Cumartesi, Mayıs 4

İstanbul’un Mutlaka Görülmesi Gereken En Güzel Yerleri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İstanbul, hayatınızın en güzel gezisini yapmak için tercih edebileceğiniz özel kentlerden biridir. Her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan bu şehirde gezilmesi, görülmesi gereken yerlerin sayısı saymakla bitmez! Hemen İstanbul uçak bileti alarak bu kenti ziyaret etmek isteyenler için bir liste hazırladık. İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerleri listemizde bulabilirsiniz.

  • Ayasofya Camii

Elbette İstanbul’da mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında Ayasofya Cami geliyor. Dünyanın en eski katedrallerinden biri olan bu yapı 360 yılında inşa edildi. İnşa edildiği yılda Megale Ekklesia ismiyle anılan yapının sadece ilk mimari çalışmalarının tamamlanması dahi 5 yıl 10 ay sürdü. Minarelerinin ise yıllar sonrasında Mimar Sinan tarafından yapıldığını ekleyelim. 1935 yılında müze ve 2020 yılında da ibadethane olarak kullanılmaya başlanan bu heybetli ve ihtişamlı yapının mutlaka herkes tarafından görülmesi gerekiyor.

  • Topkapı Sarayı

İstanbul’un simge yapılarından biri olan Topkapı Sarayı da mutlaka gezilmesi gereken yerler listemizde bulunuyor. Fatih’e bağlı Sarayburnu bölgesinde konumlanmış olan Topkapı Sarayı, mimarisi ve heybeti ile sizi de etkisi altına alacak.

1924 yılında müze haline getirilen bu saray aynı zamanda ülkemizin ilk müzesi olma özelliği de taşıyor. Osmanlı dönemlerinde keyifli bir yolculuk yapmanızı sağlayacak olan Topkapı Sarayı ziyaretiniz için bir tam günü rahatlıkla ayırabilirsiniz. Özellikle Harem bölümü, Hırka-ı Saadet Dairesi, Has Oda, Babü’s Saade ve Köşkler Bahçesi bölümlerinin gezilmesini öneririz.

  • Yerebatan Sarnıcı

532 yılında İmparator Justinianus tarafından verilen emirle yapılan bu önemli yapı, inşa edildiği yıllarda halkın su ihtiyacını karşılıyordu. İstanbul fethedildikten sonra kentin su ihtiyacını karşılamaya devam etti. Uzunluğu 140 metre ve genişliği de 70 metre olan bu önemli sarnıcı mutlaka siz de ziyaret etmelisiniz.

BUNA DA BAKIN...  Bahçelievler Lüks Otel Özellikleri

Tüm dünya üzerinde en farklı ve en ilginç yapılardan biri olarak anılan Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’un son derece önemli değerlerinden biridir. Sarnıçta bulunan en gizemli yapının ise Medusa Başı olduğunu belirtelim. Roma döneminin en önemli heykellerinden biri olan Medusa Başı’nın bu sarnıca nasıl ve neden getirildiği ise halen bilinmiyor. Son olarak sarnıç içerisinde gayet modern heykellerin de yer aldığını ve bu heykellerin atmosferi bambaşka bir boyuta taşıdığını da ekleyelim.

  • Sultanahmet Camii

Listemizde yer alan Sultanahmet Camii İstanbul’un en meşhur camisi olarak biliniyor. Yabancılar ise camiyi ziyaret etmek için binlerce kilometre uzaktan geliyor. Cami içinin döşenmesinde 21 bin 43 adet çini kullanıldığını belirtelim. İznik çinileriyle kaplanmış olan cami içinin mavi bir görüntü sergiliyor olduğunu da ekleyelim. 17. yüzyılda inşa edilen bu cami Mimar Sinan’ın öğrencilerinden biri (Sedefkar Mehmet Ağa) tarafından yapıldığı için Mimar Sinan’ın tarzını da ziyadesiyle yansıtıyor.

Kubbesinin yüksekliği 43 metre ve çapı da 23,5 metre olduğundan en ihtişamlı camilerden biri olma özelliğini de taşıyor. Sadece mimari açıdan ele alındığında dahi ne kadar özel bir yapı olduğu anlaşılıyor. Bu nedenle gezi listenize mutlaka bu yapıyı da eklemelisiniz.

  • Dolmabahçe Sarayı

Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı mutlaka görülmesi gereken yapılar arasında bulunuyor. Sultan Abdülmecit’in emri ile 1856 yılında inşa edilen bu yapı, Avrupai bir mimariye sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. 285 odası, 26 salonu, 6 hamamı ve 68 adet tuvaleti bulunan bu saray, Abdülmecit’in istekleri doğrultusunda tasarlanmış. Ancak Sultan Abdülmecit bu sarayda sadece 5 yıl yaşayabilmiş. Sarayı ziyaret ettiğinizde Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu 71 numaralı odayı görebilirsiniz. Odada Atatürk’ün eşyaları da bulunuyor.

  • Galata Kulesi
BUNA DA BAKIN...  Sürdürülebilir Ürün Nedir?

Dünya genelindeki en eski kulelerden biri olan Galata Kulesi de görülmeye değer yapılar listemizde yer alıyor. 500’lü yıllarda inşa edilen bu kulenin yapılmasını ise dönemin Bizans İmparatoru Justinianos istemiş.

Ancak o dönemde kule günümüzdeki gibi görünmüyordu, günümüzdeki görünümünü 1340’lı yıllarda aldı. Sadece harika bir İstanbul manzarasını görmek için değil içinde sergilenenleri görmek için de rotanızı Galata Kulesi yönüne çevirebilirsiniz.

Elbette İstanbul’da gezilmeye değer yer sayısı sıraladıklarımızdan çok daha fazla ve bu harika keşfi yapmak için önce Pegasus internet sitesine uğrayın. Site üzerinden uçak bileti fiyatları araştırması yapabilir, en düşük fiyatla biletinizi satın alabilirsiniz. Hatta check in işleminizi de yine internetten online olarak yapabileceğinizi ekleyelim.

 

Paylaş

Yorum yapın