Salı, Mayıs 7

Benidorm – Alicante / İspanya

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Benidorm, İspanya’nın Alicante eyaletinde bulunan, 1960’lı yıllarda şehir küçük bir balıkçı köyüyken sanayi ve turizmin gelişmesiyle bugün popüler bir merkez haline gelmiş bir tatil kentidir…

Benidorm, son on beş yılda inanılmaz bir popülerite yakalamış gökdelen ve dev otellerin gözde mekanı olmuştur ve çoğunlukla İngiliz, Fransız, Belçika ve Rus turistleri ağırlamaktadır. 2004 nüfus sayımına göre şehir nüfusu 65,000 olmasına rağmen yaz aylarında bu nüfus yarım milyona kadar çıkabilmektedir. 1960’lı yıllarda şehir küçük bir balıkçı köyü iken sanayi ve turzmin gelişmesiyle bugün popüler bir merkez haline gelmiştir.

Eyaletin yaş ortalaması biraz yüksek olsa da yaz, tatil sezonu açıldığında genç nüfusu ve partileri ün salmış harika denize, plaja sahip ekonomik bir tatil kentidir.

Burası, Costa Blanca’nın gerçek İspanyol güzelliğini yansıtmaktadır. Aslında bir balıkçı kasabası olan şehrin tarihi merkezi, 18. yy’a ait mavi kubbeli kilisesi ve görülmeye değer sokakları ile görenleri kendisine hayran bırakmaktadır.

Panoramik manzaralar, çevredeki Canfali tepelerine tırmananlara eşsiz bir görsel ziyafet sunarken yakındaki kayalık koylar ise, scuba meraklıları için su altı zenginliklerini gözler önüne sermektedir.

Alicante Benidorm hakkında ekonomik tatil avanyajı dedim çünkü; 1.5 € gibi komik bir rakama öğün atlatabilir, hatta şarabınızı da içebilirsiniz. Plaj boyunca beach club lar ve her keseye uygun restoran ve kafeler mevcut. Hem aile olarak, çift olarak yada tek başına huzur veya tam performans eğlenceye doyabileceğiniz harika bir mekan. İspanya’da gezilecek yerler sorunu soruyorsanız doğru yeri okuyorsunuz.

Benidorm’un denizi dört dörtlük dediğimiz cinsten… Fakat bir konuya dikkat etmek gerekiyor: Sahillerde bir hayli fazla sayıda üstsüz güneşlenen hanımefendiler olduğu için bu konudan rahatsız olanların tercih etmemesi gereken bir yerdir. Avrupa’da deniz, güneş, kum, eğlence istiyorsanız kesinlikle Benidorm listenizin ilk üçünde bulunmalıdır.

BUNA DA BAKIN...  Fransa'nın Gurme Kenti: Lyon

BUNLARI YAPIN…

  • Dört mil uzunluğunda altın kumlu sahillerde güneşlenin, su kayağı ile Akdeniz Sularına karışın veya Benidorm’un kordonunda yürüyüşe çıkıp, deniz kıyısı büyüsüne kapılın.
  • Günü, yerel deniz yiyeceklerinden oluşan bir ziyafetle tamamlayabilirsiniz.
Paylaş

1 Yorum

  1. yusuf çimen on

    Bu yaz tatile gideceğim yerler arasında kararsız kaldığım yerlerden biri, çok hoşuma gitti bu yaz olmasa bile kesinlikle seneye gidip bir kez göreceğim burayı.

Yorum yapın