Pazartesi, Mayıs 6

Bolu Kartalkaya Kış Turizmi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bolu ilinin Köroğlu Dağlarında yer alan Kartalkaya, kış turizmin en ünlü isimlerinden biridir. Kış aylarında pek çok turisti ağırlayan bu yer, eğlenceli ve huzurlu bir tatil isteyenler için ideal bir seçimdir. Snowboard, kayak ve kızak sporlarının yapılması adına elverişli bir yapıdadır. Bunları kiralayan kişiler görsel olarak oldukça etkileyici olan Kartalkaya’ da istedikleri gibi bir tatile ilk adımı atabilirler. Lüks otellerin yer aldığı bölgede, daha iyi imkanlara sahip olan bir tatilin başlamasını sağlayabilirsiniz.

Zirvesi kayalıklardan ibaret olup, buranın yüksekliği 2200 metredir.  Kış aylarında kar kalınlığının 3 metreyi geçtiği bilinir. Aralık ayında başlayan kayak sezonu Nisan başında sonlanır.  Civar dağları da geniş bir şekilde Kartalkaya üzerinden izlemek mümkündür. Bölgenin en ünlü dağları olan Bolu ve Köroğlu Dağlarının tüm güzelliği buradan açık bir şekilde görülmektedir. Aynı zamanda turistler burada doğa yürüyüşü açısından da epey şanslıdır.

Coğrafi Yapı:

kartalkaya

Kış turizmin en çok bilinen isimlerinden biri olan Kartalkaya’ da 2 tane telesiyej ve 6 adet teleski bulunur. 11 lifte sahip olan bu yer, aynı zamanda büyük genişliğe sahip olan 11 kayak pisti barındırır.  Bölgede ülkenin ilk profesyonel snow parkının bulunduğunu da belirtmek gerekir. Avusturyalı mühendisler tarafından yapılmış bu proje, oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

Nasıl Gidilir?

kartalkaya

Büyük şehirlere olan yakınlığıyla bilinen bu tatil merkezi, bu nedenle pek çok insanın ilgisini çeken yerlerden biri haline gelmiştir. Gerek İstanbul, gerekse Ankara gibi illerden ulaşım araçlarıyla buraya zahmetsiz bir şekilde ulaşmak mümkündür. Eğer kendi aracınızla birlikte bu tatil yerine gidecekseniz, bunun için Bolu’nun merkezinden Kartalkaya tabelalarını takip ederek alana gelebilirsiniz. Buraya giderken ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunan Saraycık Gölü ve Sarı alan Yaylasını da atlamamaya özen göstermelisiniz. Aynı zamanda pek çok restorantta burada bulunduğundan, buranın özel lezzetlerini tatma fırsatı yakalayabilirsiniz. Yol boyunca sizi muhteşem bir manzaranın beklediğini belirtmek gerekir. İstanbul’dan yapacağınız yolculuklarda buraya 4 saat sonra gelmeniz mümkün olurken, Ankara’dan Kartalkaya’ ya 2 saat 20 dakikada ulaşabilmeniz mümkündür.

BUNA DA BAKIN...  Balıkesir Ayvalık
Paylaş

Yorum yapın