Cuma, Mart 29

Bolu Dağı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bolu Dağı Bolu ilinde genç topraklar üzerinde bulunan bir dağdır. Saroz Körfezinde başlayan Bolu Dağı, Aras Vadisine kadar uzanır. Ormanlık bölgenin %55 civarında olduğu bildirilirken, buradaki bölgenin %30’u yaylalarla çevrili durumdadır. Bolu Dağının bulunduğu bölge, deprem kuşağı üzerinde yer alır. Dağın uzunluğunun ise 1577 metre olduğu belirtilmiştir. Düzce ovası ile birbirinden ayrılan bu dağ, aynı zamanda bir tüneli de içinde bulundurur. Bu tünelin yapımına 1993 yılında başlanırken, 2007 yılında tünelin yapımı bitirilmiştir. Stratejik bir öneme sahip olan bu tünel, İstanbul ve Ankara arasındaki geçiş özelliğine sahiptir.

Ülkedeki pek çok büyük şehre olan yakınlığı ile bilinen Bolu ili, ulaşım açısından sıkıntı yaşanmayacak sayılı yerlerden biridir. Karayolu ile ulaşım son derece rahat olan bu ile direk seferler üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Otobüs veya kendi özel araçlarınız ile müthiş bir doğa manzarasını da karşınıza alarak, zahmetsiz bir yolculuğa başlayabilirsiniz.

Bolu Dağı

Tarihi ve doğal güzellikler açısından oldukça memnun edici olan il, başta Bolu Dağı olmak üzere pek çok güzellikle iç içedir. Kış turizmi açısından da memnun edici bir yer olduğu bilinen bu yer, yaz-kış turistlerin yoğun ilgisini çeken şehirler arasındadır.

Nasıl Gidilir?

Bolu Dağı

Havayolu ve karayolu ile ulaşım seçeneğinde çok fazla yola sahip olduğunuzu belirtmek gerekir. Karayollarının bilinen yorucu tarafının, bu yolculuk sırasında pek hissedilmesi mümkün değildir. İstanbul ilinden Bolu iline doğru yola çıkıyorsanız, tam 3 saat 45 dakika sonra şehre adım atmanız mümkündür. Eğer ikinci büyük il olan Ankara’dan yola çıkıyorsanız, o zaman yolculuk süresinin 2 saat 45 dakika olduğunu bildirmek gerekir. Antalya ve Bolu arası 9 saat 50 dakika olurken, İzmir ve Bolu arası 8 saat 30 dakika olacaktır. Dilerseniz havayolu üzerinden Bolu ili ve Bolu dağını görmek için harekete geçebilirsiniz. Bunun için İstanbul Sabiha Gökçen havalimanını tercih ederseniz, o zaman 200 kilometrelik bir mesafe boyunca ilerleyeceğinizi söylemek gerekir. Havalimanına iniş yaptıktan sonra, otobüslerle veya kendi kiralamış olduğunuz araçla Bolu Dağına doğru yola çıkabilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Olimpos Gezi Rehberi...
Paylaş

Yorum yapın