Salı, Mayıs 7

Gazeteci Cemal Köyük, Akyaka’yı Anlattı…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bir yıl önce Akyaka’ya yerleşen Gazeteci Cemal Köyük,  “Akyaka tam aradığım  ortam. Doğa severler için her türlü aktivite var burada” diyor…  İşte Cemal Köyük’ün gözünden Akyaka…

Cemal Köyük, Akyaka’da günlerinin çok renkli geçtiğini söylüyor…İstanbul’dan gelen bir grup arkadaşla bol bol spor, bisiklet, deniz, köy gezileri  yapıyoruz” diyor…

Uluslararası Yavaş Belde Akyaka 2010 yılında ”Sakin Kent” ilan edilen Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesi son yıllarda tatilcilerin en fazla rağbet ettikleri yerlerin başında geliyor.

Kentler Birliği Genel Sekreterliği tarafından 2010 yılında ”Sakin Kent” ilan edilen Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesinde tatillerini geçirmeye gelen yerli vatandaşların yanı sıra turistler de büyük ilgi gösteriyor. Gelenler günboyu doğayla baş başa, sessiz bir ortamda dinlenme imkanı bulurken, denizin yanı sıra doğa tutkunları Azmak Nehri içinde tekne gezintisi ile kendilerini bambaşka bir ortamda buluyorlar.

NEHRİN SODASI SAĞLIĞA İYİ GELİYOR

Görünümüyle doğal bir akvaryumu andıran Kadın Azmağı Deresi’nde gezintiye çıkan tatilciler, sazlıkların oluşturduğu labirentlerde doğayla baş başa keyifli bir yolculuk yapıyorlar. Nehrin yüzde 60’ının bol mineralli sodalı olduğu ve sağlık açısından çok iyi geldiği anlatılıyor. Gezilerde muhteşem doğanın kucağında kimi bu güzel anları fotoğraflayarak ölümsüzleştirirken, kimi de 10 derecelik buz gibi suda yüzmenin keyfini çıkarıyor. Nehir boyunca bulunan lokantalar da oturup doğanın sunduğu eşsiz ortamı seyrederek dinlenen tatilciler güzel bir gün geçirmenin mutluluğunu doyasıya çıkarıyorlar.

Birinci derece Sit alanı Marmaris ile Muğla’nın ortasında Ula ilçesi sınırlarında bulunan Akyaka mahallesinin nüfusu kışın 1.500 dolaylarında. Yaz aylarında ise bu sayı 3-4 bine ulaşıyor.

Uluslararası Sulak Alanlar Sözleşmesi ile korunan beldede kürek sörfü, kiteboard, rüzgar sörfü gibi ekolojik sporlar da yapılıyor.

BUNA DA BAKIN...  50 Yaşında Başladı, 500 Ülke Gezdi...

Yaklaşık bin 200 metre uzunluğu sahip, Kadın Azmağı ile 4 kilometre uzunluğundaki Akçapınar Azmağı’nın hem kıyıdan hem de denizden çeşitli şekilde kullanılması da tatilcilerin gezi keyfine ayrı bir renk katıyor.

Nehir çevresinde ise değişik kuş türleri sizleri karşılarken, nehir içinde de değişik balık türlerine ve susamurları’na rastlamak mümkün.

Ahşap geleneksel mimari tarzı ile Muğla Ula evleri Akyaka da da göze ilk çarpanlardan. Evlerin estetik tarzı ve doğayla uyumu beldeye ayrı bir görünüm kazandırıyor.

Paylaş

1 Yorum

  1. ahmet mutlu on

    Tam hayallerimdeki yeri anlatmış, zaten böyle yerlere ilgim var görünce iyice içim geçti ya fırsatım olsa hemen giderim.

Yorum yapın