Pazartesi, Mayıs 6

Şikago Gezi Rehberi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 Kuzey Amerika’nın en gözde şehri olduğu söylenen Şikago, Amerikalılar tarafından, rüzgarın şehri olarak anılıyor. Bunun sebebi, şehrin Amerika’da bolca hissedilen serin rüzgarlara ev sahipliği yapması ve aynı zamanda tarihinde yaşamış olduğu siyası çalkantılar olarak görülüyor.

Şikago Amerika Birleşik Devleri’nin en büyük üçüncü kenti olarak bilinmektedir. Kentin isim tarihçesine bakılacak olursa, farklı kaynakların bu konudaki farklı görüşlerine değinmek gerekecektir. Şikago isminin, bu bölgede yetişen. “Shikaakwa” bitkisinden gelmiş olduğu oldukça yaygın bir görüştür. Bunun yanı sıra kentin isminin, bölgenin ilk sahipleri olan Kızılderililerin dilinde, güçlü anlamını ifade eden “chicagau” kelimesinden türetildiği de bir başka yaygın görüş olarak bilinmektedir.

Şikago Nerede?

Amerika Birleşik Devletlerinin Illinois eyaletine bağlı olan ve Michigan gölünün güneybatı kısmında yer alan Şikago’nun yerleşim bölgesi haline gelmesinin tarihçesine bakacak olursak, ilk kaynakların Kızılderililere dayandığını söyleyebiliriz.

Başlangıçta Amerika’nın pek çok bölgesi gibi Şikago’nun da sahibi olan Kızılderililerden 1795 yılında misyoner topluluklar tarafından satın alınması ile birlikte, Şikago’da çalkantılı dönemin başlangıcı söz konusu olmuştur. Amerikan iç savaşında tarihi bir role sahip olan, Amerika birleşik devletleri 16. Cumhurbaşkanı Abraham Lincoln’ın köleliği bitirmeye yönelik girişimlerine tanıklık eden toplantı ve başkaldırıların büyük çoğunluğu Şikago’da gerçekleşmiştir. Dolayısıyla şehir siyasi kargaşası bol bir şehir olarak anılmaktadır.

Şikago, iç savaş dönemini atlattıktan sonra hızlı bir toparlanma yaşamıştır. Bu dönemden sonra, dış ülkelerden yoğun bir şekilde göç aldığı bilinmektedir. Bölge yerlilerinin yanı sıra, Meksika, İskandinavya, İtalya, İrlanda, Almanya ve güneyden gelen siyahi göçmenler ile birlikte, şehirde yoğun bir nüfus artışı görülmüştür. İlk göçlerin gerçekleştiği dönemde tutulan kayıtlara göre bu dönemde Şikago’da 90 bin kadar evsiz bulunmaktadır. Bu aşamadan sonra imarlaşma hız kazanmış, şehir kısa bir süre içinde yaralarını sararak modern bir kent haline gelmeyi başarmıştır. Kentin toparlanma zamanlarının ilk dönemlerinde şehir içinde ırk ayrımına yönelik anlaşmazlıkların ağırlık kazandığı fakat kısa süre içerisinde bu problemin çözüldüğü bilinmektedir.

2010 yılı nüfus sayımına göre şehrin nüfusu 2.695.598 kişidir. Şehrin resmi para birimi, Amerikan doları olup, uluslararası piyasalardaki para biri kodu ise USD olarak geçmektedir. Amerika birleşik devlerinin tüm şehirlerinde olduğu gibi Şikago’da resmi dil, farklı aksanları barındırmak suretiyle İngilizcedir. Türkiye ile Şikago arasında saat farkı 8 saat olarak bilinmektedir. Türkiye saatleri Şikago saatlerinden 8 saat ileridir.

Şikago’nun ön plana çıkan şehirlerden olmasının sebeplerinden bir tanesi, ilk gökdelenin bu şehirde yapılmış olmasıdır. 110 katlı sars kulesi, 1885 yılında yapılmıştır. Aynı zamanda şehrin dünyada ünlü en iyi basketbol takımlarından birine sahip olduğu bilinmektedir. Michael Jordan ve Derrick Rose gibi basketbol oyuncuları ile dünyaya mal olmuş basket takımlarından biri olan Şikago Bulls takımının yanı sıra, Amerikan futbolu ve gerçek futbol takımları da bulunmaktadır.

Bugün Şikago, Amerika birleşik devletlerini en iyi şekilde temsil eden, refah ve eğitim seviyesiyle pek çok dünya şehrine örnek olan, modern mimarisi ile gezilip görülmeye değer kentlerden bir tanesi durumundadır.

Şikago’ya gitmek için yapmanız gereken öncelikli iş turistik gezi amaçlı vize almaktır. Bu işlemi, Amerika Birleşik Devleti konsolosluğundan, başvuru formu ile birlikte gerekli fotoğraf ve belgeleri göndererek yapabilmeniz mümkündür. Konsolosluğa görüşmeye gittiğinizde, size gezinizin amaçları ve sizin genel durumunuz ile ilgili mülakat yapılacaktır. Mülakatı başarıyla geçmeniz durumunda ücreti 160 dolar olan Amerika vizesi ile Şikago’ya seyahatiniz mümkün olacaktır.  Peki, Şikago’ya ne zaman gidilir?

Şikago’ya Ne Zaman Gidilir?

1937 yılında kurulan Şikago iklim bakımından nemli karasal iklimin özelliklerini taşıyan bir şehirdir. Tıpkı Türkiye gibi dört mevsimin yaşandığı bu kentte hava sıcaklıklarının Eylülden itibaren soğumaya başladığı bilinmektedir. Aralık ayında ise bölgede Windchill olarak anılan ve tarafımızca ayaz olarak bilinen rüzgarlar etkisini göstermeye başlamaktadır. Bu sebeple şehir Windy City (rüzgarlı şehir) ismini almıştır.

Amerika’nın kuzey kesiminde yer aldığından özellikle kış aylarında Şikago’yu ziyaret etmek istediğinizde kışlık kıyafetlerinizi yanınızda götürmeniz tavsiye edilmektedir. Şikago’da kış sıcaklıkları -4, -5 dereceye kadar düşebilmektedir. Kışın en soğuk ayının Ocak ayı olduğu ve ocak ayında en yüksek sıcaklığın 0 derece olarak ölçüldüğü bilinmektedir.

Kentin yaz sıcaklıkları ise Türkiye’nin karasal iklime sahip olan şehirleri gibi 29-30 derece ortalama ile seyretmektedir. Şikago’da yazın en yüksek sıcaklıkları Temmuz ayı içerisinde görülmektedir. Temmuz ayında ölçülen en düşük sıcaklık 18 derece olmuştur.  Deniz etkisinde bulunduğundan yaz aylarının oldukça nemli geçtiğini söyleyebilmek mümkündür.

Şikago’nun yaz aylarında Michigan gölü boyunca şehir sakinleri ile dolu olduğu bilinmektedir. Ancak kış için aynı durum söz konusu değildir. Kışın özellikle gölün çevresinde çeşitli spor aktivitelerinin gerçekleştirilmiş olduğu alan oldukça düşük sıcaklıklara sahip olduğundan neredeyse tamamen boş olmaktadır.

Kışın kar yağışı yoğun olan bu şehirde, yolları açmak için sıkça tuzlama yapıldığı bilinmektedir.  Bu yüzden Şikago’yu ziyaret etmek için en uygun zamanlar genellikle nisan ve ekim gibi ilkbahar ve sonbahar ayları olmaktadır.

Şikago’nun bitki örtüsü

Buranın bitki örtüsü, büyüleyici bir görünüme sahip olmakla birlikte şehre tertemiz bir hava katmaktadır. İlkbahar ve yaz aylarında şehrin yemyeşil bir görünüme bürünmesini sağlayan ağaçlar, sonbahar aylarında kırmızıya çalan yaprakları ile şehirde hoş bir renk cümbüşü yaratmaktadır. Şikago’da, gezintiye çıkabileceğiniz korunaklı orman bölgelerinin sayısı oldukça çoktur.

Kısacası yüksek sıcaklıklardan hoşlanmayan, derli toplu, düzenli bir şehirde yaşamak isteyenler için ideal olan bu kentin pek çok açıdan büyüleyici olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Türkiye’den Şikago’ya aktarmasız uçuş yapabilmeniz söz konusu olabilmektedir. Uçak yolculuğunuz yaklaşık olarak 20-22 saat sürmektedir.

Şikago’da Yapılabilecek Şeyler

Şikago, kültürel bakımdan oldukça gelişmiş bir şehir olduğundan aslında burada vaktinizi dolu dolu geçirmemek için hiçbir sebebiniz bulunmamakta. Jazz müziğin kalbinin attığı Şikago hem geceleri hem de gündüzleri eğlenip yeni bir şeyler öğrenebileceğiniz, size çok şey katacak ve alışık olmadığınız atmosferi ile sizi içine çekecek bir şehir diyebiliriz.

Şikago’da, şehir merkezini yaya olarak gezebilmeniz mümkün. Yani yapmak istediğiniz pek şeyi toplu taşıma kullanmadan yapabiliyorsunuz. Ancak turist otobüsleri ya da bisiklette ilk tercihleriniz arasında bulunabilir. Şikago’da gezilebilecek yerlerden başladığımız listemiz, Şikago gezileriniz için önemli bir rehber olabilir.

Michigan Gölü

Şikago’da yapılabilecek şeylerin listesi oldukça uzundur. Öncelikli olarak Türk ziyaretçilerin tavsiyelerine göre Türkiye’den alışık olmadığınız doğallığın ve temizliğin tadını çıkartmak isteyebilirsiniz. Tertemiz cadde ve sokakları, düzenli yapılanması, büyük ve yemyeşil parkları ile dikkat çeken Şikago’da ilk ziyaret etmeniz gereken yer elbette ki Michigan gölü olmalı.

Şikago nehrinin Michigan gölü ile birleştiği yerde kurulmuş olan kentin değerlendirebileceğiniz açık hava mekanları arasında, ilkbahar ve yaz ayları arasında oldukça yoğun şehir yerlisi popülasyonuna sahip olan göl çevresi yer alıyor.

Burası koşu ve bisiklet binme aktivitelerinizi rahatça gerçekleştirebileceğiniz şekilde düzenlenmiş.  Aynı zamanda gölün yazın 4 ay boyunca yüzme aktivitesine de açık olduğu biliniyor. Göl boyunca pek çok plaj mevcut ve hepsi halka açık olarak düzenlenmiş durumda. Michigan Gölü’nün en çok tercih edilen plajları arasında North Avenue yer alıyor. Voleybol aktivitelerinin başkenti olarak bilinen bu plajda, kay kay pisti ve kapalı paten pisti de bulunmakta.

Gölün kirlilik açısından kontrolü, devlet tarafından görevlendirilmiş yetkililer tarafından yapıldığından gönül rahatlığıyla yüzebilirsiniz.   Göl boyunca uzanan, yat ve botlar ile gezi imkanı sunan marinalar da şehri daha eğlenceli hale getiren ayrıntılardan yalnızca bir tanesi.

Navy Pier

Michigan Gölü’nü, tüm gün vakit geçirilebilecek bir mekan haline getiren Navy Pier ise gölün ortasında kurulmuş, pek çok restoran, turistik gezi noktası, dükkan ve mağazayı barındıran huzur dolu bir merkez olarak karşınıza çıkıyor.

Bu bölgenin geçmişte dünyanın en büyük iskelesi olarak adlandırıldığı biliniyor. Navy Pier’da turistlerin çok ilgisini çeken mekanlar, balo salonu, kongre ve sergi salonu konser sahnesi gibi mekanlar olmakta.

Şehrin en canlı saatlerinde oldukça kalabalık olan Navy Pier’da bir çocuk müzesine de yer verilmiştir. Dünyanın en büyük dönme dolabı olarak bilinen 45 metre yüksekliğe sahip bir dönme dolap çocuk müzesinin hemen yakınında yer almakta.

Aynı zamanda turistlerin ilgi odağı olan Aeroballoon isimli 18 kişilik seyir balonu da Navy Pier’da bulunmaktadır.

525 kişilik Şikago Shakespeare Tiyatrosu  ile İmax tiyatrosunun yanı sıra Vitray Windows Smith Müzesinin de burada bulunduğu bilinmektedir. Gördüğünüz gibi aslında yalnızca Navy Pier bile Şikago’yu gezerken uzun uzun vakit ayırabileceğiniz mekanlardan biri durumunda.

Lincoln Park

Şehrin güney kısmında bulunan Lincoln Park,  özellikle hayvan severlerin sıkça ziyaret etmiş olduğu parklardan bir tanesi. Burada Şikago’nun en büyük hayvanat bahçesi yer almakta. Lincoln park, Amerika’nın en çok ziyaret edilen ikinci parkı olarak biliniyor. Park içerisinde, Abraham Lincoln anıtı, Abraham Lincoln ve ailesinin mezarlarının bulunduğu Lincoln Tomb yer alıyor.

Bunun yanı sıra, kamuya açık olan bu parkın her noktası çeşitli spor aktivitelerini gerçekleştirebileceğiniz sahalar ile dolu. Parkın 6 basketbol ve voleybol sahası, futbol sahaları, 15 beysbol sahası, 35 tenis kortu, golf sahası, okçuluk alanı bulunmaktadır.

Parkta bir botanik bahçesine yer verilmiştir.  Peggy Notebaert doğa müzesi, zambaklı havuz olarak bilinen Alfred Caldwell Lilly de Lincoln parkın en ilgi çeken noktaları arasında yer almaktadır.  Aynı zamanda parkın güney kısmındaki Old Town semtinde Steppenwolf ve Second City isimli büyük tiyatro binası da yer alıyor.

Grant Park

Şikago’da yer alan diğer parklar ise Millenium Park, Buckingham Fountain, Art Institute of Chikago ve Museum Campus olarak biliniyor.

Bu dört parkı içine alan bölge, Grant park olarak isimlendirilmiş. 1,29 km²’lik alanı ile büyüleyici bir gezi için en ideal mekan olan Grant Park’ın geçmişteki ismi ise Lake Park olarak bilinmektedir. Lake Park yeni ismini 1901 yılında almıştır. Özellikle Millenium Park ziyaret edilmeye değer pek çok ayrıntıyı barındırdığı biliniyor.

Oak Park

Aynı zamanda kent ormanları da doğa yürüyüşleri için oldukça uygun mekanlar. Özellikle Oak Park, yürüyüş için son derece uygun bir alan diyebiliriz. Oak parkın en büyük özelliği ise 100 yıllık nostaljik evlerin arasında kurulmuş olması. Böylece çok daha ilgi çekici bir doğa yürüyüşü yapma imkanınız doğuyor.

Willis Tower (Sears Tower)

Şikago’da görmeden gelmemeniz gereken yerler arasında elbette ki devasa gökdelenler bulunuyor. Gökdelenleri ile ünlü bu şehirde en ilgi çeken yapılardan bir tanesi, Willis kulesi olmakta. Kule eski adıyla Sears Tower olarak biliniyor. Kule 440 metre yüksekliğinde ve 110 katlı. Sears Tower içerisinde ofisler bulunmakta.

BUNA DA BAKIN...  Bozburun Nerede? Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerler

Kulenin turistik açısından değerli olan katı ise çatıda bulunan ve Şikago’yu 360 derecelik bir açı ile gören Sky Deck olmakta. Şikago’yu kuşbakışı seyretmek için en ideal nokta olan Sky Deck cam kabin ile çevrilmiş durumda ve burayı ziyaret edebilmek için biletinizi önceden almış olmanız gerekiyor.

Kafeterya ve hediyelik eşya dükkanı da bulunan cam kabin Şikago ziyaretinizin önemli ve en sevdiğiniz parçası olabilir.

Bilim ve Endüstri Müzesi

Şikago Bilim ve Endüstri Müzesi, South Lake Shore Drive bölgesinde yer alıyor. Şehrin en ünlü müzesi olarak bilinen mekanda görebileceğiniz en ilginç şeyler, kömür madeni, 5 metrelik bir boyuta sahip olan insan kalbidir. Aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı Yadigarı olan bir Alman denizaltısına da müzede yer verilmiştir. Müzedeki kömür madeni bizler için aslında oldukça anlamlı ayrıntılar barındırmaktadır.

Madende çalışan işçileri anlamaya yönelik pek çok ayrıntının yanı sıra, madenci ölümlerini, maden kazalarını en aza düşürecek basit uygulamalar ve bulunan çeşitli yöntemlerin anlatımı da müzede mevcuttur.

Old Water Tower

Şikago’nun genel modern görüntüsü içindeki kale suru mimarisiyle dikkatinizi çekecek Su Kulesi ( Old Water Tower)  Michigan Avanue üzerinde bulunuyor. 1896 yılında inşa edilmiş kule bugün turistik bir ofis olarak kullanılıyor.

Şikago yangınından kurtulmayı başarmış yapının birkaç kez yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı ancak bir şekilde koruma altına alındığı biliyor. Bu yapının en etkileyici özelliği, sizi orta çağa götüren mimarisi olmakta.

Şikago Festivalleri

Şikago’da yapabileceğiniz şeyler arasında, festival ve eğlencelere katılmak yer alıyor. Özellikle şehrin yerel atmosferini hissetmek ve yerli halka biraz daha yakın olmak istiyorsanız eğer festivalleri mutlaka tavsiye ederiz. Kentin iklim bakımından en canlı olduğu dönemlere denk gelen festivallerin listesi ve tarihine yazımızda yer verilmiştir.

Şikago Festivals – Temmuz

AleFest – Temmuz

Taste of Şikago – Temmuz

Blue Fest and Gospel Fest – Haziran

Crossroads Guitar Festival – Haziran

Lollapalooza – Ağustos

Şikago Jazz Festival – Eylül

Şikago Marathon – Ekim

Şikago’da Kalınacak Yerler

Büyük Şikago Yangını

Şikago’nun tarihte yaşamış olduğu ilgi çeken olaylardan bir tanesi de Büyük Şikago Yangınıdır.  1871 yılında bir Pazar akşamı çıkan yangın tüm şehri yakıp kül etmiş, şehirden geriye yalnızca bir su deposu kalmıştır. Yangın itfaiye ekipleri tarafından kontrol edilemeyip, tüm şehre yayılmıştır.

300 kişinin ölümüne sebep olan yangın ancak yangından 2 sonra başlayan yağmur sayesinde büyük oranda kontrol altına alınabilmiştir. Bu yüzden şehri ziyaret ettiğinizde özellikle itfaiye faaliyetlerine büyük oranda önem verildiğini göreceksiniz.

Yangının çıkış sebebinin, halktan birinin ahırındaki bir ineği aydınlatma amacıyla kullanılan gaz lambasını devirmesi olarak biliyor. Ancak yangının çıkış sebebiyle ilgili farklı teoriler de mevcut.

Şehrin mimarisini ve düzenini yangından önce ve yangından sonra şeklinde ayırmak mümkün.   Yangından sonra yeniden inşa edilmeye başlanmış ve büyük bir yenilik geçirmiş Şikago’da kalınabilecek yerler yazımızın devamında yer alıyor.

Şikago’da Konaklama Neden Pahalı?

Öncelikle Şikago’nun yıl içerisinde aldığı ziyaretçi sayısına bakılacak olursa, ziyaretçilerin 46 milyonunun Amerika’nın içinden olduğunu görüyoruz. Burası kültür, sanat, eğlence, müzik ve sinemanın derinden yaşandığı bir şehir ve sizin de bildiğiniz gibi Şikago aslında pek çok ünlü filmin çekimlerinin de yapıldığı bir şehir.

Dolayısıyla Şikago’da yaşamak isteyenlerin, maddi açıdan iyi bir gelire sahip olması oldukça önemli bir nokta. Ancak elbette Şikago ziyaretlerinizde, uygun fiyatlı konaklama mekanları da bulabilmeniz mümkün.

Downtown

Şikago’da nerede kalınır sorusu için pek çok turistin ilk cevabı elbette ki Downtown bölgesi oluyor. Kentin kalbinin attığı yer olarak bilinen bölge ticaret, Alışveriş ve eğlencenin en hareketli olduğu bu bölge, Şikago’da gezilip görülebilecek yerlerin pek çoğunu da barındırdığından ilk tercih oluyor. Bu yüzden biz de şehri gezip görmeye vakit ayırmak isteyenler için burayı tavsiye edebiliriz.

The Loop

Downtown bölgesi, kendi arasında (The Loop, Near North, Near South) gibi bölgelere ayrılıyor. The Loop, tüm şehrin merkezi olarak biliniyor. Zaten turistik açıdan en değerli bölge olarak da kabul edilen The Loop bölgesi, yüksek gökdelenler, mimarisi ile sizi rüyada gibi hissettirecek şık ve gösterişli binalar, köprüler, kuleler, müze ve parkların bulunduğu bölge diyebiliriz. Bu yüzden eğer maddi imkanlarınız yeterliyse, Şikago’yu daha ayrıntılı bir şekilde gezmek isteyenler için bu bölgeyi tavsiye edebiliriz.

Near North

Near North bölgesi ise genel anlamda alışveriş için tercih edilmesi gereken bir bölge olmakta. Ticari faaliyetler açısından zaten oldukça gelişmiş olan bu şehir, alışveriş tutkunları için en ideal Amerika şehirlerinden bir tanesi.

Bölgenin kuzey kısmında, onlarca mağaza ve restoran bulunuyor. Aynı zamanda şık oteller ile de dolu olan bu semtin en ilgi çekici caddelerinden bir tanesi Michigan Avaneu olmakta.

Bahsettiğimiz gibi pek çok ünlü markanın mağazasına ev sahipliği yapan bu cadde hediyelik eşya alışverişleriniz için de oldukça uygun mekanlardan yalnızca bir tanesi.

Near South

Near South, The Loop semtinin güneyinde kalıyor. Ancak buranın konaklama için turistler tarafından çok fazla tercih edilmediğini söyleyebilmek mümkün. Çünkü bu bölgede bulunan otel sayısı çok fazla değil.

Şikago’da oteller genellikle The Loop ve Near North semtlerinde bulunuyor. Bu iki şehir arasında tercih yapmak isteyenler için ise Near North semtini tavsiye edebiliriz. Çünkü bu kesimde gece hayatı oldukça hareketli ve otel fiyatları The Loop semtine göre daha uygun.

North Side

Pek çok sinema salonu ve tiyatroya ev sahipliği yapan North Side bölgesi, Lakeview, Lincoln Park, Boystown, ve Old Town’dan oluşuyor. Dolayısıyla görülmeye değer doğal güzellikleri barındıran bölgenin aynı zamanda gece hayatı bakımından da fazlasıyla renkli olduğu biliniyor.

North Side, Amerika’nın gay ve lezbiyen vatandaşlarının en yoğun bölge olduğu da oldukça doğru. Gece hayatının özellikle Lakeview kısmında çok hareketli olduğunu söyleyebiliriz. Bu bölge, şehir merkezine göre çok daha doğal bir görünüme sahip olup, daha çok kendi içinde bir şehir gibi.

Ancak bölgenin çocuklu aileler ve sakin aile yaşantısına alışmış olanlar için pek tavsiye edilmediğini söyleyebilmek mümkün.

South Side

Hyde Park, Bridgeport-Chinatown, Bronzeville, Chatham-South Shore gibi mahalleleri bulunan bölgenin, en meşhur mahallesi Hyde Park, kalmasanız bile gidip görmenizi tavsiye ettiğimiz mahallelerden bir tanesi olarak karşınıza çıkıyor.

Bronzeville mahallesi ise afro- Amerikan kültürün yaşandığı bir mahalle. Bu mahallede kendinize kalacak Şikago’daki ucuz otelleri bulabilmeniz mümkün.

Greektown

Greektown şehrin kültür bakımından gelişmiş bölgeleri arasında yer alıyor. Şehrin merkezinin batısında kalan bu bölge, Halsted ve Madison caddelerinin kesişim noktası civarlarında. Bölgenin konaklama mekanlarından çok restoranları ve yeme içme kültürü ile dikkat çektiğini söyleyebilmek mümkün.

Türk kahvesini özlediğinizde ziyaret edebileceğiniz bölgede, Ege ve Akdeniz kültürünü çağrıştıran pek çok yiyeceği bulabilmeniz söz konusu olabiliyor. Pek çok restoranca buziki ve canlı müziğin bulunması ise başlı başına bir ayrıcalık diyebiliriz.

Şehirdeki etnik grupların geleneksel yemeklerini tadabileceğiniz diğer bölgeler ise Little İtaly, ve Pilsen bölgeleri olmakta.

Chinatown

Amerika’daki üçüncü büyük Çin Mahallesi olarak da bilinen Chinatown özellikle bu kültüre aşina olanlar ya da en azından meraklısı olanlar için ideal mahallelerden.

New York ya da San Francisco’daki Çin Mahalleleri kadar hareketli olmasa bile, aradığınızı kolayca bulabileceğiniz imkanları size sunan mahallenin girişinde, süslü ve işlemeli bir ejderha bulunuyor.

Burada, canlı balık ve kabuklu deniz canlıları satan dükkanlara rastlayabilmek mümkündür.  Bölgede 5- 6 adet Çin restoranı bulunduğu da biliniyor.

Öğrenci Mahalleleri

Şikago’nun her açıdan yüksek refah seviyesine sahip olmasında etkili durumlardan bir tanesi, adeta bir üniversite şehri olmasıdır.

Şehirde, De Paul Üniversitesi, University of Illinois at Şikago, Loyola Üniversitesi, Roosevelt Üniversiteleri olmak üzere dört büyük üniversite yer almaktadır.

Bunun yanı sıra,  şehrin güneyinde bulunan University of Şikago’dan başlayarak şehrin kuzeyinde bulunan Northwestern Üniversitesi’ne kadar 60 kadar üniversite ve yüksekokulun bulunduğu da bilinmektedir.

Eğer kente öğrenci olarak gitmiş iseniz güney kısmında konaklayabileceğiniz yerleri tercih etmeniz tavsiye edilmektedir.

Şikago O’Hare Airport

Şikago O’hare Havaalanı, ucuz konaklama imkanı tanıyan çok sayıda oteli bulundurmakta. Otellerin büyük çoğunluğu şehrin merkezine CTA Blue Line Hattı ile yarım saat uzaklıkta yer alıyor. Ancak şehri gezip görmeye gelenlerin için tavsiye edilen konaklama mekanları havaalanı çevresindeki oteller değildir.

Şikago da özel bir işiniz yoksa ya da birkaç günlük bir ziyaret için uğramışsanız, yani ayrıntılı bir gezi planınız bulunmuyorsa daha Şikago’da ucuz konaklama mekanlarının sayısı da oldukça fazla.

Üstelik bu mekanlar şehir merkezi kadar lüks zevklere hitap etmiyor olsalar bile atmosfer olarak kabul edebileceğiniz pek çok ayrıntıyı taşıyabiliyorlar. Yukarıda saymış olduğumuz mahalleler, size oda masraflarınızın yarı yarıya düşmesini sağlayacak olan imkanlar sunabilirler.

Ancak gezi amaçlı gelmiş iseniz mahallelerdeki otellerde konaklamak akıllıca değildir. Çünkü şehir içi ulaşım sebebiyle, hem tasarruf etmeniz mümkün olmaz hem de vakit kaybı yaşamış olursunuz.

Şikago’da Lüks Otel Seçenekleri

Modern Loop Apartments

Ray’s Bucktown Bed and Breakfast

Lake View Apartment

Wesr loop Apartment

Crowne Plaza Şikago Magnificent Mile

United Center Apartment

Best Western River North Hotel

Virgin Hotels Şikago

Şikago da Ne Yenir? Nerede Yenir? 

Şikago Amerikan mutfağına ait pek çok lezzeti en muhteşem halliyle tadabileceğiniz bir gurme cenneti durumunda. Özellikle farklı etnik kültürlerin yemeklerini de bulabileceğiniz pek çok restoran bulunması sebebiyle yemek kültürünüzü hayli geliştirebileceğinizi düşünüyorsunuz.

Şikago yemek yenilecek yerler konusunda pek çok alternatif sunuyor. Dilerseniz salaş mutfak menülerini deneyimleyebiliyor dilerseniz en lüks restoranlarda karnınızı doyurabiliyorsunuz. Hemen hemen tüm restoranların ortak özelliği ise menülerinin oldukça doyurucu olması. Sıradan bir sosisli sandviç bile malzeme bolluğu bakımından oldukça tatmin edici oluyor.

Şikago’da Tadına Bakmadan Dönmemeniz Gereken Lezzetler

Aynı zamanda yemeklerin yanında gelen atıştırmalık ve soslar da Şikago mutfağına özel lezzetler. Şikago’da, haute mutfak, hot dog stantları, Deep Dish pizzacıları ve gastro butikleri deneyimleyebileceğiniz pek çok lezzeti sunuyor. Tüm bu yerleri aynı cadde üzerinde bulabilmeniz mümkün. Özellikle Deep Dish pizza Şikago’nun en ünlü lezzetlerinden bir tanesi. Buraya gittiğinizde tadına alışık olduğunuz pizzaların aslında ne kadar sıradan olduğunu fark edeceksiniz.

BUNA DA BAKIN...  Dubai, Çocukla Tatilin Adresi...

Şikago’da tadına bakmadan dönmemeniz gereken lezzetler, Şikago usulü pizza, etli sandviç, hot dog, bir Meksika yemeği olan tamale, muz ve çileklerle yapılan Atomic cake olmakta. Bir de daha önceden alışkın olmadığınız bir atıştırmalık olarak karamelli ve peynirli patlamış mısırı tercih edebilirsiniz. Yazımızın devamında Şikago’da gidilebilecek restoranlara yer vereceğiz.

Bongo Room

Bongo room özellikle, müşterilerini ağırlamış olduğu ortam ile dikkat çekiyor. Renkli sandalyeler ve ilgi çekici duvar panoları ile oldukça dinamik bir kahvaltı mekanı olduğunu söyleyebilmek mümkün. Şikago’da kahvaltı yapılacak yerlerin başında Bongo Room geliyor. Burada farklı damak zevklerine uygun pancake çeşitlerini denemenizi tavsiye ederiz.

Alinea Restaurant

Alinea,  menüsünü, mevsimlere göre değiştiren bir mekan. Burası turistler ve yerli halk tarafından da sıkça tercih ediliyor. Çünkü menüler oldukça leziz ve aynı zamanda dünya mutfağına, farklı kültürlere açık olan pek çok lezzeti burada bulabilmeniz mümkün. Çok sayıda farklı lezzet denemek isteyenlerin adresi burası olmalı. Alinea’ye gitmeden önce rezervasyon yaptırmış olmanız gerekiyor. Ayrıca restoranın pazartesi ve Salı günleri kapalı olduğunu belirtmekte fayda var.

Avec

Şikago’da ne yenir sorusu için pek çok alternatif oluşturan mekanlarından bir tanesi ise elbette ki Avec olmakta. Restoran öncelikli olarak dekorasyonu ile içinizi ısıtan bir atmosfere sahip. Her yer boydan boya ahşaptan tasarlanmış ve mekanda uzun ahşap bar bulunuyor. Özellikle Akdeniz mutfağının hakim olduğu restoranda, şarap ve peynir menüsü mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında yer alıyor

Nine Muses

Bir yunan restoranı olan Nine Muses, özellikle yunan lezzetinin özlemini çekenlerin uğrak yerlerinden bir tanesi. Mekanın en çok dikkat çeken ve beğenilerek tüketilen lezzetleri, beyaz kızarma, kavrulmuş Fiorina Peppers ya da Souvlakia. Bunca müşterisi bulunan bu mekanın fiyatlarının da oldukça uygun olduğuna emin olabilirsiniz. Aynı zamanda mekanda ücretsiz wireless hizmeti de bulunuyor.

Azucar

Loş ve huzurlu bir restoranın bu denli ucuz olabileceğini hayal etmiş miydiniz? Azucar bunu gerçek kılıyor. Uygun fiyata kaliteli yemek yemek Şikago’da bile imkansız değil. Mekanın en çok tercih edilen yemeklerinden bir tanesi, elbette patates brava. Bu menü, kıtır patates üzerine, kırmızıbiberli ve sarımsaklı mayonez dökülerek hazırlanıyor. Bu şekilde hazırlanan sora ise bravo sosu ismi veriliyor. Aynı zamanda tavuk empana da ilk tercihleriniz arasında bulunmalı.

Ba Le

Bildiğiniz gibi Şikago yerlileri haricinde pek çok ülkenin vatandaşlarının bulunduğu bir şehir. Gerek yerli Fransız halkı gerekse Fransız turistler tarafından en beğenilen restoranlar arasında yer alan Ba Le’nin en özel lezzetlerinden bir tanesi, Ba Le Pate olmakta.

Bu menü, jambon, domuz eti rulosu, peynir, havuç, mayonez, jalapeno ve soya sosu kullanılarak hazırlanıyor. Sandviç ekmeğinin dışı çıtır ve içi yumuşak olduğundan bu menüyü bayılarak yiyeceksiniz. Sandviçte bol malzeme kullanan restoranlardan biri olan Ba Le aynı zamanda çok uygun fiyatlara sahip.

Heaven on Seven

Cajun yemeğini tatmak isteyenler için en iyi adres elbette ki Heaven on Seven olmakta. Deniz ürünleri ve sebze yemekleriyle, ilk tercihleriniz arasında yer alan restoranın menü fiyatları da oldukça uygun.

Özellikle taze ve kaliteli ürünler ile yemek yapmasıyla dikkat çeken restoran, Şikago’da yeme içme konusunda tereddüt edenlerin adresi olmalı. Çünkü burada karnınızı sağlıklı bir şekilde doyurabileceğinizden emin oluyorsunuz.

Pizzeria Uno

Ünlü Şikago pizzalarının en lezzetli halini tadabileceğiniz Pizzeria Uno özellikle domatesli pizzalar konusunda oldukça başarılı. İncecik kenarlı derin ve bol malzemeli pizzanın yanı sıra daha önce hiç tatmadığınız ve hiçbir yerde görmediğiniz börekleri de burada bulabiliyorsunuz.

Ancak mekanın beğenilmeyen yönlerinden bir tanesi, siparişinizi hazırlarken biraz bekletiyor olması. Pizzanın pişmesi bazen 40 dakika kadar sürebiliyor. Ancak buranın Şikago’daki en iyi pizza fabrikası olduğunu söyleyebiliriz.

Portillo’s Hot Dogs

Et sevenlerin ortak adresi ise Portillos Hot Dogs olmakta. Şehirdeki en iyi sığır etini hazırladığı düşünülen mekanda, yumuşacık et ve haşhaş tohumu çöreğinin eşsiz lezzetlini bir arada tadabiliyorsunuz.

Burada tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek ise mekanın ikinci favori menüsü sosisli sandviçler olmakta. Mekanın menüsü oldukça uygun fiyatlarda yiyebileceğiniz çok sayıda seçeneğe sahip.

Bob San

Taze ve dolgun balıklar ile yapıldığında tadına doyum olmayan suşiyi en uygun fiyatlı şekilde yapan lezzet noktalarından bir tanesi Bob San olmakta. Suşi yemeden gelmedim dedirtecek mekan yaratıcı lezzetleri ile dikkat çekiyor.

Özellikle beyaz ton balığı toplarının mekanın favori lezzetlerinden olduğunu söyleyebilmek mümkün. Garnitür olarak tatlı patates, çıtır sebzeler, tampura ve baharatlı mayonez dörtlüsü de tavsiyeler arasında yer alıyor.

Buraya gittiğinizde tam anlamıyla doymadan kalkmayacaksınız. Mekanda miso çorbası da içebilirsiniz.

Bolat African Cuisine

Öğrenciler için karın doyurmalık eşsiz mekanlardan biri olan Bolat African Cuisine atıştırmalıklar bakımından oldukça geniş bir menü sunmakta.

Kızarmış patatesleri en lezzetli haliyle götürebileceğiniz sosları hazırlamada oldukça başarılı olan bu mekan jerk chicken ve börülce püresinde de oldukça başarı. Mekanın baharatları soslarda kullanma başarısı en beğenilen özellikleri arasında yer alıyor.

Borinquen

Borinquen bir Porto Riko restoranı. Porto Riko’nun yerel lezzetlerini en sevimli halleri ile bulabileceğiniz bu mekanın ziyaretçileri, yemeklerin lezzetinden vazgeçemiyor.

Oldukça uygun fiyatlarla karnınızı doyabileceğiniz bu yer özellikle farklı lezzetlerin peşinde olanlar için ideal yerlerden bir tanesi.

Café Orchid

Özellikle Şikago’da Türk yemeklerini özlediğiniz zamanlarda ziyaret edebileceğiniz restoranlardan bir tanesi olan Cafe Orchid, Ortadoğulu turistlerin uğrak mekanlarından biri durumundadır. Özellikle yemeklerin kalitesi ve Türk lezzetlerinin en iyi şekilde sunuluyor olması sebebiyle, restoran dolup taşmaktadır.

Bu mekanın en beğenilen yanlarından bir tanesi, menünün oldukça geniş olması diyebiliriz. Eğer ne seçeceğinize karar veremiyorsanız, ziyaretçilerin tavsiyelerinden faydalanın. Tavsiyelere göre burada tadabileceğiniz en güzel lezzetler arasında, mezeler yer alıyor.

Mercimek parmak, patlıcan salatası, humus, tabuli ve ıspanak sote en çok tercih edilen mezeler arasında yer alıyor. Kızarmış midye, içli köfte ve keçi peyniri dürümü de mekanın favori lezzetleri arasında yer alıyor.

Şikago’da Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Şikago bir bütün olarak görüp görebileceğiniz en güzel şehirlerden bir tanesi. Bu güzelliğin sizi büyüleyen yanı ise daha çok görmeye alışkın olmadığınız dev gökdelenler ve şık mimariden kaynaklanıyor. Özellikle Şikago’nun Downtown olarak adlandırılan merkez bölgesinde, nereye giderseniz gidin düzenden yoksun bir mekan, bir cadde bir sokak göremezsiniz.

Temizliği, birbirine paralel ve dik olarak uzanan caddelerdeki muazzam nizam, şehrin sakinlerine her açıdan huzur verebiliyor olması, şehrin pek çok turistik değerinin modern şartlara göre ilgi çekici hale getirilmiş olması, oldukça iyi bir şehir planlaması istiyor diyebiliriz.

Üstelik Şikago’yu ziyaret ettiğinizde, bir alışveriş merkezi kurmak için doğaya zarar verilmediğini, şehrin neredeyse tamamen yemyeşil olduğunu da görerek şaşırma imkanı bulacaksınız.

Şikago Neden Bir Alışveriş Cenneti?

Bu planlamanın bu denli iyi yapılabiliyor olması, altyapı bakımından da oldukça sağlam olan bu şehirdeki ticaretin verimliliğinden kaynaklanıyor. Merchandise Mart isimli dünyanın en büyük ticaret binası olarak bilinen binaya ev sahipliği yapan şehir, Şikago’yu Amerika’nın en güçlü ticaret merkezlerinden biri haline getiriyor.

Gördüğünüz gökdelenlerde elbette ki yalnızca eğlence merkezlerinden oluşmuyor. Dünyadaki pek çok dev şirketin merkezleri ve yüzlerce turistik ofis bu gökdelenlerde bulunuyor. Dolayısıyla şehrin kendi kendisini beslediğini söyleyebilmek mümkün.

Bu durum, Şikago’nun önemli bir alışveriş merkezi haline gelmesine katkıda bulunuyor. Özellikle alışverişte lüks arayışı içinde olanlar için en kaliteli markaların mağazalarının yer aldığı pek çok nokta mevcut. Peki Şikago’da alışveriş nereden yapılır?

Şikago’da Alışverişin Kalbi Downtown ’da Atıyor

Şikago’da alışverişin en önemli merkezi Downtown olarak bilinen şehir merkezidir. Şehrin The Loop ve Near North kesimleri, bu konuda özellikle dikkatinizi çekecek pek çok mekana sahiptir.

Bildiğiniz gibi şehirde pek çok etnik grup yaşamakta ve bu etnik grupların kendi mahalleleri bulunmaktadır. Daha yöresel alışverişler için bu mahalleleri ziyaret etmeniz tavsiye edilir. Her mahallenin kendi merkezinde dükkanlar, minik alışveriş mağazaları yer almaktadır. Chinatown ve Greektown bu açıdan tavsiye edebileceğimiz mahalleler arasında yer alıyor.

Michigan Aveneu

Şikago alışverişin kalbinin attığı bir kent diyebiliriz. Michigan Avenau, Şikago nehrinden başlayıp, Oak Street’e kadar devam ediyor. Bu caddeyi, İstanbul’daki Bağdat caddesi gibi düşünebiliriz.

Cadde hemen şehir merkezinin bitişiğinde ve gece hayatının en yoğun olarak yaşandığı Rush caddesinin bir blok ötesinde yer alıyor. Özellikle Michigan Avaneu üzerinde bulunan, Nike, Sony, Chanel, , Burberry, Cartier, Prada, Escada, Chanel, Vera Vang, Yves Saint Laurent gibi pek çok ünlü markanın alışveriş mağazasına ev sahipliği yapan en renkli ve hareketli cadde Magnificent Mile olup, Michigan Aveneu’nun en görkemli ve en prestijli olan bu bölgesi 1,5 km uzunluğundadır.

Cadde, The Mag olarak da anılmaktadır. The Magnificent İsmi caddeye emlakçı Arthur Rubloff tarafından verilmiştir. Bölge zamanla büyüyüp gelişmiştir. Bugün bu noktada,   275 restoran, 51 otel ve 460 butik yer almaktadır. Şikago’nun bu noktasının yılda 22 milyon kişinin ziyaret ettiği de bilinmektedir.

The Magnificent,  National Geographic tarafından da alışveriş yapılması gereken ilk 10 merkez arasına konulmuş durumda. Dolayısıyla Şikago’ya gittiyseniz eğer bu bölgeyi es geçmemeniz şart diyebiliriz.

Pek çok beş yıldızlı otele, muhteşem mimarisi ile büyüleyen binalara ve cadde turlarını düzenleyen şirketlere rastlayabileceğiniz bu caddeyi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Şikago Tribüne ve Water Tower isimli en ünlü Şikago gazetelerinin de bu cadde üzerinde bulunduğunu belirtmekte fayda var.

State Street

Magnificent Mile’ın dışında, size aradığınızı sunabilecek bir diğer cadde ise State Street olmakta. Bu cadde üzerinde eviniz için satın almak istediğiniz eşyaları, pek çok giyim markasının mağazalarını, elektronik markalarının mağazalarını, takı ve mücevher dükkanlarını bulabilme imkanına sahipsiniz.

Bu caddenin en önemli özelliklerinden bir tanesi ise dünyanın en büyük mağazası olarak bilinen Man’c mağazasına ev sahipliği yapıyor olması diyebiliriz.

Oak Caddesi

Oak caddesi ise butiklerin olduğu bir cadde olarak karşımıza çıkıyor. Yerel ve ulusal butik eşyaların yanı sıra, Mertz Apothecary isimli eczaneyi de barındıran bu cadde hediyelik eşya alışverişi için oldukça uygun mekanlardan bir tanesi.

BUNA DA BAKIN...  Düden Şelalesi | Düden Waterfalls Antalya

Özellikle 135 yaşında nostaljik bir eczane olan Mertz Apothecary’den alabileceğiniz pek çok küçük hediyelikler mevcut. Buradan hediyelik mumlar, minik sabunlar ve kolonyalar alabilirsiniz.

Sears Tower

Yazımızın öncesinde de belirttiğimiz gibi, Şikago’da hediyelik eşya alabileceğiniz yerlerden bir tanesi Sears Tower yani Willis kulesi olmakta. Burada bulunan cam terasta, bir adet hediyelik eşya dükkanı yer alıyor. Buradan kuleyi simgeleyen pek çok minik hediyelikler alabilirsiniz.

Navy Pier

Navy Pier daha çok restoranları ve sanatsal mekanları ile ünlü bir mekan olsa da, nehrin ortasında size bir dolu alışveriş yaptıracak, gününüzün dolu dolu ve eğlenceli geçmesini sağlayacak yerler de burada mevcut. Dolayısıyla Navy Pier’ı ziyaret ederek hem turistik gezinizi hem de alışverişlerinizi aynı gün içerisinde yapabiliyorsunuz.

American Girl Place

Şikago’da çocuklar için hediyelik eşya arayanların uğrak mekanı olan American Girl Place, oyuncak bebekleri ve yüzlerce çocuk oyuncağı ile memnun kalacağınız bir yer diyebiliriz. Cana yakın personeli, iyi organize edilmiş oyun salonları ile dikkat çeken bu yerde yemek yiyebilmeniz de mümkün olabiliyor.

Aynı zamanda çocuklarınız için farklı bir doğum günü yaparak, burada bir kutlama düzenleyebiliyorsunuz.

Adagio Teas

Adagio Teas, Şikago’nun çay merkezlerinden bir tanesi. Farklı çay çeşitlerini deneyebileceğiniz bu mekandan hediyelik eşya olarak, kuru çay satın alabiliyorsunuz. Dolayısıyla Şikago’dan ne alınır? sorusunun bir diğer cevabı ise çay oluyor. Mekânın çay çeşitleri, temizliği ve düzen bakımından popüler olması ne denli kaliteli bir yer olduğunun da kanıtı durumunda.

Şikago Music Exchange özellikle müzik tutkunlarının ziyaret etmekten hoşlandıkları bir yer. Yeni ve eski müzik enstrümanları ve enstrüman parçalarının satışının yapıldığı bu yerden hediye olarak keman, gitar, flüt gibi eşyalar satın alabiliyorsunuz.

Aurora ve Gurnee  Outlet Mall

Şikago lüksün yoğun olarak yaşandığı bir yer. Ancak alışverişlerinizi daha ucuza denk getirmek ve çok sayıda mağazayı tek bir noktada bulabilmek için yapmanız gereken şehirdeki outlet mağazalarını ziyaret etmek olacak elbette. Kentte iki adet ünlü Outlet Mall mevcut. Aurora Outlet Mall ve Gurnee  Outlet Mall olarak bilinen mekanların her ikisi de şehir merkezine yaklaşık olarak 40-45 dakikalık bir mesafede yer alıyor. Gurnee  Outlet Mall özellikle çocuklu aileler tarafından çok daha fazla tercih ediliyor. Çünkü burada Six Flags Great America isimli bir park bulunuyor. Parkta çocuğunuzun eğlenebileceği bir su parkı ve büyük roller kosterler yer alıyor. Üstelik indirip kuponlarınız ile parka çok daha uygun fiyatlı hale gelen biletleriniz ile girmeniz de mümkün olabiliyor.

Şikago’daki En popüler Alışveriş Merkezleri

Ticaretin oldukça gelişmiş olduğu bu şehirde, pek çok kişiye iş imkanı sunan ve aynı zamanda şehir sakinlerinin her türlü ihtiyacına cevap veren çok sayıda alışveriş merkezi mevcut. İşte Şikago’da alışveriş yapabileceğiniz en bilindik merkezlerin listesi.

 • Michigan Avenue
 • Woodfield Mall
 • Filene’s Basement
 • Water Tower Place
 • Carson Pirie Scott (State Street)
 • Macy’s
 • Old Orchard Mall
 • Northbrook Court
 • Nordstorm
 • Marshall Field’s (State Street)

Şikago’da Gece Hayatı

Şikago, Amerika birleşik devletlerinin gelişmişlik bakımından üçüncü büyük kendi olarak kabul ediliyor. İlk iki sırada ise New York ve San Francisco yer alıyor. Bu şehrin bu denli gelişmiş olması, şehrin maddi gelirinin yüksek olmasının yanı sıra, yerli halkın ve devletin özgürlüklere, sanata ve kültüre değer vermesinden kaynaklanıyor.

Dolayısıyla özellikle sanat konusunda son derece şaşırtıcı ve büyüleyici yapıtların merkezinin de Şikago olduğunu söyleyebilmemiz mümkün. Şikago sanat dalları içerisinde özellikle müziğin merkezi durumunda. Buraya gittiğinizde Blues ve Jazz dinlemeden dönmemeniz şiddetle tavsiye ediliyor.

Bu güne kadar pek çok dev grubu konserlerde ağırlamış olan Şikago, ünlü blues ve Jazz sanatçılarının da uğrak mekanı durumunda. Özellikle geceleri dışarı çıktığınızda canlı müziksiz herhangi bir mekan görebilmeniz oldukça zor. Yazımızda Şikago’da gece hayatından bahsedeceğiz.

Şikago’da Sakin Bir Gece Geçirmek İsteyenler Nerelere Gitmeli?

Şikago’da sakin bir gece geçirmek isteyenlerin giderebileceği adresler arasında Jazz ve blues çalan mekanlar yer alıyor. Eğer Şikago’da gidebileceğiniz blues barlar arasında, B.L.U.E.S  ve Kingston Mines  yer alıyor. Bu barlar, şehrin Downtown bölgesine düşüyor. Dolayısıyla gece hayatının en renkli olduğu mekanların tümü de burada bulunuyor.

Barlar birbirine oldukça yakın ve eğlenmek için seçenekleriniz oldukça fazla.  Otelde kalacaklar için daha farklı seçenekler de mevcut. Özellikle müzik zevkiniz daha çok popüler müziğe yakın ise otel barlarında çalınan müzikleri tercih edebilirsiniz. Şikago’da gidilebilecek otel barlar arasında Studio Paris Nightclub , Vertigo ve Social 25 bulunuyor.

Şikago, her ayrıntısı ile gezilip görülmeyi hak eden bir şehir. Elbette geceleri Şikago’da yapabileceğiniz tek şey alkol alıp müzik dinlemek değil. Dilerseniz önceden biletinizi ayırtarak, Şikago Senfoni Orkestrasına gidebilir, Şikago Tiyatrosuna gidebilir ya da Kültür merkezini ziyaret edebilirsiniz.

İşte Gidebileceğinzi mekanların Listesi ve adresleri;

Şikago Culture Center (78 E. Washington Street)

Şikago Senfoni Orkestrası (220 S Michigan Ave)

B.L.U.E.S (2519 N Hastled St. Lincoln Park)

Şikago Tiyatrosu (175 N State Street)

Buraya gittiğinizde zamanınızı bu şehri tanımaya ayırmanızı tavsiye ederiz. Şikago gece mekanlarına uğramak için ilk birkaç gün enerjinizin kalmayacağından emin olabilirsiniz.

Ancak şehri tanıdıktan sonra yaz gecelerinde muhteşem müzik ziyafetlerini ve canlı müzik manzaralarını izlemek hiç unutmayacağınız anılar olacak. Şikago’nun her sokağında, eğlenebileceğiniz gece mekanları bulunmakta.

Şikago’nun En Ünlü Bar Caddeleri

Eğer Şikago’da renkli bir gece geçirmek ve sarhoş olmak istiyorsanız, Rush ve Division caddeleri civarında dolaşmanızı tavsiye ederiz. Burası bara gitmek isteyenler için en ideal mekanlar ve etrafınızda pek çok bar görüyorsunuz.

Burada barların bir kısmı oldukça renkli ve eğlenceli. Bazı barlar ise klasik Amerikan tipi barlar. Klasik barlarda eğlence, dans ve coşkulu müzikler beklemeniz anlamsız olacaktır. Buralar genellikle alkol alarak kafasını dinlemek isteyenlerin yerleri olarak karşınıza çıkıyor.

Şikago barları arasında, beğenerek gidebileceğiniz en güzel mekanlardan bir tanesi Bar Şikago olmakta. Bara girişin ücreti olduğunu bilmenizde fayda bulunmakta. Ancak içeride sizi bekleyen ve Türkiye’de görmeye alışkın olmadığınız pek çok eğlence mevcut.

Şikago’da Eğlenilebilecek Yerler

Şikago’da eğlenilebilecek yerlerin büyük bir bölümü, Wicker Park, Logan Square, Bucktown, North Center, Roscoe Village bölgelerinde bulunuyor. Şikago’da gece dışarı çıkıp herhangi bir bara ya da bir gece mekanına gittiğinizde, karşılaşacağınız ilk durum girişlerdeki kimlik kontrolü olmaktadır.

Kimlik kontrolü sırasında, pasaportunuzu yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Amerika gibi bir yerde, kimliksiz ve pasaportsuz gezmeniz kendinizi kısa süre içerisinde demir parmaklıklar ardında bulmanıza yol açabilir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise polis ile herhangi bir diyaloğa girdiğinizde kesinlikle fazladan bir hareket ve ani bir şey yapmamanız gerekmektedir.

Burada polislerin oldukça acımasız ve çabuk davranan bir yapıya sahip olduğuna emin olabilirsiniz. Şikago’daki gece mekanlarında sigara içmenin de yasak olduğu biliniyor.

Şikago’da Gidilebilecek Gece Kulüpleri

Excalibur

Excalibur öncelikle mimarisi ile dikkat çeken bir gece kulübü olarak karşınıza çıkıyor.  Bu muhteşem mimari, 1892 yılında, Amerikan mimarisinin ünlü isimlerin Henry Ives Cobb tarafından tasarımı yapılmış bir granit bina.

Kırmızı granitin büyüleyici tasarımı olarak tasvir edilebilecek olan bina yalnızca bir gece mekanı olarak değil, gezilip görülmesi gereken muhteşem bir mimari eseri olarak da önemli diyebiliriz. Ayrıca düzenlenen anketlere göre burası, Şikago’nun en iyi gece kulübü ve gerçekten de mekan yaz aylarında dolup taşıyor. Mekanın içerisinde farklı salonlar bulunuyor. Farklı salonlarda farklı müzikler çalıyor ve böylece gittiğiniz mekanda beğenmediğiniz müzikleri dinlemek zorunda kalmıyorsunuz. Burası özellikle turistler tarafından en beğenilen yerler arasında yer alıyor.  mekan, Dearnborn caddesi üzerinde bulunuyor.

Republic Nightclub

Republic Nightclub oldukça modern bir eğlence anlayışına sahip. Dolayısıyla burada Jazz ve blues gibi müzik türlerini aramayınız. Daha çok alternatif müzik ve pop müziğin çaldığı mekan, özellikle profesyonel ve kaliteli hizmet almak istiyorsanız, kaliteli içkiler içmek istiyorsanız tercih etmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. Ayrıca en iyi DJ’leri bu mekanda dinleyebilme imkanınız da mevcut.

Vision Nightclub

Vision NightClub, URB magazin dergisi tarafından, Dünyanın en iyi 10 gece kulübü listesine dahil edildi. Bunun yanı sıra, bu gece kulübü, Amerika’nın en büyük gece kulübü olma unvanını da taşıyor.

Mekanı ziyaret edenlerin yorumlarına göre, söylenenlerin hiçbiri abartı değil ve burası Şikago’da gidilebilecek gece kulüplerinin en iyisi. Dünyanın en iyi DJ’lerinin çaldığı bu mega kulüp size sınırsız eğlence sunabilme konusunda kusursuz bir mekandır. Mekana girişin 20 dolar olduğu biliniyor.

Giriş ücreti ne kadar olursa olsun, içerideki atmosferi görmek için değeceğini düşünüyoruz. Burası özellikle hoş bayanlarla arkadaşlık kurmak isteyenler için oldukça ideal.

Cuvee Şikago

Cuvee Şikago, özellikle sıcak partilerin, yeni arkadaşlıkların en şık adreslerinden bir tanesi. Lükse ve iyi bir hizmete düşkünseniz eğer buraya mutlaka gidiniz. Çünkü burayı genellikle VIp müşteriler ziyaret ediyor ve elit kesim genellikle bu gece kübünde takılıyor. Ancak bunlarla işim olmaz diyorsanız elbette cebinizi de hayli yakacak bu mekanın yakınından bile geçmemenizi tavsiye ediyoruz.

Spy Bar

Spy bar, dekorasyonu ile oldukça çağdaş bir görünüme sahip gece kluplerinden. Dolayısıyla klasik tarzdan hoşlanmıyorsanız, modernizme düşkünseniz Spy Barı tavsiye edebiliriz. Mekanın önemli özelliklerinden bir tanesi müziklerinin oldukça doyurucu ve kalitesi olması. İyi müzik dinlemek istiyorsanız burayı tercih edin.

Neo

Neo gece kulübü özellikle farklı bir eğlence anlayışına sahip olanların adresi diyebiliriz. Güzel ve yalnız bayanların bolca bulunduğu mekanda, Jazz ve bluesdan farklı müzikleri de işetecek ve geceyi nerede geçirdiğinizi hatırlamayacak hale geleceksiniz. Burası özellikle farklı bir eğlence anlayışı olanlar için uygun bir mekan.

Crobar

Crobar, Şikago’da bulunanların en çok tercih ettikleri gece kulüpleri arasında yer alıyor. Dolayısıyla bu mekanın diğerlerine göre fazla hareketli olduğunu söyleyebilmek mümkün. mekanın görkemli ve abartılı bir dekorasyonu var.

Daha çok küçük ve sade, sakin mekanları tercih ediyorsanız burası sizin için fazlasıyla kafa karıştırıcı olacaktır. Ancak dünyanın en iki DJ’lerinin burada çaldığını da belirtmeden geçmemekte fayda var.  Şikago’ya gitmek için indirimli uçak biletlerinden faydalanabilirsiniz.

Paylaş

1 Yorum

 1. Kısa bir süreliğine kuzey amerikaya gideceğim, gitmişken bir de tatil yapayım diyorum Şikago bana çok uygun geldi, hem fazlasıyla gelişmiş hemde fazlasıyla gezecek yeri var.

Yorum yapın