Cumartesi, Mayıs 4

Akyaka Gezilecek Yerler – Akyaka Nerede?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Akyaka, Gökova Körfezi’nin doğusunda, Ula ilçesinin Akyaka mahallesidir. Bodrum ve Datça yarımadasının tam ortasında kalır. Marmaris’e yaklaşık 25-30 dakika karayolu uzaklığındadır. Marmaris’ten  giderken Fethiye – Muğla ayrımından tam karşı istikamete giden yol üzerindedir.

Akyaka tarihi

Akyaka’nın tarihi, Karia uygarlığına ait İdima kentine dek uzanır. Kozlukuyu ve İnişdibi Mahallesi civarında bu döneme ait kaya mezarları bulunuyor. Kent, İÖ 3. yüzyılda “Rodos’un karşısı” anlamına gelen Rhodeian ismini aldı ve daha sonra Rodos’a bağlandı; 1. yüzyıl sonunda da bir Roma kenti oldu. İnişdibi’nde yapılan kazılarda bu döneme ait mozaikler bulunmuştur. Roma İmparatoru Julius Caesar ile Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın Akyaka’ya izlerini bırakmış tarihi kişiliklerden olduğu söylenir. İmparatorluğun 3. yüzyıl ortalarında zayıflaması ve art arda gelen salgın ve depremlerle belde karanlığa gömüldü, etraftaki suyolları, sarnıçlar ve tapınaklar kimsesiz kaldı. Kent 13. yüzyıl sonlarında Menteşe Beyliği’ne bağlanarak tekrar canlandı.

Körfeze adını veren Gökova ise değişik bitki örtüsünün yanı sıra iki azmağın denize döküldüğü bir ovadır, bu nedenle biyolojik çeşitlilik açısından Türkiye’nin önemli bölgelerinden. Barındırdığı koruma altındaki türler sebebiyle Önemli Kuş Alanı ilan edilmiştir.

Çakırhan evleri

Mimar Nail Çakırhan’ın geleneksel Muğla mimarisine çağdaş bir yorum getirerek tasarladığı, Ağa Han Mimarlık Ödüllü Çakırhan Evi, daha sonra Akyaka’nın yapı geleneğine yön vermiş. Kentin mimari çehresini, bir dil birliği içinde tasarlanan, ahşap kullanımının öne çıktığı, doğal malzemelerle inşa edilen, bir ya da iki katlı, çevreye saygılı yapılar oluşturuyor.

Çam ormanlarının kokusu, Ege’nin derin mavilikleri, Azmak Çayı’nın soğuk suları ve kenarındaki kıyı kahveleri, narenciye kokularını taşıyan deli rüzgârları, ince kumlu plajları ve begonvillerle bezenmiş cumbalı evleriyle Akyaka bütün duyulara hitap eden bir sakin şehirdir.

BUNA DA BAKIN...  Yunanistan Gezilecek Yerler

AZMAK IRMAĞI

Akyaka’da görülmesi gereken birçok güzel yerler mevcuttur. En büyük özelliği yazın dahi inanılmaz soğuk bir Azmak Irmağı’na sahiptir. Azmak ırmağı hemen hemen tüm Akyaka’nın içinden geçer. Akyaka plajından küçük tekneler kiralayarak tekne dolmuş şeklinde tüm ırmağı gezebilirsiniz. Irmağın üzerinde ilerlerken belki de hayatınızda görmediğiniz kadar büyük balıkları cam gibi net suyunda izleyebilirsiniz.

Akyaka plajı, geniş ve tertemiz bir kuma sahip mavi bayraklı bir plajdır. Ayrıca Akyaka’da kano ve paraşüt sporlarını yapabilirsiniz.

Paylaş

3 yorum

Yorum yapın