Cumartesi, Mayıs 4

ALGO nedir? Ne zaman ortaya çıktı?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Algorand ağı, blokzinciri ekosisteminde ölçeklenebilirlik, hız ve güvenlik gibi sorunları çözmek amacı ile geliştirilmiş bir blokzinciridir. Ana ağı 2019 yılında geliştirilen Algorand’ın yerel token’i olan ALGO coin ise, ağ içindeki işlemleri gerçekleştirme, akıllı sözleşmelerle etkileşime girme gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Pure Proof of Stake mutabakat modeli ile çalışan Algorand ağında, ALGO coin stake eden kullanıcılar ağın güvenli ve hızlı bir şekilde çalışması için gerekli gücü sağlamaktadır. ALGO fiyat sayfasından takip edilebilen canlı grafik verileri ile, kripto paranın günlük, haftalık ve aylık fiyat hareketleri analiz edilebilir.

2017 yılında geliştirilmiş proje, katman 1 blokzincirlerini destekleyen bir yapıdadır. Algorand’ın öne çıkan özellikleri arasında finansal hizmetler, DeFi ve fintech odaklı yapısı dikkat çekicidir. Bununla birlikte, Algorand ağı kurumsal blokzinciri projeleri için de kullanılmaktadır. Kâr amacı gütmeyen Algorand Vakfı bünyesinde yer alan ALGO projesi, aynı zamanda Algorand Inc. adında bir özel şirket tarafından da yönetilmektedir. Stake ile, sabit getiri elde etmek isteyen yatırımcılar için bir alt limitin olmadığı Algorand ağı, DPoS mutabakat modeli ile doğrulayıcıların seçim işleminin merkeziyetsiz bir şekilde yapılmasını sağlar. Saf Hisse İspatı olarak da adlandırılan DPos yapısı ile, işlem hızının yükselmesi ve beraberinde artan verimlilik öne çıkıyor. Bitcoin’in sahip olduğu Proof of Work yapısına göre, Algorand’ın düşük enerji ile çalışabilmesi de diğer bir avantajı olarak ön plandadır.

ALGO nedir?

Algorand ağının yerel token’i olan ALGO coin, geniş kullanım alanına sahip bir kripto para birimidir. Ağın coin’i olan ALGO’nun öne çıkan kullanım özelliklerinden ilki, ağ içindeki işlem ücretlerini ödemektir. Algorand ağı, Ethereum ve diğer ikinci nesil blokzincirlerine göre çok daha düşük işlem ücretleri ile akıllı sözleşme işlemleri yapma şansı sunmasıyla ön plana çıkmıştır. İşlem başına ücretin 0,01 doların altında olduğu Algorand ağında, ALGO kullanımı blokzinciri geliştiriciler için avantajlıdır.

BUNA DA BAKIN...  Boom Hoparlör: Kaliteli Ses Deneyimi için Mükemmel Bir Seçenek

 

ALGO’nun ikinci önemli kullanım alanı ise staking’dir. Yıllık sabit getiri oranı (APR) üzerinden gelir elde etme şansı sunan stake modeli, Algorand ağında Pure Proof of Stake mutabakat modeli ile gerçekleşir. Blok önericisi ve doğrulayıcısı olmak, ağ içindeki işlemlerin onay sürecini desteklerken, aynı zamanda bir pasif gelir seçeneği da yaratmaktadır.

 

Algorand ağı, gelişmiş teknolojisi ile dijital ödeme ve transferler için de yaygın şekilde kullanılmaktadır. Saniyede gerçekleşen işlem sayısı (TPS) seviyesi 1000’in üzerinde olan Algorand’de, bir transfer işlemi birkaç saniye içinde tamamlanmaktadır. Ölçeklenebilir, merkeziyetsiz ve esnek bir ağ sunan Algorand’da, akıllı kontrat geliştirme, Dapp’ler ile etkileşime girme mümkündür. Blokzinciri projesinin gelecekte kullanım oranının artmasına güvenen yatırımcılar içinse, ALGO bir değer saklama aracı olarak kabul görmüştür.

ALGO ne zaman ortaya çıktı

Algorand ağı, kâr amacı gütmeyen Algorand Vakfı tarafından geliştirilmiştir ve 2019 yılında piyasaya çıkmıştır. Merkezi Singapur olan projenin arkasında Silvio Micali bulunmaktadır. En yeni blokzinciri protokolleri içinde yer alan Algorand’da, projenin bileşenlerinden biri de Algorand Inc adlı şirkettir. Şirket, projenin finansmanı için gerekli fonu sağlar. Blokzinciri ekosisteminin önemli bir parçası olan Algorand, birçok kurum ve üniversite ile işbirliği yaparak blokzinciri teknolojisinin gelişimini desteklemektedir. Bu anlamda, Algorand Vakdı MIT ve Berkeley gibi üniversitelerle işbirliği içindedir. Organizasyonlar, hackathon etkinlikleri Algorand tarafından desteklenir.

 

2022’nin Eylül ayı itibariyle, 2,1 milyar doların üzerinde piyasa değeri ile öne çıkan ALGO, en büyük 30 kripto para içinde yer almaktadır. Maksimum arzı 10 milyar olan ALGO’nun toplam arzı ise 7,3 milyar seviyesindedir. Spot vadeli işlem piyasasında Algorand coin yatırımı yapmak için, ALGOUSDT adresi üzerinden, düşük işlem komisyonu ile ALGO alım satımı yapılabilir.

BUNA DA BAKIN...  Almanya Mavi Kart Nasıl Alınır?

 

 

Paylaş

Yorum yapın