Cumartesi, Mayıs 4

Afyonkarahisar-İhsaniye İlçesinde bulunan Döğer Kervansarayı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

ADIYAMAN DÖĞER KERVANSARAYLARI GEZİ REHBERİ

Döğer Kervansarayı Afyonkarahisar İlinin İhsaniye İlçesine bağlı bulunan Döğer kasabasında yer alır. Kasaba ismini buradan almaktadır. İkinci Sultan Murat tarafından yaptırılmış olup iki katlı han binası ve yanında iki develik bölümden bulunan bir yerdir. Bilindiği üzere Osmanlı eskiden beni ticaret limanı olma özelliğine sahipti. Ayrıca birçok ipek yoluna da sahipti. Bu nedenledir ki ülkemiz genelinde kervansaraylar olsun, han vs gibi binalar hemen her yerde inşa edilmişti. Buna ilişkin her şehirde bir çok kalıntı mevcuttur. Yaklaşık on ikinci yüz yılın yarılarında Kervansaray denilen bu binalar tacirler, yolcuların konaklama yeri, aynı zaman da huzur ve güvenliğini sağlamaktaydı. Kervansaraylar o gün ki koşullarda devletin en büyük tesislerinden biriydi. Kervansarayların içerisi günümüzde bulunan kapalı çarşılar gibi çeşitli esnafların  olduğu, ahır, mescit, hamam, terzi gibi yerlerin bulunduğu bir yere sahipti.

Kervansarayın incelenmesinde üzerinde yada çevresinde herhangi bir  yazıt bulunmamaktadır. Osmanlı sanat eserlerini andıran görseller bulunsa da kervansarayın yapılış tarihi tam olarak bilinmemektedir. Kervansaraya girişini mazgala benzer pencereden aydınlatılmaktadır.  Kervansaray iki katlı olduğu için ikinci katına çıkılan bir merdiven bulunur. Yine burası da aydınlatılması için mazgala benzer pencereler yapılmıştır.

ADIYAMAN-İHSANİYE İLÇESİ DÖĞER KERVANSARAYLARINA  NASIL GİDİLİR

Afyonkarahisar ve çevre illerinde yaşıyorsanız görmeniz gereken yerlerden biri olduğunu düşünüyoruz. Tarihimizin bize bıraktığı en önemli eserlerden  olan Kervansaraylara sahip çıkmalıyız. Çünkü buralar bir dönemin sosyal yaşam alanıymış. Bu kervansaraylardan bir  tanesi de Afyonkarahisar İlinin İhsaniye ilçesinde yer almaktadır. Eğer yolunuz düşerse yada  Afyonkarahisar’ı gezmeye başladıysanız vaktinizi ayırıp buraya da gitmenizi tavsiye ederiz. Ülkemizin her bölgesinde, ilçesinde köy ve kasabalarında gezilecek yer çoktur. Afyonkarahisar İlinde bulunan Döğer Kervansarayı bundan bir tanesidir. Sadece aile ve arkadaş çevresi ile değil okul gezileri için de düşünülebilir. Tarihimizi aydınlatma konusunda öğrenciler için büyük fayda olacağını düşündüğümüz bu kervansaray geçmişimize ışık tutmaktadır.

BUNA DA BAKIN...  Nurten Öğüt yazdı: Hasanboğuldu Şelalesi...

 

Gidecekler için yol tarifi olarak Afyon  – Eskişehir Devlet karayolunun 36. kilometresinden kuzey batı istikametinden sola girin. Yaklaşık iki kilometrelik bir yolculuk sürdükten sonra Döğer Kervansaraylarına ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Yorum yapın