol sıralarını seçenek ederken takım giysilileri izlemek vakit açısından oldukça faydalı. Çocukların olduğu sıraya göre ne kadar hızlı bir ilerleme kaydedeceğinize siz bile inanamayacaksınız.

BUNA DA BAKIN...  Ağrı'daki kartal yuvası; İshak Paşa Sarayı

10. Armağanları Unutmayın

Ve tatilin sonuna geldiniz. Lakin durun, o da ne? Yoksa armağanlarınız mi eksik? Unutmuş olma ihtimalinizin yanında paranızın da kalmaması oldukça tabii bir durum. Neyse ki endişelenecek bir şey yok zira dünyanın her havaalanında bulabileceğiniz çikolatalar imdadınıza yetişiyor. Farklı lezzet ve şekillerde alacağınız bu armağanlarla herkesin gönlünü yapabilirsiniz.

Bazı uzun bir takım kısa yapılan her yolcu tertemiz tecrübeleri de yanında getiriyor. Bilhassa gezi sırasında karşılaşılan meseleler bir sonraki yolculuk için altın değerinde bilgiler kazandırıyor. Ancak yeniden de yola çıkmadan önce birkaç teklife bakarak hazırlanmak da oldukça yararlı.

kaynak: pratikgezirehberi.com

Paylaş

1 Yorum

  1. Bu yaz bir sıkıntı çıkmazsa tek başıma yolculuğa çıkıyorum, bu yazıdan baya şey öğrendim bunları uygulayabilirsem çok iyi olacak.

Yorum yapın