Cumartesi, Mayıs 4

Halen Kullanılan Dünyanın En Eski Köprüsü Adana Taşköprü

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Halen Kullanılan Dünyanın En Eski Köprüsü Adana Taşköprü

 

Ülkemizin konumu itibariyle tarihten bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını biliyoruz. Özellikle Adana bölgesinin topraklarının verimli olması nedeniyle tarihten bu yana birçok medeniyet görmüştür. Adana ilinde bulunan Taşköprü’de bu dönemlerden kalma bir eserdir. Birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını bildiğimiz Adana’nın tarihine çok girmeden Taşköprü ve güzellikleri hakkında bilgi vereceğiz. Başlıkta’da belirttiğimiz üzere dünyanın en eski köprülerinden olan Taşköprü halen kullanımıyla adını halen faaliyet gösteren köprü olarak da korumaktadır. Yıllar geçmesine karşın birçok onarım ile ayakta kalen ve günümüzde halen Adana iline büyük fayda sağlayan köprünün Roma İmparatoru Hadrian tarafından yaptırıldığı anlatılmaktadır. Dönemin imparatoru olan Roma İmparatoru Justinianus zamanında ciddi anlamda onarıldığı ve kullanılmaya devam edildiği bildirilmektedir. Şuan köprü de bulunan 14 göz dışında 7 göz daha varmış. Ancak 7 göz nehirde ve köprüde yapılan çalışmalar nedeniyle toprak altında kaldığı söylenmektedir. Halen ayakta kalabilen ve Adana’ya hizmet eden Taşköprü’nün ziyaretçi sayısı yaz kış demeden artmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tarihi köprünün yapıldığı dönemi göz önünde bulundurduğumuzda kendi dönemini yansıtan, tarihsel dokusunu ve atmosferini hala yaşatan bir yapıya sahiptir. Modern şehrin ortasında bulunan tarihi doku geçmişle günümüzü hem somut hem de soyut anlamda birbirine bağlamaktadır. Romalılardan günümüze kadar ayakta kalabilmiş ve birçok film sahnesine konu olmuştur. Hatta birçok çiftin evlendiği zaman buralarda resim çekinmekte ve hatıra olarak saklamaktadır. Belki kaç bin yıl sonra bile halen bu köprü kullanılabilecektir. Bunu hiçbirimiz bilemiyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adanaya ilk kez geliyorsanız bu köprüyü yürüyerek geçmenizi tavsiye ederiz.  Aracınız ile geçmeniz size normal bir köprü havası yaşatabilir. Demek ki yıllar boyunca böyle bir köprü gerekliymiş ki yıllar boyunca onarılmış ve gerekli bakımları yapılmış diye düşünüyor insan.  Ayrıca nostaljik ve romantik bir havası olduğu da aşikardır. Taşköprü çevresini bisiklet kiralayarak da gezebilirsiniz. Bu size büyük kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca taşköprü yakınlarında bulunan büyük ve küçük saati ziyaret edebilirsiniz. Seyhan’ın gerdanlığı görünümünde olan bu köprüyü mutlaka görün ve çevresinde fotoğraf çekinmeyi unutmayın 🙂 Sağlıcakla kalın…

BUNA DA BAKIN...  Adana’ya Nasıl Gidilir? Adana’da Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?

 

Paylaş

Yorum yapın