Cumartesi, Mayıs 4

Gizli Cennet: Yeşil Vadi Doğa Parkı…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Yeşil Vadi bilenlerin her zaman uğradığı doğa harikası bir yer. Yaz aylarında kendinizi buz gibi sulara atıp serinlemek isteyeceğiniz Yeşil Vadi Doğa Parkı’nda, çok keyifli 3 gün 2 gece geçirdim.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Yeşil Vadi Doğa Parkı, tam bir doğa harikası…. Orada kaldığım 3 gün doğal güzelliğini koruyarak işletilen  kamp alanında ben kendi çadırımda kaldım fakat ağaç dalları ve su üstünde hazır kurulu çadırların bulunduğu alandaki çadırlar oldukça muhteşemdi. Su sesi ile uykuya dalıp yine su sesi ve kuş sesleri ile uyanmak sıra dışı bir tatil yapmak isteyenler için harika bir yer. Suyun üzerine kurulu salıncaklardan isterseniz kendinizi buz gibi sulara bırakabilir, günübirlik ziyaretçiler piknik masalarında piknik yapabilir, çay üzerine kurulan ahşap platformlarda dinlenebilirsiniz.

İşletmeci Mustafa Ergünce, Yeşil Vadi Doğa Parkı ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Burayı 2003 yılında satın alarak, 2004 yılında turizm işletmesi olarak hayata geçirdik. Yeşil Vadi’yi ilk aldığımızda balta girmemiş ormandı. Yol yoktu, paçalarımı sıvayıp çayın içinden geçerek şimdi oturduğumuz tesise gelirdim. İlk işletmemizi açtığımızda balık çiftliği ve büyükbaş hayvan yetiştirmek için düşünmüştüm. Daha sonra bu doğal güzellik ve serin sularında yüzme keyfini herkesin yaşaması için turizm işletmesi olmasına karar verdik. 70 bin metrekarelik bir alanın şimdilik 20 bin m2’lik alanını kullanıyoruz. Önümüzdeki yıllarda farklı projelerimizi gerçekleştirerek daha geniş alanlarda hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Çünkü insanlar her yıl geldiğinde farklı projeleri görmek istiyorlar. 

Gelenler Alternatif Tatil Seçenekleri İstiyor…

Ağaçların tepelerine çelik halatlarda duran sallanan çadırları yapma fikri, araştırmalarımız sonucu aldığımız bir karardı. Son yıllarda insanlar alternatif tatil seçeneklerine ilgi duyuyorlardı. Biz de 15 m. suyun üzerinde köşk çadırlarımızı kurduk. Çadır kampları ülkemizde çok fazla. Biz farklı seçenekler oluşan çadırlarımızda keyifli zaman geçireceklerini düşünüyorum. Ben diğer kamplardaki gibi kampçılığa ticari yönden bakmıyorum. Benim için önemli olan bu güzelliği birlikte yaşamak. Ben paylaşımcı bir insanım. Bu güzelliği doğayı seven herkesle paylaşmak için onlara farklı seçenekler sunmayı hedefledim. Her yıl yeniliklerle kamp alanımızı büyütmeye devam edeceğiz.

BUNA DA BAKIN...  Ankara Rahmi M. Koç Müzesi Gezi Rehberi

Burası benim küçük Fatsam…

Ben Ordu Fatsalıyım. 16 yıldır güreş sporu ile uğraştım. Güreş antrenörlüğü yaptım. 30 yıldır Fethiye’de yaşıyorum. Yeşil Vadi’yi ilk gördüğümde Burası benim küçük Fatsam dedim. Yol, yok elektrik yok uzun yıllar satılması için beklemişler. İşletmemizde bütün her şey kendi tasarımımdır. Buradaki her şeyi köşk çardak, köprüler, salıncaklar kendi ellerimle yaptım. Bir usta çağırıp iş yaptırmadım.

Elektrik için müracaat ettiğimde en az 7 hane olması gerekiyor dediler. Ve çok yüksek bir fiyat söylediler. Ben Karadenizliyim. Ben kendi elektriğimi üretirim dedim ve başardım. Yeşil Vadi’de internet yok, telefonlar çekmiyor. Bizim istediğimiz de bu. İnsanlar şehir hayatından bunalıp buraya geliyorlar ve doğayı keşfedip, dinlenmiş olarak dönüyorlar.

Doğal havuzlarımızda yüzüp serinleyebilirler…

Doğa yürüyüşü sevenler için tesisimizin sonundan başlayan 3-4 km. kadar yürüyebilecekleri bir kanyon var. Kışın doğa yürüyüşü yapanlar buraya ilgi gösteriyor. Biz işletme olarak kış dönemi hizmetimiz fazla olmuyor. Çadırlarımızı kaldırıyoruz. Güzel havalarda dağcı arkadaşlarımız kendi çadırlarını kuruyor. Tesisimizde görevli birkaç kişi kalıyor. Çay, kahve gibi hizmet sunabiliyoruz.”

* NURTEN ÖĞÜT

Paylaş

Yorum yapın