Pazar, Mart 31

TOEFL İBT Başvuru Nasıl Yapılır?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

TOEFL IBT (Test of English as a Foreign Language- Internet Based Test) dünyada bulunan en yaygın ve saygın İngilizce seviye belirleme sınavlarının başında geliyor. Amerika Birleşik Devleti ve kanada gibi başta gelen ülkelerin yanı sıra 130’a yakın ülkede geçerli olan yüksek lisans, lisans, doktora programlarına yapılacak olan başvurularda kullanılacak ana dil olarak İngilizce kullanmayan insanların katıldığı seviye belirleme sınavlarıdır. TOEFL sınav başvuru formunu belirli ülkedeki vatandaşlar yapabilir.

E- posta ile kayıt: Bu kayıt için öncelikle formun İngilizce halini yani pdf olarak indirmeniz gerekiyor. Doldurulan formu ve ödeme belgesini adı geçen e-posta hesabına gönderiniz. Bu formlar sınav tarihinden 4 hafta önce alınıp doldurulması gerekmektedir.

Telefon ile kayıt: Sınava ABD Virgin Adaları, Birleşik Devletler, Kanada veya Porto Riko’da giriyorsanız 1-800-468-6335 veya 1-443-751-4862 numarasını aramalısınız. Telefonla başvuru yapan vatandaşlar kredi/banka kartı (American Express, Discover, JCB, China Union Pay, Diners Club, Mastercard veya VISA ile yapabilirler. E-çek yalnızca bu yukarda ismi geçen ülkelerde banka hesabı varsa geçerlidir. Ödeme yalnızca ABD doları olarak yapılıyor. Diğer para birimleri ile ödeme yapmak henüz gerçekleşmiyor. Telefondan kayıt olmanın süresi sınavdan bir önceki gün akşam beşe kadardır.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Toefl İbt başvuru yapabilmek için 4 farklı yöntem bulunuyor. Bunlardan en yaygını ise internet aracılığıyla yapılan başvurudur. Diğer başvuru yöntemleri ise ETS ile yapılan kayıt, telefon numarası ile yapılan kayıt, e posta hesabı ile yapılan kayıtlardır. Vatandaşlar erişimi daha kolay diye internet üzerinden başvuru yapmayı tercih ediyor. Başvuru yapmak için birkaç önemli notlar bulunuyor. Bunlar ise; sayfaya giriş yaptıktan sonra sağ üstte bulunan language yani dil seçeneğine tıklayarak dili Türkçe yapmaktır. Bu sayede diğer işlemlerimizi İngilizce olarak değil Türkçe olarak yapacağız.

BUNA DA BAKIN...  Çocuklarla Tatile Çıkarken İşinizi Kolaylaştıracak Seyahat İpuçları

Bir diğer önemli not ise başvuru formunun hiçbir kısmında Türkçe karakter olan ç, ş, ü, ğ, ı, ö harfleri kullanılmıyor.  Son ve hemen hemen en önemli kural ise bu başvuru formunu 20 dakika içinde doldurmanız gerekmektedir.  20 dakika içinde başvuru formunu doldurmadıysanız oturum kapanır ve yeniden bu işlemi yapmak zorunda kalırsınız.

Paylaş

Yorum yapın