Salı, Mayıs 7

Ağva Gezi Rehberi…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ağva’yı merak edenler için işte mini Ağva Rehberi… Şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kurtulmak için pek çok kişinin tercih ettiği AğvaŞile’ye bağlı şirin bir tatil beldesidir.

Yeşil doğa içerisinde huzuru bulmanızı sağlayan Ağva, İstanbul’a 97 km. Uzaklıktadır. Karadeniz’in mavi serin sularını barındırmakta olan AğvaGöksu ve Yeşilçay nehirleri arasında konumlanmış bir beldedir.

Ağva Hakkında Bilgiler

Konum olarak önemli bir yere sahip olan Ağva tarih boyunca üç farklı döneme şahitlik etmiş, önemli bir geçiş yolu olmuştur. Ağva sırası ile Frigler, Romalılar ve Osmanlılar tarafından ziyaret edilmiş bir beldedir. Ağva’nın kelime anlamı ise iki nehir arasında yer alan köy anlamını taşımaktadır. Adını konum olarak bulunduğu Göksu ve Yeşilçay nehirlerinin ortasında kalmasından almıştır. Ağva bölgesinde yapılan kazı çalışmalarında ise Romalılar ve Bizans dönemine ait olan mezar taşlarına rastlanmış, tarihi eser değeri taşımakta olan kilise kalıntıları ele geçirilmiştir.

Ağva’da gerçekleştirilen bilimsel çalışmalarda bölgenin çok eski bir yerleşim yeri olduğu belirtilmiş ve elde edilen kanıtlar ile Cilalı Taş Devri dönemine kadar geçmişi olduğu ortaya çıkartılmıştır.

Ağva’ya Ne Zaman Gidilir?

Ağva, bulunduğu konum ile Akdeniz ve Karadeniz iklimini karışık olarak yaşayan bir bölgedir. Ağva’yı ziyaret için en iyi zaman ise deniz sezonudur. Ağva hava durumu yaz sıcaklarında 30 derecenin üzerinde bir sıcaklığa çıkmaktadır. Yaz aylarında tatil için ziyaret edebileceğiniz Ağva doğası ve bozulmamış güzellikleri ile kışın da farklı bir manzara ortaya çıkartmaktadır.

Ağva’ya Nasıl Gidilir?

Ağva’ya Türkiye’nin tüm illerden aktarmalı otobüs seferleri ile gidebilirsiniz. Özel aracınız ile Ağva’yı ziyaret etmek istiyorsanız Ümraniye-Şile otoyolunu kullanmanız gerekecek. Otobandan Şile yolunda Ağva sahil yoluna dönecek ve sahil boyunca güzel bir yolculuk yaptıktan sonra Ağva’ya ulaşabileceksiniz. Alternatif ulaşım aracı olarak İstanbul’da Ümraniye ve Üsküdar’dan saat başı otobüs seferleri bulunmaktadır.

BUNA DA BAKIN...  Altınkum Plajı Nerede? Nasıl Gidilir? (Didim)

Ağva Gezilecek-Görülecek Yerler

Deniz manzarası ve yeşil doğası ile huzur dolacağınız Ağva’da Göksu ve Yeşilçay nehirleri etrafında yapacağınız yürüyüş ile doğa güzelliklerinin tadını çıkartabilirsiniz. Doğa’nın bir mucizesi olan Ağva’da gezeceğiniz tüm yerler şelalelere, nehirlere ve geniş ormanlara çıkacaktır.

Kilimli ve Kadırga Koyları: Ağva’da görmeniz gereken doğa güzelliklerinden biridir. Ağva merkezine 7 km. uzaklıkta yer almaktadır. Kilimli ve Kadırga koyları Ağva bölgesinin en sakin yerleri olur iken doğa ile baş başa kalabileceğiniz, huzur dolu alandır. Kadırga Koyu doğal olarak oluşan kayalıklar ile muhteşem bir görünüm ortaya çıkartmış, doğal olarak amfi tiyatro görünümü almıştır. Kilimli Koyu ise çakıl taşlarından oluşan sakin, şirin ve küçük bir koy olarak ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Kilimli ve Kadırga koylarına gitmek için Ağva limandan küçük tekneleri kullanmanız gerekiyor.

Kalemköy: Ağva’nın tarihini yansıtan en eski yerleşim bölgesidir. Roma dönemine ait mezar taşları ve kilise kalıntılarının yer aldığı Kalemköy gezilmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Tarihe tanıklık edeceğiniz Kalemköy’de pek çok medeniyetten izler göreceksiniz.

Saklı Göl: Ağva’ya bir tur organizasyonu ile gidiyorsanız uğrayacağınız ilk yer burasıdır. Cennet görünümünü yansıtan Saklı Göl yemyeşil doğanın içerisinde geniş ormanların ortasında kalmış gizli bir köşedir.

Ağva’da Nerede Kalınır?

Doğa güzellikleri ile dikkat çeken Ağva butik otel yerleşimleri ile de ilgi uyandırmaktadır. Doğa içerisinde ve nehir kenarına konumlandırılan Bungalow evleri en çok tercih edilen konaklama alanlarıdır. Ağva butik otel seçenekleri aynı zamanda koylarda ve diğer göl kenarlarında da mevcuttur.

Paylaş

1 Yorum

  1. aziz aydın on

    Ağvayı önceden bilmezdim, gezmek ve dinlenmek için çok güzel bir yermiş aslında bakalım istanbula iş için 3 günlüğüne gideceğim 1 günümü ağvada geçirmeye çalışacağım.

Yorum yapın