Cumartesi, Mayıs 4

Dilek Yarımadası ile Büyük Menderes Deltası Millî Parkı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Dilek Yarımadası Büyük Menderes Nerededir

Aydında bulunan Kuşadası ve Söke ilçelerinin yanında yer almaktadır. Dilek yarımadasında 1966 senesinde Büyük Menderes Deltasıyla 1994 senesinde milli park statüsünü almıştır.
Türkiye’nin ve dünyanın benzersiz doğal alanlarından kabul edilen milli park, yarımada bölümlerinde 10,985 hektar, delta ise 16,690 hektar olmakla beraber toplam 27,657 hektarlık bir alana sahip.
Uluslar arası Sulak Alanlar Sözleşmesinde Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunmasına Yönelik olan Anlaşmalar, Biyolojik Çeşitlilik Anlaşması ve Akdeniz’in Kirliliğine Karşı Korunma anlaşması kapsamında koruma altında yer alan milli park, kuş, memeli, bitki ve doğa alanlarından bakıldığı zaman çok önem taşımaktadır.
Her sene 1 milyona ulaşan yerli ve yabancı ziyaretçiler ağırlayan milli parka iki farklı bölgelerden giriş bulunmaktadır. Adaya girişte Kuşadası’nın Güzel çamlı yerinde Büyük Menderes Deltaya Söke ilçesinden giriş yapılmaktadır. Deltayla yarımada arasında askeri alanın bulunması ile siviller her iki bölge arasında geçiş yapamıyor.

Dilek Yarımadasında ne yapılır ?

Çevre düzenlemesi, bakımlı tesislerin yer aldığı milli parkta doğa yürüyüşleri, spor, dağ bisikleti, kuş gözlemciliği, botanik turu, manzara, fotoğrafçılık, olta balıkçılığı gibi faaliyetler yapılmaktadır.
Dünyanın hiçbir yerinde bulamayacağınız milli parkı, Akdeniz’den Kafkasya’ya kadar kıyıları olan neredeyse tüm bitkilerini doğal olarak göstermektedir. Milli park florasındaysa 95 familyaya ait olan 804 adet bitki türü bulunmaktadır. Bu türlerdense 6’sı sadece endemik türdedir. Akdeniz maki florasıyla Kuzey Anadolu ormanlarına özgü küçük orman topluluklarıyla beraber görülmesi de heyecan vericidir.
Avrupa Konseyi ile beraber zengin özellikleri nedeni ile bio genetik rezerv alanında ilan edilen milli parkın delta bölümündeyse 256 adet kuş türü üremekte ve burada beslenmekte.
Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Aydın’ın Kuşadasında ve söke ilçesinde yer almaktadır. 2 farklı giriş bulunuyor. Dilek Yarımadasına giriş için Kuşadası’nın Güzel Çamlı Mahallesi’nden gireceksiniz. Delta girişi içinde Söke, Doğanbeyli Köyü yolunu takip etmeniz gerekmektedir.

BUNA DA BAKIN...  Balıkesir Kaz Dağları


Milli Park Kuşadasına ilçeden 27 Km, Aydın’dan ise 68 km, İzmir’den 129 km, Ankara yolundan 655 km, İstanbul’dansa 595 km mesafede yer alıyor. Giriş ücreti başına 10 TL araç ücreti alınmaktadır.

Paylaş

Yorum yapın