Salı, Mayıs 7

Adana Merkez Cami Tarihi , Sabancı Merkez Cami ve Resimleri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 

ADANA MERKEZ CAMİ GEZİ REHBERİ

 

Adana kentinde bulunan cami’nin yapımına 13 Aralık 1998 tarihinde başlatılmıştır. Bu caminin yapımının yaklaşık yarısında Adana ilinde bulunan çevre halkının emeği bulunmaktadır. Diğer yarısı ise Hacı Sabancı’nın vefaat etmesi üzerine ailesi tarafından giderleri karşılanmıştır. Bu olaydan sonra camiinin ismi Sabancı Merkez Cami olarak isimlendirilmiştir.

Eğer Adana ve çevre illerinde yaşıyorsanız veyahut Adana İline yolunuz düştüyse hangi yönden girerseniz girin önce sizi tarihin kalıntılarından bir eser karşılayacaktır. Aynı Edirne İlinde bulunan Selimiye Cami’nin karşıladığı gibi. Yapının özellikleri gereği camiye yaklaştıkça tarihten birşeyler bulabileceksiniz.  Sabancı merkez camii yaklaşık 28.500 kişiye hizmet verecek bir alana sahiptir. Bu genişliği yıllar önce düşünülmüş ve günümüzde ortalama insan sayısı gözetildiğinde güzel bir düşüncenin doğru olduğu kabul görmüştür. Hatta Adana ilinin ülkemizin büyük şehirlerden olduğu gözetildiğinde camiden faydalanan insan sayısı oldukça yüksektir. Ayrıca dünyanın çeşitli bölgelerinde büyük bir cami olduğu bilinmektedir.

 

 

Sabancı Merkez Caminin yapılışındaki büyüleyici özellikler bu cami üzerinde insanları düşündürmeye yönlendirmiştir. Camide bulunan 4 yarım kubbe ile 4 halife, 5 kubbeyle islamın şartı, 6 minaresi ile iman şartları, 99 metre olan minare uzunluğu isa Allahın 99 güzel ismi olduğu yorumlanmıştır. Gerçekten de caminin yapılışındaki bu matematiksel hesaplar gözetildiğinde rastlantı olmadığı, sanatsal özelliklere sahip bir cami olduğu anlaşılmaktadır.  Sabancı Merkez Caminin dış ve iç görünüşü itibariyle İstanbul İlinde bulunan Sultan Ahmet camine ve Edirne Selimiye camine benzetilebilmektedir. Ancak dikkatli bakıldığında farklı mimarı özelliklere sahip olduğunu anlayabilirsiniz.  İçerisinde bulunan süslemeler olsun, çizimler olsun tarihimizi bize somut verilerle anlatabilmektedir.

 

Ülkemizin Akdeniz Bölgesinde yer alan Adana Kentinin birçok yerinden Sabancı Merkez camiinin altı tane minaresi görülebiliyor. Eğer Adana’yı bilmiyorsanız yada Adana’da yaşıyor fakat Sabancı Merkez cami nerede bilmiyorsanız google haritasını yada nagivasyon sistemini açmanız da gerekiyor. İnanın tarihin birçok izlerini görebileceksiniz. Ülkemizin birçok yerinde bulunan camiler de var. Ancak bu caminin büyüklüğü ve genişli sizleri etkileyecektir.  Vaktiniz var ve gezmek için yer arıyorsanız bu yazımızın da size alternatif olabileceğini düşünüyorsanız kesinlikle bu camiyi görmelisiniz. Adana Merkez camii Seyhan Nehrinin kıyısında sizleri karşılayacaktır.

BUNA DA BAKIN...  Adana Merkez Park Nerededir, Adana Merkez Park Tarihi ve Resimleri

 

Paylaş

Yorum yapın