Cumartesi, Mart 30

AFYONKARAHİSAR SANDIKLI KAPLICALARININ FAYDALARI

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

SANDIKLIDAKİ KAPLICALARIN ÖZELLİKLERİ

Afyonkarahisar’da bulunan Sandıklı kaplıcalarına daha önce gittiniz mi ? Sandıklı kaplıcalarının birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle çamur banyosunda birçok kişinin tedavi edildiği görülmüştür.Kaplıca suyunun Sağlık Bakanlığınca belirleme edilmiş tedavi özellikleri şunlardır:
Toplam minerilizasyonu 1669,5 mg/lt. Olan termomineralli su, banyo programları şeklinde kas-iskelet düzeneğinin ortopedik, nörolojik ve Romatizmal hastalıkların tedavisinde ve rehabilitasyonunda ve Romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

 

SANDIKLI KAPLICALARININ FAYDALARI

Romatizma, Nevralji (Sinir boyunca yayılan iltihaplar), Nevrit (Sinir ucu iltihapları), Polinevrit (Birden fazla sinirin iltihapları), Tendinit (Tenden iltihabı), Periartrit (Eklem zarı iltihabı), Artroz (Eklem kireçlenmeleri), Romatoit Artrit (ateşli romatizma hastalıkları), Selülit(Yumuşak doku romatizması), Siyatik (Siyatik sinirinin sıkışması), Spondilit (Omurganın kireçlenmesi), Mialji (Kas ağrıları), Kadın hastalıkları (Kronik dönemlerde), Polio Sekeli (Çocuk felci sekeli), Hemipleji (Vücudun bir yerinin felci), Parapleji (Her iki alt ekstremitenin ‘her iki alt bacağın’ felci)Kırık çıkık sekelleri, kazalardan ve ameliyatlardan kalan sekeller’e iyi geldiği araştırmalara göre bilinmektedir.

 

SANDIKLI KAPLICASININ TARİHÇESİ

“Yıllar evvelce krallığın birisinde kral ve güzel kızı mutlu bir hayat yaşarlarmış. Kralın çok değer verdiği kızı hastalanmış ve bedeninin her yerinde yaralar çıkmış. Kral kızının hastalığının günden güne ilerlemesi ve kızının acılar içerisinde kıvranmasına dayanamamış ve bir gün askerlerini çağırmış. Keloğlan filmlerini anımsa gibi oluyoruz değil mi.  Kızını kimselerin hayatadığı (bilmediği) bir yere bütün gereksinimlerini karşılatarak bıraktırmış. Kız, yemyeşil, sıcak su akan bu derenin kenarında yalnız başına hayataya başlamış. Zamanla burada hayat sürdüren hayvanlarla dostluk kurmuş. Bir gün ayağı kırılan bir köpeğin, kırılan ayağını derenin kenarında çamurlara batırarak tedavi ettiğini çevre halkı görmüştür. Köpek kısa bir vakit ortamında iyileşmiş. Buradaki sıcak çamurun yararlı olduğunu gören kız aynı çamuru bütün bedenine sürmüş. Kızın hiç iyileşmeyen yaraları kısa bir vakitde iyileşmiş.”
Sandıklı Hüdai (Hüzai) Kaplıcaları Friglerden bugüne kadar insanlara aşağı yukarı iki bin senedir deva dağıtmaktadır. Asılara boyunca Frigler döneminde ve daha sonraları da Afyon iline kaplıcalarından ötürü Şifalı Frigya denilmiştir. Bizanslılar döneminde önemini koruyan kaplıcada o dönemde oluşturulan hamam hala ayaktadır ve ziyaretçilerini kabul etmektedir. Her ne kadar kaplıcaların birçok özelliği bulunsa da öncelikle doktorunuza sormanızda fayda görüyoruz.

BUNA DA BAKIN...  Türkiye'den Vize İstemeyen Ülkeler Listesi 2016

Çamur banyolarında, kaplıca yakınlarından sağlanan çok az kumlu, kızıl bir kil bünyesinde olan toprak şifalı su ile karıştırıldığında ortalama 40 ºC bir balçık meydana çıkmaktadır. Bu prosedür, balçık banyosu küvetini 30 cm kalınlığında dolduran kil üzerinden sıcak kaplıca suyu geçirilmesi ve bir vakit bekletildikten sonra kesilerek küvetten tamamiyle akıtılması şeklinde yapılmaktadır. Kürekle açılan balçıkun içerisine hasta, başı dışarıda kalacak şekilde uzanmakta ve üstü balçık ile örtülmektedir. Belirli bir vakit balçıkun ortamında kalan hasta amacıyla günde bir defa bu prosedür uygulanmaktadır.

 

 

Paylaş

Yorum yapın