Cumartesi, Mayıs 4

Anadolu Medeniyetler Müzesi Ankara

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 

ANKARA ANADOLU MEDENİYETLER MÜZESİ

 

Ankara İlinin Altındağ ilçesinde yer alana Anadolu Medeniyetleri Müzesi isimli müze Anadolunun tarihini yansıtmaktadır. İçerisinde bulunan arkeolojik eserler sergilenmekle birlikte dünyanın sayılı müzeleri arasındaki yerini korumaktadır. İnsanlık tarihinden bu yana neler yaşandı ? İnsanların geçimi neydi ? Aralarındaki kültür nasıl oluştu ? Devlet bir toplum için neydi? bu gibi soruların yanıtlarını müzelerde çok rahat bulabiliriz. Hepimizin bildiği üzere Anadolu birçok medeniyetin yaşantısına tanık olmuştur. Hatta anadolunun bulunduğu coğrafya gereği buralar için birçok savaş olmuş insanlar ölmüştür. Anadolu’da yaşamış medeniyetlerin bıraktığı eserler ve barındırdıkları kültüre ilişkin birçok eseri görmek için Anadolu Medeniyetler Müzesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.  Örneğin müzede eski çağlarda yaşayan kadınların aksesuar olarak kullandıkları altın takıları görebilirsiniz.

 

 

 

Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesini gezmek için sizlere bir kaç neden bulabiliriz. Örneğin müzenin içeriğinde bulunan zenginlik, Ankara ilinde olmasının verdiği ulaşıma rahatlık ve ziyaret kolaylığı gibi nedenleri sayabiliriz.  Medeniyetler arasındaki geçişleri, Anadolunun tarihini, mitolojisini, kültürü ve sanatı hakkında birçok bilgiye ve görsele bu alanda rastlayabilmeniz mümkündür. Tarihin dönemleri içerisinde bulunan Paleotik çağdan başlamak üzere Milattan Önce Anadolu’da yaşayan uygarlıklar ve bu uygarlıkların yaşadığı dönemlere ait çok sayıda kültürel eserlere rastlamanız mümkündür. İçerisinde bulunan eserleri incelediğiniz zaman tarihteki yaşayış tarzlarını çok kolay inceleyebilecek hatta şaşıracaksınız. Halen yaşadığımız topraklarımız üzerinde binlerce yıl öncesinde birileri hayat mücadelesi veriyordu. Biz o dönemin yaşam tarzına şaşırdığımız gibi onlarda şuan yaşadığımız çağı ve hayatımızı görseler onların bizden daha çok şaşıracağına eminiz. İnsanlar yaşadığı dönemlerin zorluğuna ve kültürüne göre kendilerini biçimlendirmişlerdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anadolu’da Çatalhöyük’de çıkan eserler özellikle dikkat çekicidir. İşçilik ve sanatın muhteşem olduğu eserleri incelemek hem düşündürüyor hem de heyecanlandırıyor.  Müzeye gidecekler için önerilerimizden birisi de vaktinizi iyi ayarlamanız konusundadır. Vakitlice gitmeniz halinde müzeyi bol bol gezebilirsiniz. Diğer türlü çıkış saatine denk gelmeniz halinde  müzeyi gezmeniz yarım kalacak belki de bir daha gezme fırsatı bulamayacaksınız.  Ayrıca diğer bir önerimiz aç gitmemeniz konusundadır. Çünkü müze alanında yeme içme fiyatları dışarıdaki yaşama göre farklılık göstermekte ve fiyatların yüksek olduğu anlaşılmaktadır.  Müze merakınız çoksa müze kart edinmenizde yarar var. Çünkü müze kart ile 1 yıl boyunca birçok müzeye ücret ödemeden giriş yapabilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Doğayla İç İçe Doğa Tatil Fikirler

 

 

.

Paylaş

Yorum yapın