Pazartesi, Mayıs 6

İzmir İli Tarihi Kemeraltı Çarşısı Tarihi ve Manzarası

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İzmir Kemeraltı Çarşısı Gezi Rehberi

Eskiden beri, hatta varoluşundan bu yana her zaman İstanbul’dan sonra en önemli ticaret noktalarından olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı aslında açık hava anlamında düşünüldüğüde dünyanın en büyük alış veriş merkezi olmaktadır. İzmir’in kalbidir. Kemeraltı Çarşısı, Türkiye’nin en eski çarşılarından olmaktadır. Konak’tan başlayıp Mezarbaşı’na kadar olan geniş bölgede yaklaşık 5 km2 olarak genişliktedir. Yaklaşık olarak 15000 adet iş yerini kapsamasının yanı sıra, İzmir’de kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında olduğu söylenmelidir.

Kemeraltı Çarşısı’nın Tarihi

Tarih boyunca özellikle de Antik dönemden beri var olduğuna inanılan  tarihi Kemeraltı Çarşısı, kendisi gibi bir çok tarihi yapıyı da bünyesinde barındırmaktadır. İçerisinde bulunan çeşmeler, hamamlar, camiler, şadırvanlar gibi yerler bunlar arasındadır. İç içe girmiş olan dükkanlar 16. yüzyıldan bu güne kadar uzanan çok geniş bir pencereden bakarlar .

Kemeraltı Çarşısı’ndan İzmir Manzarası

Kemeraltı Çarşısı bu kadar zengin bir tarihe ve yapıya sahip olmasının yanı sıra, aslında İzmir’in de çok güzel yerlerinden birindedir. Konak Meydanı’nda Saat Kulesi’ni arkanıza aldığınızı düşünelim, dümdüz şekilde Anafartalar Caddesi’nden çarşıya doğru gittiğiniz o yol üzerinde adeta sizler de efsanevi bir yolculuğa çıkmış olursunuz. O bölgede bulunan şekercilerden İzmir için olakn ve özel olarak üretilen şekerlerden alarak sizler de ağzınıza İzmir’in ve Kemeraltı’nın harika tadını sunabilirsiniz. Kış aylarında ise, İzmir’in müthiş silüetine karşın, harika ve sıcak bir salep içebilirsiniz.

Kemeraltı ile ilgili olarak son cümleleri kurmak gerekir se, kesinlikle Osmanlı Dönemi’nden kalma olan o muhteşem cemileri görmeniz gerekmektedir. O tarihi çeşme, havra ve sebili de görmeniz İzmir’e bir kez daha aşık olmanızı sağlayacaktır. Mezarlıkbaşı’na gelmek için çok güzel hazırlanmış olan renkli sokakları aşmanız gereklidir. Bu bölgede olan Havra sokağı denilen sokakları görmenizi de diliyoruz.

BUNA DA BAKIN...  Tatil Denilince Akla İlk Gelen Yerlerden Birisi İzmir Çeşme

Bu arada buradaki dükkanların bir çoğu babadan oğula geçmesinin yanı sıra, emin olun sizlere harika işler sunarlar, daha sıcak lokantalarda, daha doğrusu esnaf lokantalarında yemek yiyebilirsiniz. Harika kokular sunan aktarlardan sizler de istediğiniz çok özel şeylere çok rahat şekilde ulaşabileceksiniz.

Paylaş

Yorum yapın