Cumartesi, Mart 30

Ulaşım Kartlarına Hes Kodu Yüklemeden Yola Çıkmayın…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hem karayolu hem havayolu ulaşımında seyahat edebilmek için HES kodu gerektiği gibi artık şehir içi toplu ulaşım kartlarında HES kodu entegrasyonu şart. Peki bu entegrasyon nasıl yapılacak? İşte detaylar…

Pandemiyle değişen hayatımızda artık HES kodu olmadan şehirler arası yolculuk için otobüs bileti ya da uçak bileti alınamıyor. Aynı şekilde tüm ülkede şehirlerdeki toplu ulaşımı kullanmak için de ulaşım kartının entegrasyonunun yapılmış olması gerekiyor. Çünkü şu anda ulaşım araçlarına binerken HES (Hayat Eve Sığar) kodu yoksa araca bindiyseniz geri inme riski var. Çünkü yeni yasal düzenlemeye göre HES kodu eşleştirilmesi yapılamayan kartlar geçersiz sayılıyor ve yolcu araçtan indiriliyor. O nedenle siz siz olun ulaşım kartlarınızla eşleştirme yapmayı unutmayın.

Peki ulaşım kartına HES kodu entegrasyonu nasıl yapılır? Öncelikle ilk adım HES kodunu almak. HES kodunu, e-devlet üzerinden alabileceğiniz gibi aynı zamanda Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ve kısa mesaj (SMS) yoluyla da alınabiliyor.

HES KODU SMS İLE ALINABİLİR

SMS ile HES kodu alabilmek için, HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS atılır. 2023’ten gelen mesaj ile HES kodunuz size iletilmiş olacak.

Şimdi gelelim HES kodunu ulaşım kartına yüklemeye. Sağlık Bakanlığı tarafından üzerinde uzlaşılan entegrasyon servislerinin hazır hale getirilmesinden hemen sonra, belediyelerin ulaşım sistemleri de gerekli entegrasyonu sağladı. Böylece tüm illerde şehir içi toplu ulaşım seyahatlerinde HES kodu kullanılmaya başlandı. Bütün illerde genel olarak yükleme mantığı aynı. Yani yaşadığınız kentin ulaşım sitesine girerek o ilin ulaşım kartları sitesinden işlem yapabilirsiniz.

KART ENTEGRASYONU NASIL YAPILIR?

Biz bir il örneğinden yola çıkmak için İstanbul’da kart entegrasyonu nasıl yapılır, onu anlatalım…İstanbulkart’a HES kodu tanımlamak için https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/ sitesine girin. Çıkan forma TC Kimlik numarası ve kişisel bilgilerinizi yazdıktan sonra İstanbul Kart numarasını ve HES Kodunu yazın. En alttaki onay şıklarını işaretledikten sonra formu kaydederseniz kart entegrasyonu yapılmış olur. Böylece kartınızla metrobüs, metro, otobüs gibi her türlü ulaşım aracına rahatlıkla binebilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Çanakkale Kilitbahir Kalesi
Paylaş

Yorum yapın