Cumartesi, Mayıs 4

Doğru Tatil Planı Nasıl Yapılır?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Yıl boyunca hayalini kurduğunuz tatilde verdiğiniz paranın karşılığını fazlasıyla almak için için doğru tatil planı yapmak çok önemli… İşte en iyi tatil için ipuçları…

Doğru Tatil Planı , iyi bir tatil için en önemli anahtardır. Tüm yıl boyunca hep beklenen zamandır, tatilin başlayacağı an. Tabii ki olumsuz olabilecek hiçbir aksaklık yaşansın istenmez! Yıl boyunca hayalini kurduğunuz tatilde istenmeyen şeylerle karşılaşmamak, verdiğiniz paranın karşılığını fazlasıyla almak için Neredekal.com editörleri sizlere yol göstermesi amacıyla hayalinizdeki tatili, en iyi nasıl planlayabileceğinizi aktardılar…

1 – Nereye Gitmek İstediğinize Karar Verin…
Doğru bir tatil planlamanın ilk adımı, tatilinizi nerede geçirmek istediğinize karar vermekten geçiyor. Deniz tatili mi, yayla tatili mi, yoksa kültür turu mu? Nasıl bir tatil istiyorsunuz? Nasıl bir tatil istediğinize karar verdikten sonra nereyi keşfetmek istediğinize karar verebilirsiniz. Daha önce hiç görmediğiniz yerleri keşfedebilir ya da sevdiğiniz destinasyonlarda yeniden tatil yapabilirsiniz.

2 – Tatilinizi Geçirmeye Karar Verdiğiniz Destinasyonu İyice Araştırın
Detaylı bir inceleme bu noktada çok önemli. Mutlaka gezilip – görülmesi gereken yerleri, denenmesi – tadına bakılması gereken yöresel yiyecekleri, bölgeye özgü etkinlikleri…. Detaylı bir incelemeyle aynı zamanda gitmeyi planladığınız destinasyonun beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığını da görmüş olursunuz.

3 – Konaklama Yapacağınız Oteli İyi Seçin

Tatilde konaklama yapılacak otel çok önemli, hatta en önemlisi bile diyebiliriz. Zaten yılda neredeyse 1 ya da 2 kez tatile çıkma ihtimaliniz var ve konaklama yaptığınız otelin isteklerinizi karşılayamayacak bir tesis olması, tatilinizi mahveden bir unsur haline gelebilir. Bu sebeple konaklama yapacağınız otele karar verirken oldukça özenli davranın. Otel seçerken önce lokasyona bakmanızı tavsiye ederiz.

Lokasyona karar verdikten sonra seçtiğiniz noktaya yakından uzağa doğru otelleri listeleyebilirsiniz. Listelediğiniz otellerin yorumlarını mutlaka okuyun. Daha önce o tesiste kalmış ve tecrübelerini aktarmış olan kişilerin görüşleri otel seçiminde önemli bir nokta. Yorumları da okuyup, elediğiniz tesislerden geriye kalanlar arasında bir de fiyat kıyaslaması yapın ve bütçenize en uygun otele karar verin.

BUNA DA BAKIN...  Kapı Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?

4 – Tatil Yapacağınız Bölgeye Nasıl Ulaşacağınıza Karar Verin…

Tatilinizi geçirmeye karar verdiğiniz destinasyona ulaşımı hangi araçla yapacağınıza karar verin. Ulaşımınızı uçakla sağlamak istiyorsanız biletinizi ne kadar erken alırsanız ucuza bulma şansınız da o kadar artar.

Uçak dışında otobüs kullanmayı düşünüyorsanız da tatilinize en az 30 gün kala otobüs biletinizi almaya dikkat edin. Çünkü özellikle yaz sezonunda popüler tatil bölgelerine otobüs bileti bulmak da zor olur, hatta hiç bulanamadığı zamanlar da olmaktadır. Arabayla seyahat etmenin tadı başkadır diyenlerdenseniz de, yol üstü duraklarını öğrenerek hem farklı yerleri keşfedebilir, hem de yöresel yiyeceklerden tadabilirsiniz.

5 – Deneyimlerinizi Paylaşmayı Unutmayın

Tatilden evinize döndükten sonra tecrübelerinizi mutlaka diğer kişilerle paylaşmayı ihmal etmeyin. İnternette tıpkı Neredekal.com gibi konaklama yaptığınız otelleri puanlayarak yorum yapabileceğiniz seyahat siteleri mevcut. Sizler de yorumlarınızı paylaşın ki, gelecekte tatil planı yapanlar değerli tecrübelerinizden faydalansınlar.

Paylaş

2 yorum

  1. İlk defa tek başıma tatile çıkacağım biraz acamiyim bu konuda bakalım aradığım bir çok konuyu bu makale sayesinde buldum inşallah tatilim hiç bir sorun olmadan gerçekleşecek.

  2. Doğru tatil planı hem gezilecek yer ile hemde gezilecek yere ayırılacak bütçe ile yapılmalı, bakalım ben tüm maddeleri dikkate aldım umarım doğru bir tatil planlaması yaparım.

Yorum yapın