Salı, Mayıs 7

Topkapı Sarayının Eşsiz Benzersiz Güzellikleri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
TOPKAPI SARAYI

Topkapı Sarayı, yarımadada bulunan ve İstanbul’un en çok ziyaretçi alan yerlerinden biridir. 15. Yüzyıldan 19. Yüzyıla kadar Osmanlı Padişahlarının konakladığı Topkapı Sarayı, günümüzde mimarisi ve barındırdığı değerlerle İstanbul’a gittiğiniz de gezip görülmesi gereken yerlerdendir.

350 seneden fazladır kullanımda olan Topkapı Sarayı aynı zamanda da doğu kültüründe tam bir idoldür. Topkapı Sarayı birden fazla muhteşem mimari yapısını barındırmanın dışında büyük bir bahçesi bulunmaktadır. Ayrıca etrafı duvarlar ile çevrilidir. Topkapı Sarayının içerisinde bulunan Topkapı Sarayı Müzesi de aynı zamanda dünyada bulunan en zengin müzelerden biri olarak kabul edilmiştir. Dünyanın en iyi Çin porseleninden alınmış olan Padişahların elbiselerine kadar pek çok nadide eserler sergileniyor.

TOPKAPI SARAYI NEDEN İLGİ ÇEKİYOR  ?

Topkapı Sarayı’nın en çok ilgi çekmesinin nedeniyse Harem bölümü olarak bilinmektedir. Birinci avluda bulunan alan ve sürekli bir yenileme çalışmaları olmasıyla ziyaretçilerin bir kısmını görebildiği harem yerinde Valide Sofrası, Hünkâr Sofrası ve Harem ağalarının, cariyelerin kaldığı bölümler gösterilmektedir. Özel rehberler ve gruplarlaberaber harem için ayrı bir bilet almanız gerekmiyor. İkinci avlu ise haremi birleştiren bölümdür. Divan odası bulunuyor. Divan odası, Sadrazamın başkanlığında olan divan toplantılarının yapıldığı yer olarak biliniyor. Sadrazamın oturduğu yerde demir parmaklıklı pencereden bazen padişahın da kendisini göstermeden divan toplantılarını dinlediği iddia ediliyor. Divan Odası’nın hemen yanındaysa dönem silahlarının sergilendiği İç Hazine Odası bulunuyor. Buradan da ‘’ Mutluluk Kapısı ‘’ anlamında olan Bab-ı Saadet üçüncü avlu bulunuyor. O zaman sarayın döneminde en özel bölüm olan Bab-ı Saadet devletin yüksek kademelerindeki görevlilerinden başkasının girmediği bu avludan sadece padişahlar atla geçebilirdi. Avlunun ilerisinde de Hazine Dairesi yer alıyor.
Hazine Dairesini gezebilmeniz için ek bir ücret ödemeniz gerekiyor ve bu ücreti ana kapı da ayrı bir şekilde ödemelisiniz. Hazine Dairesindeyse değerli taşlar ile işlenmiş tahtlar ve son derecede değerli mücevherler sergileniyor. Dünyada ünlü olan ‘’ Kaşıkçı Elması ‘’ da Topkapı Sarayı’nda sergilenmektedir.

BUNA DA BAKIN...  Aydın Güvercinada Kalesi

Topkapı Sarayı’nda bulunan değerli olan başka bir bölümdeyse on binin üzerinde minyatür eserlerin görünmektedir. Buradan dördüncü avluya geçtiğimizde ise o dönemlerde yapılmış olan Bağdat, Revan, Mecidiye ve Sofa Köşkleri ile karşılaşırsınız.

Paylaş

Yorum yapın