Pazartesi, Mayıs 6

Dubai Vize Başvurusu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Birleşik Arap Emirlikleri’nin yedi emirliğinden biri olan ve seyahat bölgesi olarak sıkça tercih edilen bir yer olan Dubai’ye seyahat planları yapan umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları vize almak zorundadır. Türkiye Cumhuriyeti ve Dubai arasında vize muafiyeti bulunmamaktadır. Bu nedenle bireysel seyahat, aile- akraba ziyareti, iş gezisi, turistik gezi vb. gibi çeşitli amaçlar doğrultusunda seyahat edecek olan kişilerin vize almaları zorunludur. Yeşil, gri ve siyah pasaporta sahip Türk vatandaşlarının 90 gün ve 90 günden az sürecek olan seyahatleri için vize alma şartları bulunmamaktadır.

Dubai vizesi gerekli şartlar sağlandığında online olarak kolayca alınabilen bir vizedir. Vize başvuruları acente vb. gibi aracı kurumlar aracılığı ile Dubai’de bulunan Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Ofisine  gönderilerek başvurunun onaylanması sonucu alınabilen bir vizedir. Kişinin seyahat amacına uygun olarak verilen Dubai vizeleri, seyahat çeşidine göre Konsolosluk tarafından talep edilen belgelerin oluşturulup onay süresinden geçmesi sonucu alınır. Bu vizeyi alabilmek için ilk önce kişinin hangi amaç ve nedenden dolayı seyahat ettiğini belirleyen bir vize türü seçmesi gerekir. Ardından tercih ettiği seyahat amacına uygun olan vize türünü, aracı olarak tercih ettiği acenteye bildirerek Konsolosluk tarafından talep edilen belgeler hazırlanıp Dubai Vize başvurusunu yapabilir. Birleşik Arap Emirlikleri ile daha önce herhangi bir sorun yaşamamış kişilere genellikle bir sorun çıkmadan verilen bir vizedir. Talep edilen belgelerin hazırlanıp vize başvurusunun yapılması ve vize türünün harç bedeli ödendikten sonra sorunsuz bir şekilde Dubai Vizesine sahip olabilirsiniz.

Dubai Vize Türleri Nelerdir?

Dubai vizesi, başvuru sürecinde kişinin belirtmiş olduğu seyahat amacına göre belirlenmiş olup seyahat amaçlarına göre değişiklik gösteren çeşitli vize türlerine sahiptir. Ana başlık olarak; Dubai Turistik Vize, Dubai Ticari Vize, Dubai Transit Vizesi, 30 Günlük Çok Girişli Vize, 30 Günlük Tek Girişli Vize, 90 Günlük Çok Girişli Vize, 90 Günlük Tek Girişli Vize, 96 Saatlik Transit Vize gibi çeşitli vize türlerine ayrılan vizeler, seyahate göre farklı amaçlara hizmet eden ve bu doğrultuda kişilere verilen vize türleri olarak belirlenmiştir.

BUNA DA BAKIN...  Benidorm - Alicante / İspanya

Başvuru süresinde talep edilen vize türünün belirlenmiş olması gerekir. Çünkü Konsolosluk tarafından her vize türü arasında değişkenlik gösteren ek belgelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Dubai Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Seyahat edecek olan kişinin Dubai online vize başvuru sürecinde belirtmiş olduğu vize türlerine göre Konsolosluk tarafından talep edilen evraklarda eklenen ya da değişen belgeler bulunur. Ayrıca başvuru yapan kişinin mesleğine ve seyahat etme süresine göre de değişiklik göstermektedir.

Başvuru yapılan vize türüne göre seyahatin 90 günden daha az sürmesi durumunda başvuru sahibinden genellikle; renkli olarak taratılmış kimlik, biyometrik fotoğraf, pasaportun renkli olarak taratılmış hali ve seyahat süresinin bitmesinin ardından 6 ay daha geçerli olacak pasaport ve vize ücreti ödemesini beyan eden banka dekontu belgeleri talep edilmektedir. Konsolosluk tarafından talep edilen bu belgeler kişinin seyahat amacına göre tercih ettiği vize türüne göre de değişiklik gösteriyor olup seyahat detaylarına uygun olacak şekilde ek belgeler de talep edilebilmektedir.

 

Dubai Vizesi Kaç Günde Sonuçlanmaktadır?

Dubai vize başvuru işlemleri, başvuru sahibi kişinin Bordo Umuma Mahsus Pasaport sahibi olması ve seyahatinin turistik gezi amaçlı olması halinde elektronik vize sistemi üzerinden yapılabilen bir işlemdir. Seyahat türüne göre değişkenlik gösterebilen Dubai e-vize işlem başvuru değerlendirmeleri, ortalama 3 iş gününde yani 72 saat içerisinde değerlendirilerek sonuçlandırılmaktadır. Fakat başvuru süresinde oluşabilecek çeşitli aksaklıklar nedeni ile bu sürecin tahmin edilen süreden daha uzun sürmesi olası bir durumdur.

Vize başvurusu yapıldıktan sonra başvuru değerlendirme sürecinin resmî tatil günlerine denk gelmesi ya da saat farkından kaynaklı olarak iş saatleri dışında gönderilen başvuruların mesai sonrasına denk gelmesi gibi durumlar sonucu, yapılan başvurunun değerlendirilmesi birkaç gün aksatılabilir. Bu vb. gibi sorunlarla karşılaşmamak için seyahat planınızdan yaklaşık on iş günü öncesinden Dubai Vize başvurunuzu yapmanız tavsiye edilmektedir.

BUNA DA BAKIN...  Homestay nedir? Nasıl Başvurulur?
Paylaş

Yorum yapın