Salı, Mayıs 7

Havayolu Taşımacılığı Güvenli midir: Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Müşterilerinizin mallarını yurtdışına taşıma ihtiyacı olduğunda, birlikte çalışılacak doğru ortağı seçmek için dikkate alınması gereken tek faktör fiyat değildir.

Teslimatın aciliyeti ve hangi nakliye yönteminin istendiği gibi, her bir uluslararası nakliyecinin müşterilerinizin nakliye talebini karşılamak için ideal olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilecek birkaç önemli husus daha vardır. Bu makalede lojistikte en yaygın taşıma türlerinden biri olan hava taşımacılığından bahsedeceğiz. Havayolu taşımacılığı şüphesiz en hızlı ve belirli talepleri karşılamaya en uygun olanıdır. Ancak müşterilerinizin kargo hacmi veya bütçe kısıtlamaları gibi faktörlere bağlı olarak onlar için en iyi seçenek olmayabilir. Bu nedenle, hava taşımacılığının mallarını taşımak için ideal yol olup olmadığı konusunda tavsiye vermeden önce bu yöntemin avantajlarını ve dezavantajlarını analiz etmek önemlidir.

Hava Taşımacılığının Avantajları

Daha önce de belirttiğimiz gibi, hava taşımacılığının çevikliği diğer hiçbir modelle kıyaslanamaz. Ayrıca hava, kısa sürelerde uzun mesafeler kat edebilen bir yük türüdür. Bu, bu modeli, müşterinizin bir ürünü belirli bir aciliyetle taşıması gerektiğinde veya kargoları belirli güvenlik veya alışma koşulları gerektirdiğinde ideal seçenek haline getirir.

Hava taşımacılığının bazı avantajları şunlardır:

  • Düşük kaza ve gecikme riski
  • Üretim merkezleri ve havaalanları arasındaki yakınlık
  • Çevik ve kıtalararası ulaşım
  • Yüksek düzeyde güvenlik ve kargo muhafazası
  • Genellikle rotanın ortasında yakıt almak için mola gerektirmez

Hava Taşımacılığının Dezavantajları

Tüm bu faydalarına rağmen havayolu taşımacılığının diğer taşımacılık türlerine göre bazı dezavantajları da bulunmaktadır. İnsanları mallarını taşımak için bu modeli seçmekten en çok caydıran şey fiyattır. Müşterilerinizin kargolarını uçakla taşıyorsanız, yüksek bir yatırıma hazırlıklı olmaları gerekir. Bunun nedeni, örneğin deniz veya demiryolu taşımacılığından nispeten daha yüksek olan hava taşımacılığının maliyetleridir. Ayrıca, uçağın sınırlı boyutu nedeniyle, bu model, özellikle yükü en iyi şekilde karşılamak için daha büyük taşıma kapasitesi gerektiren proje kargo operasyonları söz konusu olduğunda, bazı lojistik talepler için uygun değildir.

BUNA DA BAKIN...  Seyahat Sağlık Sigortası ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Hava taşımacılığının bazı dezavantajları şunlardır:

  • Yüksek maliyetler
  • Sınırlı Taşıma Kapasitesi
  • Belirli ürünler için uygun değil
  • Hava koşullarına bağlı

Havayolu taşımacılığının temel avantaj ve dezavantajlarının farkında olarak, müşterilerinizin her bir lojistik talebini analiz etmeye ve mallarını taşımak için hava taşımacılığının ideal bir mod olup olmadığı konusunda tavsiye vermeye hazırsınız. Süreci kolaylaştırmak için, müşterilerinizin denizaşırı kargolarını temsil etme, öncelikli, güvenlik ve verimlilikle taşıma konusunda size tam destek verecek bir nakliye firmasının yardımına güvenin. BATI GROUP olarak, Türkiye’de lojistik ortağınız olmak ve çok çeşitli ürünler için ideal havayolu taşımacılığı çözümlerini geliştirmenize yardımcı olmak için tüm altyapıya ve uzmanlığa sahibiz.

Paylaş

Yorum yapın