Çarşamba, Nisan 3

Amasya Kalesi Gezi Rehberi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

AMASYA KALESİ GEZİ REHBERİ

Amasya Kalesinin tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte amasya ilinin kendi tarihi incelendiğinde kalesine ait tarih hakkında da iz bulunabilir.  Anadolunun belki de en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Amasya’nın ilk ismi Amasia olarak bilinirmiş. Amasya ili ve çevresinde birçok medeniyet yaşam sürdüğü bilinmektedir. Buna örnek olarak da Roma, Bizans, Osmanlı Devleti, Selçuklu gibi medeniyetlerin yaşam sürdüğü bilinir.  Amasya Kalesi ise tahminen ilk medeniyetlerin yaşadığından beri var olduğu düşünülüyor.  Kentin tarihi Milattan önceye dayanmakla birlikte  kentin Ponsut Devleti döneminde önem kazandığı düşünülmektedir.  Selçuklular döneminde Amasya bölgesinde uzun süren yaşamlar sonucunda Selçuklu halkı tarafından çeşitli ve gösterişli imar çalışmaları yapılmıştır ve kent bugünkü halinden kalan eserleri o dönemden almıştır. Yapılan araştırmaya göre Amasya’nın o dönem kültür merkezi olduğu bilinmektedir.

Amasya İli 1393 yılında Osmanlı Devletinin eline geçmiştir. Bundan sonra Osmanlı Devletinin her ilde görülen kültür eserleri ortaya çıkmıştır. Bunları saraylar, çeşmeler, camiler ve türbeler diye örneklendirebiliriz. En son Kurtuluş Savaşı döneminde ulu önder Mustafa Kemal Atatürk burada çeşitli çalışmalar yapmış ve Amasya Genelgesini hazırlamıştır. Bu nedenle tarih kitaplarında da önemli bir yere sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AMASYA KALESİ VE ÖZELLİKLERİ

 

Anadolumuzun hemen her yerinde çok eski ve farklı medeniyetlerin yaşadığını hepimiz biliyoruz. Amasya İli’de bunlardan bir tanesidir. Tarihi dokusuyla bile turizme katkısı çoktur. Ancak tarihi eserlerimize ve kültürel özelliklere gerekli özenin gösterilmediğini hepimiz bilmekteyiz.

Amasya’da tarihi ve coğrafi güzelliği ile kavuşan güzelliğin nostalji ile kavuştuğu bir yerdir Amasya Kalesi. Kalenin bulunduğu konum itibariyle gezi yorucu olsa da buna değmektedir. Eğer Amasya Kalesine çıkarsanız Amasya İlini genel anlamda görmüş sayılırsınız. Müthiş bir manzaraya sahiptir.  Manzaranın o kadar güzel olması karşısında tehlikesi de bulunmaktadır. Kalenin çok dik olması kaleyi biraz ürkütücü kılmaktadır.

BUNA DA BAKIN...  Çanakkale Aynalı Çarşı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaleye ulaşım toplu taşıma araçlarıyla malesef sağlanamamaktadır. Eğer özel aracınız varsa bu size kolaylık sağlayacaktır.  Merdiven çıkmak sizleri yorsa da tarihimizden bugüne kadar gelen Amasya Kalesini mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Bol gezmeler hoşcakalın :))

 

Paylaş

Yorum yapın