Salı, Mayıs 7

Yuşa Tepesi Beykoz İstanbul

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İSTANBUL BEYKOZ YUŞA TEPESİ  / YUŞA TÜRBESİ

İstanbulun beykoz ilçesinde bulunan yuşa tepesi hem peygamber kabrinin bulunması hemde eşsiz doğası nedeniyle ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. beykoz belediyesinin yapmıs olduğu çay bahçesi soluklanmak isteyenler için birebir. köy halkının işletmekte olduğu dürüm ve gözleme dükkanları tadılmaya değer lezzetler sunuyor. Hediyelik ürünler almak isteyenlerde unutulmamış tepe çevresinde bulunan hediyelik eşya dükkanları anı ölümsüzleştirmek isteyenler için açılmış.Beykoz Anadolu kavağında yer alan tepe manzarası ve doğasıyla unutulmaz anlar yaşamanıza neden oluyor. Tepe aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerine ait askeri birlik barındırıyor. Bu nedenle ormanda girilmesi yasak bölgeler var.

YUŞA

Yuşa Tepesi ve Türbesi

 

YUŞA TEPESİ VE TARİHÇESİ 

Tepeye ismini veren Hz. Yuşanın MÖ. 1082 yılında yaşadığı bilinmektedir. İsrail kavmine gönderilen bir peygamberdir. Hz. Yuşanın bu tepede gömülü olduğu inanılır. Kanuni Sultan Suleymanın süt kardesi Yahya Efendinin rüyasında yaptıgı manevi keşif sonucu oluşmuş ve ün kazanmıstir. Yuşa ismi Ye ve şua kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Ye Allah Şua kurtarsın anlamına gelmektedir. Hz. Yuşanın babasi bu ismi koyarken israil halkının firavundan kurtarılmasını dilemistir. Kabrin uzunluğu 17 metreyi geçmekte olup hakkında peygamberler tarihinden başka bilgi bulunmamaktadır. Mezarın uzunluğu tam olarak nerede gömüldüğu bilinmediği icın bu kadar büyük bi alan  koruma altına alınmıstır. Tepe boğazın en dar kısmında bulunduğu için hem boğaz güvenliği hemde peygamber kabri yaros kalesi ile korunmuştur. Osmanlı Devleti tarafından 1775 senesinde tepeye fazla sayıda ziyaretçi gelmesi nedeniyle ibadethane yapılmıstır. Sultan Abdülaziz zamanında ibadethanede yangın çıkmıs ve tekrar onarılmıs ve türbeye çevrilip bu günkü halini almıstır. Hz.Yuşa’nın Hz.Yusufun yeğeni ve büyük bir allah dostu olduğu bilinmektedir.

yakın çekim

                                        YUŞA TEPESİNE NEREDEN VE NASIL GİDİLİR

Tepeye eğer özel araçla gitmeyecekseniz biraz yürümeyi göze almalısıniz.Üsküdar (15b) Kadıköy (15bk) numaralı otobüslere binerek Beykoza gidin. Beykozdan (15a) numaralı otobüslere bindiğiniz takdirde tepenin önünde ineceksiniz. Eğer yürümeyi sevmiyorsanız korkmayın türbe ziyaretcisi cok olduğu icin gecen araclara  yukarıya cikmayı teklif ettiğiniz takdirde sizi geri cevirmeyecektir. Yorucu is temposu ve günümüzün getirdiği stresli yaşam arasında hem ibadet yapmak hemde doğal güzelliklerinden zevk alarak yenilenmek  için Yuşa Tepesi gezilip görülmeye değer.

BUNA DA BAKIN...  Ankara Rahmi M. Koç Müzesi Gezi Rehberi
Paylaş

Yorum yapın